Doğrulama Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir doğrulama analistinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir doğrulama analisti olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Doğrulama analistleri, ürün ve hizmetlerin belirli kalite, güvenlik ve performans standartlarını karşılamasını sağlamaktan sorumludur. Bu sistemlerin düzgün çalıştığından ve sürekli olarak yüksek kaliteli sonuçlar ürettiğinden emin olmak için genellikle çeşitli endüstriyel süreçler veya ekipmanlarla çalışırlar.

Doğrulama analistlerine, yeni ekipman veya süreçlerin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamak için yeni doğrulama protokolleri veya prosedürleri geliştirmekle de görev verilebilir. Bu durum bir ekipmanın ne kadar basınç kaldırabileceğinin sınırlarını test etmekten yeni bir kimyasal bileşiğin üretimde kullanımının güvenli olup olmadığını belirlemeye kadar her şeyi içerebilir.

Doğrulama Analisti Sorumlulukları ve Görevleri

Doğrulama analistlerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Veriler herhangi bir model veya raporda kullanılmadan önce düzeltildiklerinden emin olmak için veri girişi hatalarını gözden geçirmek
 • Analiz için kullanılabilir hale getirmeden önce dahili standartları karşıladığından emin olmak için verileri gözden geçirmek
 • Yeni çalışanlara şirketin veri toplama süreci ve politikaları hakkında eğitim verilmesi
 • Araştırmanın amaçlarını ve etik standartlarını karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için araştırma önerilerini gözden geçirmek
 • Anlaşılır ve açık olduklarından emin olmak için anket soruları testleri yapmak
 • Verilerin uygun şekilde toplandığından, analiz edildiğinden ve rapor edildiğinden emin olmak
 • Bilimsel standartları karşıladığından emin olmak için anketlerin veya deneylerin tasarımına yardımcı olmak
 • Verilerin veritabanlarına düzgün bir şekilde girildiğinden emin olmak için programcılarla birlikte çalışmak
 • Sonuçları iyileştirmek için araştırma yöntemlerinde değişiklik önermek

Doğrulama Analisti Maaşı Ne Kadar?

Doğrulama analistlerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 8.000 TL (39.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 13.000 TL (65.80 TL/saat)

Doğrulama analistlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Doğrulama hizmetlerine olan talep, ürün ve süreçlerin kalite standartlarını ve düzenleyici gereklilikleri karşılamasını sağlama ihtiyacı tarafından yönlendirilecektir. Ayrıca talep, yeni ürün ve süreçlerin güvenli ve güvenilir olmasını sağlama ihtiyacından gelecektir.

Dipnot: Doğrulama Analisti İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Doğrulama Analisti İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir doğrulama analistinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Asgari bir lisans mezuniyeti genellikle bir doğrulama analisti olmak için bir gerekliliktir. İstatistik, matematik, mühendislik veya bilgisayar bilimlerinde bir derece, bu işi gerçekleştirmek için gereken teknik bilgiyi sağlayabilir.

En Popüler:  Yayın Gazetecisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Doğrulama analistleri genellikle işe alındıktan sonra iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir ve mevcut doğrulama analistlerini izlemeyi ve görevleri kendi başlarına tamamlayacak kadar rahat olana kadar gözetim altında görevleri gerçekleştirmeyi içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, bir profesyonelin niteliklerini mevcut ve gelecekteki işverenlere doğrulayabilir. Doğrulama analistleri, günlük sorumlulukları hakkında daha pratik bilgi edinmek, mesleki becerilerini test etmek ve kariyerlerini ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

Doğrulama Analisti Olmak İçin Gerekli Beceriler

Doğrulama analistlerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Veri analizi: Veri analizi, büyük miktarda veriyi yorumlama ve kalıpları veya tutarsızlıkları bulma yeteneğidir. Doğrulama analistleri, verilerin doğru olduğundan ve deneyin doğru yapıldığından emin olmak için deneylerden gelen verileri incelemek ve yorumlamak için veri analizini kullanır.

İletişim: Doğrulama analistlerinin meslektaşlarına ve müşterilerine bilgi aktarması için iletişim becerileri gereklidir. Ayrıca, teknik olmayan izleyicilere karmaşık teknik süreçleri açıklamak için iletişim becerilerini kullanırlar. Etkili iletişim becerileri, analistlerin bilgileri net ve özlü bir şekilde iletmesini doğrulamaya yardımcı olabilir.

Problem çözme: Doğrulama analistleri için problem çözme becerileri gereklidir çünkü problemlere çözüm bulmak için genellikle bir ekiple çalışırlar. Mesela bir ürün olması gerektiği gibi çalışmıyorsa, ekibin soruna bir çözüm bulması gerekebilir. Güçlü problem çözme becerilerine sahip doğrulama analistleri, çözümleri hızlı ve verimli bir şekilde bulabilir.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, bir durumu analiz etme ve sahip olduğunuz bilgilere dayanarak karar verme yeteneğidir. Bir doğrulama analisti olarak, bir ürün veya hizmetin kalitesi hakkında kararlar vermeniz gerekebilir. Güçlü eleştirel düşünme becerilerine sahip olmak, doğru kararı vermenize yardımcı olabilir.

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, küçük değişiklikleri fark etme ve düzeltmeler yapma yeteneğidir. Doğrulama analistleri, çalışmalarının doğru olduğundan emin olmak için ayrıntılara çok dikkat etmelidir. Ayrıca, başkalarının çalışmalarında herhangi bir hatayı fark edebilmeli ve düzeltme yapabilmelidirler.

Doğrulama Analisti Çalışma Şartları Nasıl?

Doğrulama analistleri, ofis binaları, üretim tesisleri ve depolar dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Yarı iletken, ilaç ve diğer ürünlerin üretiminde kullanılan tozsuz ve partikülsüz ortamlar olan temiz odalarda çalışabilirler. Ayrıca deney yaptıkları veya verileri analiz ettikleri laboratuvarlarda veya diğer ortamlarda çalışabilirler. Doğrulama analistleri genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak veya projeleri tamamlamak için fazla mesai yapabilirler. Ayrıca konferanslara katılmak veya müşterileri ziyaret etmek için seyahat edebilirler.

Doğrulama Analisti İçin Mesleki Gelişme

Doğrulama analistlerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Doğrulama analistlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Ruh Sağlığı Rehabilitasyon Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha Fazla Otomasyon İhtiyacı

Daha fazla otomasyon ihtiyacı, iş dünyasında hızla ivme kazanan bir trend. Bunun nedeni, son derece sıkıcı ve yönetilmesi zor olabilen manuel görevleri ortadan kaldırarak işletmelerin zamandan ve paradan tasarruf etmesine olanak sağlamasıdır.

Doğrulama analistleri, otomasyon yazılımında uzmanlaşarak bu trendden yararlanabilir. Bu durum işletmelerin görevleri otomatikleştirmelerine ve verimliliği artırmalarına yardımcı olacaktır. Ayrıca, henüz otomatikleştirilmemiş görevleri otomatikleştirmek için yeni yöntemler geliştirmek için de çalışabilirler.

Veri Kalitesine Odaklanma

Veriler iş dünyasında giderek daha önemli hale geldikçe, veri kalitesine artan bir odaklanma var. Bu durum doğrulama analistlerinin birlikte çalıştıkları verilerin doğru ve güvenilir olmasını sağlamak için veri kalitesi güvencesinde güçlü becerilere sahip olmaları gerektiği anlamına gelir.

Doğrulama analistleri, verilerdeki hataları nasıl belirleyip düzelteceklerini anlayarak, şirketleri tarafından kullanılan verilerin doğru ve güvenilir olmasını sağlamada önemli bir rol oynayabilir. Bu durum sağlık ve finans gibi önemli kararlar almak için verilerin kullanıldığı sektörlerde özellikle önemli olabilir.

Yapay Zeka ve Makine Öğreniminin Kullanımı

Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi daha popüler hale geldikçe işletmeler, süreçlerinin çoğunu otomatikleştirmek için bu teknolojileri kullanmaya başlıyor. Buna, verileri doğrulama sürecini otomatikleştirmek için yapay zeka ve makine öğrenimi kullanımı dahildir.

Bu teknolojileri anlayabilen ve kullanabilen doğrulama analistleri, işletmelerin süreçlerinin çoğunu otomatikleştirmelerine ve değerli kaynakları serbest bırakmalarına yardımcı olabilecekleri için yüksek talep görecektir.

Doğrulama Analisti Nasıl Olunur?

Doğrulama analistleri, eleştirel düşünme ve sorunları çözme yetenekleri için talep görmektedir. Karmaşık sistemleri anlayabilmeli ve kalite güvence ilkeleri konusunda güçlü bir anlayışa sahip olmalıdırlar. Ayrıca mühendislerden yöneticilere kadar çeşitli insanlarla çalışabilmeleri gerekir.

Doğrulama analisti olmak için mühendislik veya bilim alanında lisans mezuniyetine sahip olmalısınız. Ayrıca bir üretim ortamında çalışma deneyimine ve kalite güvence ilkeleri bilgisine sahip olmalısınız.

Dipnot: Doğrulama Analisti İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Doğrulama analistleri genellikle daha fazla sorumluluk alarak ve doğrulama sürecine daha fazla dahil olarak kariyerlerinde ilerlerler. Deneyim kazandıkça, diğer analistlerin çalışmalarını denetleyen lider analist veya proje yöneticisi olabilirler. Ayrıca doğrulama yöneticisi veya doğrulama müdürü gibi yönetim rollerine de geçebilirler. Bazı durumlarda, doğrulama analistleri kendi danışmanlık işlerini kurmayı seçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu