Flebotomist Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir flebotomistin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir flebotomist olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Flebotomistler, hastalardan kan alan tıp uzmanlarıdır. Bu kanı elde etmek ve korumak için çeşitli teknikler kullanırlar ve daha sonra test için gönderirler veya hastaya geri verirler.

Flebotomistler ek olarak idrar veya doku numuneleri gibi diğer numune türlerini almaktan da sorumlu olabilir. Testlerin doğru yapıldığından ve sonuçların doğru yorumlandığından emin olmak için genellikle diğer tıp teknisyenleri ve doktorlarla birlikte çalışırlar.

Flebotomist Sorumlulukları ve Görevleri

Flebotomistlerin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Lastik turnike ve iğne veya alternatif toplama cihazı kullanarak hastalardan flakon veya şırınga içinde kan örneklerinin alınması
 • Test sonuçlarındaki olası hataları veya olası hastalık risklerini belirlemek için laboratuvar sonuçlarını gözden geçirmek
 • İğneler ve şırıngalar gibi bulaşıcı atıkların işlenmesi ve atılması için güvenlik yönergelerine uyulması
 • Sigorta kapsamı, alerjiler ve mevcut ilaçlar hakkında bilgiler dahil olmak üzere doğru hasta kayıtlarının tutulması
 • Her kullanımdan önce ve sonra ekipmanların temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi
 • Hastalara prosedürün açıklanması ve hastalardan veya yasal temsilcilerinden yazılı onam alınması
 • Parmak delme yöntemleri ile hastalardan veya kan alımı için randevusu olan hastalardan kan alınması
 • Anestezi uygulanmış veya uyuşturulmuş hastalardan kan almayı içeren prosedürlerde doktorlara yardımcı olmak
 • Kilo ve diğer faktörlere göre her hastadan alınan kan miktarının hesaplanması

Flebotomist Maaşı Ne Kadar?

Flebotomistlerin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (17.30 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 14.000 TL (22.60 TL/saat)

Flebotomistlerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Tıbbi laboratuvarlardaki ve diğer sağlık bakım ortamlarındaki hastalardan kan örnekleri almak için flebotomistlere ihtiyaç duyulacaktır. Buna ek olarak, acil bakım merkezleri ve perakende klinikleri gibi geleneksel tıp ofislerinin dışında daha fazla sağlık hizmeti sağlandığı için flebotomistlere olan talebin artması bekleniyor.

Dipnot: Flebotomist İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Flebotomist İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Flebotomistler genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olmalıdır:

Eğitim: Flebotomistlerin lise diplomasına sahip olmaları gerekir. Birçok flebotomist, iş fırsatlarını ve kazanç potansiyelini artırmak için flebotomi alanında bir önlisans mezuniyeti almayı tercih eder. Anatomi, fizyoloji, biyoloji ve tıbbi terminoloji dersleri, flebotomi önlisans mezuniyetine dahildir.

En Popüler:  Sorumluluk Talepleri Temsilcisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu flebotomist, yeni işverenlerinden iş başında eğitim alacak. Bu eğitim genellikle birkaç hafta sürecek ve yeni çalışana iş için gerekli ekipman ve teknikleri nasıl kullanacağını öğretecektir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Flebotomistlerin sektörde uygulama yapmadan önce bir sertifikaya sahip olmaları gerekmektedir. Adaylar, Amerikan Tıbbi Sertifikasyon Ajansı tarafından sunulan Ulusal Sertifikasyon Sınavına girmeyi seçebilirler.

Flebotomist Olmak İçin Gerekli Beceriler

Flebotomistler başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyarlar:

İletişim: Flebotomistler, hastaları rahatlatmak ve prosedürü açıklamak için hastalarla iletişim kurabilmelidir. Ayrıca prosedürün doğru bir şekilde yapıldığından emin olmak için doktorlarla iletişim kurabilmelidirler. Flebotomistler, hastanın sağlığının tehlikeye girmemesini sağlamak için diğer tıp uzmanlarıyla da iletişim kurabilmelidir.

Detaylara dikkat: Flebotomistler, doğru miktarda kan aldıklarından ve hastanın tıbbi kayıtlarına doğru bilgileri girdiklerinden emin olmak için ayrıntılara çok dikkat etmelidir. Kan numunelerini etiketlerken ve saklarken ayrıntılara dikkat edilmesi de önemlidir. Flebotomistler ek olarak rahat olduklarından ve prosedürün sorunsuz gittiğinden emin olmak için hastanın tepkilerine çok dikkat etmelidir.

Empati: Flebotomistler, işlem sırasında kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olmak için hastalarla empati kurabilmelidir. Bunu, prosedürü ayrıntılı olarak açıklayarak, olabilecek tüm soruları yanıtlayarak ve süreç boyunca güncel tutarak yapabilirsiniz.

el becerisi: Flebotomistlerin görevlerini yerine getirebilmeleri için ellerinde iyi bir el becerisi olması gerekir. İğneyi yerleştirirken hastanın cildini gergin tutabilmeleri ve ardından hastanın damarından kan alabilmeleri gerekir. Ayrıca iğneleri ve diğer ekipmanları dikkatli bir şekilde kullanabilmeleri gerekir.

Profesyonellik: Profesyonellik, başkalarına karşı saygılı ve nazik bir şekilde hareket etme yeteneğidir. Flebotomistler, hastalar ve diğer tıbbi personel ile etkileşim kurarken profesyonel olmalıdır. Bu durum zamanında olmayı, hastane protokollerini ve prosedürlerini takip etmeyi ve olumlu bir tutum sürdürmeyi içerir.

Flebotomist Çalışma Şartları Nasıl?

Flebotomistler hastaneler, kan bankaları, klinikler ve laboratuvarlar dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışırlar. Ayakta veya yatan hasta ortamlarında çalışabilirler veya kan örnekleri almak için hastaların evlerine gidebilirler. Flebotomistler genel olarak haftada 40 saat çalışırlar. Fakat hastalarının ihtiyaçlarını karşılamak için akşamları, hafta sonları veya tatil günleri çalışmaları gerekebilir. İş stresli olabilir ve flebotomistler kan görme ve bulaşıcı hastalıklara maruz kalma potansiyeli ile başa çıkabilmelidir. Ayrıca, kanlarının alınması konusunda endişeli veya korkmuş olabilecek hastalarla çalışmanın duygusal stresiyle de başa çıkabilmelidirler.

Flebotomist İçin Mesleki Gelişme

İşte flebotomistlerin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Flebotomistlerin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Kâr Amacı Gütmeyen Yönetici Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha Fazla Flebotomist İhtiyacı

Daha fazla flebotomist ihtiyacı, kan testlerine artan talep tarafından yönlendirilen bir eğilimdir. Hastaneler ve diğer tıbbi tesisler daha fazla kan testi gerektirdiğinden, gerekli örnekleri sağlamak için flebotomistlere yöneliyorlar.

Flebotomistler, kan bankacılığı veya hematoloji gibi ek alanlarda sertifika alarak bu trendden yararlanabilirler. Bu durum onların daha geniş bir ortamda çalışmasına ve işverenlerine daha da fazla değer sağlamasına olanak sağlayacaktır.

Hasta Güvenliğine Odaklanma

Sağlık hizmetleri daha karmaşık hale geldikçe, hasta güvenliğine odaklanabilen flebotomistlere ihtiyaç artıyor.

Flebotomistler, hastalardan kan örneklerinin alınmasından sorumlu oldukları için sağlık ekibinin temel üyeleridir. Hasta güvenliğini sağlamak için flebotomistlerin işlerini güvenli ve verimli bir şekilde yapabilmeleri gerekir.

Eğrinin önünde kalmak için flebotomistler, hastaneler ve klinikler için kendilerini daha değerli kılacak beceriler geliştirmeye odaklanmalıdır. Bu durum hasta bakımını iyileştiren yeni teknolojiler veya prosedürler konusunda eğitimi içerebilir.

Önleyici Bakıma Vurgu

Koruyucu bakım, sağlık hizmetlerinin giderek daha önemli bir parçası haline geldiğinden, flebotomistler hastaların sağlıklı kalmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynayacaktır.

Flebotomistler genellikle hastalar için ilk temas noktasıdır ve kan örnekleri almaktan ve önleyici bakımla ilgili diğer görevleri yerine getirmekten sorumludurlar. Flebotomistler, önleyici bakımdaki en son trendlere aşina olarak, hastaların sağlıklı kalmak için ihtiyaç duydukları bakımı almalarına yardımcı olabilir.

Nasıl Flebotomist Olunur?

Bir flebotomist olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de kazançlı olabilir. Doğru eğitimi alarak başlamak önemlidir. Birçok hastane ve klinik, altı ay ile bir yıl arasında süren flebotomi teknisyeni programları sunmaktadır. Bu programlar, nasıl güvenli ve etkili bir şekilde kan alınacağını ve ek olarak tıbbi acil durumlarla nasıl başa çıkılacağını öğretir.

Eğitiminizi tamamladıktan sonra, farklı ortamlarda çalışarak deneyiminizi geliştirmeniz önemlidir. Bunu, yerel hastanelerde veya kliniklerde gönüllü olarak ya da bir açık olduğunu gördüğünüzde fazladan vardiya alarak yapabilirsiniz. Bu durum becerilerinizi geliştirmenize ve flebotomi ile ilgili prosedürlere daha aşina olmanıza yardımcı olacaktır.

Dipnot: Bir Flebotomist İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Kariyerlerini ilerletmek isteyen flebotomistler bunu sertifika alarak yapabilirler. Sertifika tüm pozisyonlar için gerekli değildir. Fakat bazı işler için gerekli olabilir ve ek olarak daha yüksek ücrete yol açabilir. Flebotomistler, Amerikan Flebotomi Teknisyenleri Derneği, Ulusal Flebotomi Derneği veya Amerikan Tıbbi Teknologlar aracılığıyla sertifika alabilirler.

Sertifikasyona ek olarak, flebotomistler bir flebotomi eğitim programını tamamlayarak kariyerlerini de ilerletebilirler. Bu programlar genel olarak topluluk kolejlerinde ve teknik okullarda sunulur ve bir önlisans mezuniyeti veya bir sertifika ile sonuçlanabilir. Bir eğitim programını tamamlayan flebotomistler, daha yüksek maaşlı pozisyonlar için uygun olabilir ve ek olarak denetleyici rollerine ilerleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu