Fizyoterapist Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir fizyoterapistin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve fizyoterapist olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Fizyoterapistler, fiziksel yaralanmaların ve durumların tedavisinde uzmanlaşmış sağlık uzmanlarıdır. Yaralanma veya hastalıktan kurtulmalarına, ağrıyı yönetmelerine veya sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelerine yardımcı olmak için genellikle hastalarla birlikte çalışırlar.

Fizyoterapistler, hastaları gelecekteki yaralanmalardan veya hastalıklardan nasıl kaçınacakları konusunda eğiterek önleme çabalarına da dahil olabilirler. Bu durum egzersiz önerilerini, uygun duruş için ipuçlarını vb. içerebilir.

Fizyoterapist Sorumlulukları ve Görevleri

Fizyoterapistlerin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Uygun olduğunda psikolojik değerlendirmeler de dahil olmak üzere, hastaların tıbbi durumları ve fonksiyonel yetenekleri hakkında değerlendirmeler yapmak
 • Burkulma, incinme, kırık, artrit veya sırt ağrısı gibi kas-iskelet sistemini etkileyen yaralanmaları veya durumları olan hastalara tedavi sağlamak
 • Doktorları ve diğer sağlık profesyonellerini içeren disiplinler arası tedavi planlarına katılmak
 • Güç, dayanıklılık, esneklik ve koordinasyonu geliştirmek için tasarlanmış özel egzersiz programları oluşturmak
 • Hastaları ağrılarını nasıl yönetecekleri ve gelecekteki yaralanmaları nasıl önleyecekleri konusunda eğitmek
 • Hastanın tıbbi geçmişi, fizik muayene bulguları, tanısal görüntüleme sonuçları ve diğer tanısal çalışmaların değerlendirilmesine dayalı olarak tanı ve tedavi planlamasının yapılması
 • X-ışınları, elektrokardiyogramlar, elektromiyogramlar (EMG’ler), sinir iletim testleri ve gerektiğinde diğerleri gibi tanı testleri yapmak
 • Güç ve hareket açıklığını geliştirmek için hastalara evde veya ofis ziyaretleri sırasında yapılabilecek egzersizleri öğretmek
 • Diğer tıp uzmanlarına hasta bakım planları ve ilerleme hakkında ayrıntılı raporlar hazırlamak

Fizyoterapist Maaşı Ne Kadar?

Bir fizyoterapistin maaşı, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve tedavi ettikleri hastaların türüne göre değişebilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (39.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 40.000 TL (99.50 TL/saat)

Fizyoterapistlerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

Yaşlı insanların sayısı artıyor ve bu bireylerin çoğu bir fizyoterapist hizmetine ihtiyaç duyacak. İnsanlar yaşlandıkça, artrit veya felç gibi hareketliliklerini sınırlayan koşullara sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Bu hastaları tedavi etmek ve hareketli ve bağımsız kalmalarına yardımcı olmak için fizyoterapistlere ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Fizyoterapist İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Fizyoterapist İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir fizyoterapistin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Fizyoterapist olmak için önce bir lisans mezuniyeti kazanmanız gerekir. Kinesiyoloji, fizik tedavi, egzersiz bilimi, biyoloji ve anatomi dahil olmak üzere çeşitli alanlarda lisans mezuniyeti kazanabilirsiniz.

Bir lisans mezuniyeti kazandıktan sonra, fizyoterapi alanında bir yüksek lisans programını tamamlamanız gerekir. Bu programın tamamlanması iki yıl sürer ve kurs ve denetimli klinik uygulamayı içerir.

Antrenman tecrübesi: Fizyoterapistler eğitimlerinin çoğunu eğitimleri ve klinik deneyimleri yoluyla alırlar. Derecelerini kazanmak için belirli sayıda klinik deneyimi tamamlamaları gerekir. Ayrıca lisanslarını alabilmek için belirli sayıda klinik deneyimi tamamlamaları gerekir.

Fizyoterapistler de rollerine göre iş başında eğitim alabilirler. Hastalarının özel ihtiyaçları ve onları tedavi etmenin en iyi yolları hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Fizyoterapistlerin kendi eyaletlerinde mesleklerini icra etmelerine izin verilmeden önce bir lisans almaları gerekir. Bu lisansın verilmesi, devlet tarafından yürütülen bir lisans sınavının başarıyla tamamlanmasına bağlıdır.

Çoğu eyalette, lisans için gereken sınav Ulusal Fizik Tedavi Sınavıdır (NPTE).

Fizyoterapist Olmak İçin Gerekli Beceriler

Başarılı olmak için fizyoterapistlerin aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bir fizyoterapist için bir diğer önemli beceridir. Tedavi planları geliştirmek ve tedavi sürecini açıklamak için genellikle hastalarla birlikte çalışırlar. Hastalarının en iyi bakımı almasını sağlamak için diğer tıp uzmanlarıyla da iletişim kurarlar.

Fiziksel dayanıklılık: Fizyoterapistler genellikle hafta sonları ve tatil günleri de dahil olmak üzere uzun saatler çalışır ve genellikle hastaları ayarlamak veya farklı pozisyonlara taşımak için kaldırır ve hareket ettirirler. Ayrıca genellikle uzun süre ayakta dururlar ve hastaların evlerine veya başka yerlere yürürler veya koşarlar.

El becerisi: El becerisi, görevleri gerçekleştirmek için ellerinizi kullanma yeteneğidir. Bu durum fizyoterapistler için önemli bir beceridir çünkü hastaları manipüle etmek ve tedavi etmek için sıklıkla ellerini kullanırlar. Mesela ağrıyı hafifletmek için hastanın sırtına baskı uygulamak için ellerini kullanabilirler.

Problem çözme: Problem çözme becerileri, bir hastanın ağrısının kaynağını belirlemenize ve onu hafifletmek için bir tedavi planı geliştirmenize olanak tanır. Bu durum bir hastanın ağrısının kas yaralanması gibi temel nedenini belirlemeyi ve iyileşmelerine yardımcı olacak bir tedavi planı geliştirmeyi içerebilir. Hareket kabiliyeti kısıtlı hastalara yardımcı olacak yaratıcı yollar bulmak için problem çözme becerilerini de kullanabilirsiniz. Mesela bir hastanın kaslarını germesine yardımcı olmak için yastıklar veya başka araçlar kullanabilirsiniz.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Bu durum fizyoterapistler için önemli bir beceridir, çünkü sıklıkla ağrı veya rahatsızlık çeken hastalarla çalışırlar. Empati, bir fizyoterapistin, hastanın ihtiyaçlarını daha iyi anlamalarına ve bu ihtiyaçlara yönelik tedavi planları geliştirmelerine yardımcı olabilecek, hastanın duygularını anlamasına ve paylaşmasına olanak tanır.

Fizyoterapist Çalışma Şartları Nasıl?

Çoğu fizyoterapist özel kliniklerde, hastanelerde ve genişletilmiş bakım tesislerinde çalışır. Ayrıca hastaların evlerinde, okullarında veya işyerlerinde çalışabilirler. Genellikle tam zamanlı çalışırlar. Fakat bazıları yarı zamanlı çalışır. Birçok fizyoterapist, hastalarının programlarına uymak için akşamları ve hafta sonları çalışır. Bazı fizyoterapistler nöbetçidir, yani hafta sonları ve tatillerde garip saatlerde çalışmak zorunda kalabilirler. İş fiziksel olarak zorlayıcı olabilir ve fizyoterapistlerin yürüyemeyen hastaları kaldırması ve hareket ettirmesi gerekebilir. Ayrıca tedavi sağlamak için eğilmeleri, diz çökmeleri, çömelmeleri ve uzanmaları gerekebilir.

Fizyoterapist İçin Mesleki Gelişme

İşte fizyoterapistlerin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Fizyoterapistlerin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Kronik Durumların Yükselişi

Kronik koşulların yükselişi, sağlık sektörü üzerinde önemli bir etkiye sahip olan bir eğilimdir. Giderek daha fazla insan diyabet, kalp hastalığı ve artrit gibi kronik rahatsızlıklarla yaşadığından, semptomlarını yönetmek için sürekli bakıma ihtiyaçları olacak.

Bu durum fizyoterapistlerin hastaların semptomlarını yönetmelerine ve sağlıklı kalmalarına yardımcı olacak hizmetler sunabilmesi gerektiği anlamına gelir. Ayrıca hasta bakımı için bir plan oluşturmak için doktorlar ve hemşireler gibi diğer profesyonellerle birlikte çalışabilmeleri gerekecektir.

Önleyici Bakıma Odaklanma

Sağlık hizmetleri maliyetleri artmaya devam ettikçe, önleyici bakıma giderek daha fazla önem verilmektedir. Bu durum fizyoterapistlerin, hastaların yaralanmaları ve hastalıkları oluşmadan önce önlemelerine yardımcı olmaya odaklanması gerektiği anlamına gelir.

Fizyoterapistler, önlemeye odaklanan programlar geliştirerek hastaların sağlıklı kalmasına ve gelecekte maliyetli tıbbi tedavilerden kaçınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca bu eğilim, kendi işini kurmak veya büyütmek isteyenler için faydalı olabilecek fizyoterapi hizmetlerine olan talebin artmasına neden olabilir.

Hasta Merkezli Bakım Daha Önemli Oluyor

Hastaların seçenekleri hakkında daha fazla bilgilendirilmesiyle son yıllarda hasta merkezli bakım giderek daha önemli hale geldi. Fizyoterapistler, hasta merkezli bakımda uzmanlaşarak ve her bir hastanın ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kaliteli bakım sağlayarak bu eğilimden yararlanabilirler.

Bu ortamda başarılı olabilmek için fizyoterapistlerin hastalarla etkili iletişim kurabilmeleri ve tedavi açısından ne aradıklarını anlamaları gerekecektir. Ayrıca tedavi planlarını her hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlamaları gerekecektir.

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Bir fizyoterapist kariyer yolu, kişisel ve profesyonel hedeflerinizi karşılayacak şekilde uyarlanabilir. Bir fizyoterapist olarak, bir uygulama alanında uzmanlaşmayı veya çeşitli hastalarla çalışmayı seçebilirsiniz. Ayrıca özel muayenehanede, hastanelerde, kliniklerde veya diğer ortamlarda çalışmayı da seçebilirsiniz.

Hangi yöne giderseniz gidin, alanınızdaki en son araştırmalardan ve en iyi uygulamalardan haberdar olmanız önemlidir. Bu durum dergileri okuyarak, konferanslara ve çalıştaylara katılarak yapılabilir. Deneyimlerini ve yöntemlerini öğrenmek için alanınızdaki diğer profesyonellerle de iletişim kurmalısınız.

Dipnot: Fizyoterapist İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir fizyoterapist olarak, yönetim ve eğitim rollerine geçme fırsatlarına sahip olacaksınız. Ayrıca tek başınıza veya diğer fizyoterapistlerle birlikte çalışarak özel muayenehaneye geçebilirsiniz.

Daha fazla çalışma ve eğitim ile üçüncül bir kurumda fizyoterapi öğretim görevlisi veya klinik eğitimci olabilirsiniz. Ayrıca kendi araştırma projelerinizi yürüterek veya bir ekibin parçası olarak çalışarak araştırmaya geçebilirsiniz.

Yönetimle ilgileniyorsanız, fizyoterapi birim yöneticisi, klinik hizmetler yöneticisi veya uygulama yöneticisi olabilirsiniz. Ayrıca tek başınıza veya diğer fizyoterapistlerle birlikte çalışarak özel muayenehaneye geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu