Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Enerji ve Malzeme Mühendisliği Nedir?

Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünün amacı, öğrencilere lisans eğitimleri sırasında verilen bilimsel eğitimi, gelecek yaşamlarında alacakları sorumluluklar ve iş ahlakı doğrultusunda tamamlamaktır.

Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nü seçmeyi düşünen adaylarda aranan temel nitelikler; mühendislik, matematik ve fizik bilimlerine ilgi ve meraklı olmak, disiplinli ve sorumlu olmak, sosyal ve iletişim becerilerinin güçlü olmasıdır.

Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Enerji ve Malzeme Mühendisliği, Mühendislik Fakültesi kapsamında üniversitelerde sunulan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm sadece Sayısal puan türüne göre öğrenci kabul etmektedir.

Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünün Dersleri Neler?

Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatlarında enerji, matematik ve fizik bilimlerini öğrenebilecekleri birçok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü olan aday öğrenciler için;

 • Fizik
 • Genel Kimya
 • Enerji Mühendisliğine Giriş
 • Matematik
 • Diferansiyel denklemler
 • Bilgisayar Programlama
 • Malzeme Bilimi
 • Olasılık ve İstatistik
 • Devre Analizi
 • Kütle ve Enerji Dengeleri
 • Mühendislik Termodinamiği
 • Enerji Dönüşüm Sistemleri

ve 4 yıllık eğitim öğretim süreci boyunca birçok benzer dersten sorumlu olacaklar. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler “Enerji ve Malzeme Mühendisliği Lisans Diploması” almaya hak kazanır. Mezunlara “Enerji ve Malzeme Mühendisi” unvanı verilir.

Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne Yapar?

Enerji ve Malzeme Mühendisliği, şirket bünyesinde enerji verimliliği, alternatif enerji teknolojileri, üretim, kalite kontrol ve planlama gibi alanlarda da yer almaktadır.

En Popüler:  Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Enerji ve Malzeme Mühendisliği için birçok kariyer seçeneği vardır. Mezunlar için en çok tercih edilen işyeri enerji üretim şirketleridir.

Kariyer seçeneklerine sahip olabilirler. Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alınacak sonuçlar, söz konusu iş imkanlarından devlet kurumlarında mevcut olan seçeneklerden yararlanmak için belirleyici olacaktır.

Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2023

Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:36:37’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Enerji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu