Dermatolog İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Dermatolog İş Tanımı

Dermatologlar, insan vücudunun en büyük organı olan cildin doktorlarıdır. Güneş yanığı, akne ve döküntü gibi yaygın cilt rahatsızlıklarını tedavi ederler. Ayrıca cilt kanseri gibi ciddi cilt rahatsızlıklarını tedavi ederler. Sonuç olarak dermatologlar 3.000’den fazla hastalığı tedavi eder. Ülke genelinde görülen vakaların yaklaşık %80’ini yaklaşık iki düzine cilt rahatsızlığı oluşturmaktadır. Dermatoloji alanında farklı alt uzmanlıklar vardır. Bu alt uzmanlıklar kozmetik dermatoloji, dermatopatoloji, pediatrik dermatoloji ve teledermatolojiyi içerir. Dermatologlar genellikle özel muayenehanede çalışırlar. Yıllarca deneyime sahip olmaları durumunda ofis tarafından istihdam edilebilir veya ofis sahibi olabilirler. Genellikle 9 ile 5 arası çalışırlar ve ağır hasta yükü olduğunda akşamları çalışsalar da hafta sonları veya tatil günleri çalışmazlar.

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre dermatologları içeren doktor ve cerrahlara olan talebin 2029’a kadar %15 artması bekleniyor.

Dermatologların Görevleri ve Sorumlulukları

Uzman hasta popülasyonuna hemşirelik bakımı sağlamak ve yoğun genel ve kozmetik dermatoloji uygulamaları sırasında ofis faaliyetlerini koordine etmek.
Hemşirelik meslektaşları, doktorlar, profesyoneller ve sağlık bakım ortamını etkileyen diğer meslektaşları ile eğitim, araştırma ve yönetim, liderlik ve konsültasyonu klinik rol ve işlevlere entegre etmek.
Reçeteli yetkinin sınırlı yetkisi dahilinde ve kurumsal yetki verilen reçeteli mercilerin politika ve prosedürlerine uygun olarak hasta ilaçları ve tedavileri sipariş etmek.
Öğrenci Hekim Asistanları, öğrenci İleri Uygulama Hemşireleri, ev görevlileri ve tıp öğrencileri için eğitim programlarına katılmak.

İş ilanları analizimizden, dermatologların temel sorumluluklarından bazıları şunlardır:

Hastaları Değerlendirin

Dermatologların birincil sorumluluğu, hastaların cilt koşullarını değerlendirmektir. Bu durum detaylara metodik bir dikkat ve hem yaygın hem de nadir cilt hastalıkları hakkında kapsamlı bir bilgi gerektirir. Dermatologlar genellikle analizlerini daha sonra analiz etmek için dijital bir kayıt cihazına dikte ederler.

En Popüler:  İlaç Teknisyeni İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Hastanın Tıbbi Geçmişini Analiz Edin

Dermatologlar, hastanın ilk değerlendirmesini incelerken hastanın tıbbi geçmişini analiz eder. Daha kapsamlı teşhis testlerine gerek olup olmadığını veya hastanın durumunu tedavi etmek için hangi ilaçların reçete edilebileceğini belirlemek için bu bilgilerin kombinasyonunu kullanırlar.

Hastaları Diğer Uzmanlara İhtiyaç Olarak Yönlendirin

Dermatologlar uzman olsalar da zaman zaman hastaları diğer uzmanlara yönlendirmek zorundadırlar. Bu durum özel teşhis testleri için hastaları veya belirli cilt koşullarında uzmanlaşmış başka bir dermatoloğa yönlendirmeyi içerebilir.

Mesleki Gelişim Fırsatlarına Katılın

Diğer tıp doktorları gibi, dermatologlar da bilgilerini taze tutmak zorundadır. Bu durum klinik araştırmaların yanı sıra seminerlere ve konferanslara katılmayı da içerir.

Reçeteli İlaçlar ve Cilt Terapisi Tedavileri Sağlayın

Dermatologlar daha fazla test yapmadan hasta durumlarını teşhis edebilirlerse, tedavi sağlarlar. Bazı durumlar için, bu cilt tedavisi tedavilerinin uygulanması anlamına gelir. En yaygın rahatsızlıklar için, bu ilaç reçete etmek anlamına gelir.

Dermatolog Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Profesyonel yetenekler

Dermatoloji ve plastik cerrahi, klinik hemşirelik ve ayaktan tedavi konusunda kapsamlı deneyim.
Değerlendirmenin, öz yönelimin, kanıtlanmış liderliğin, bağımsız muhakemenin ve müşteri hizmetlerinin sağlam anlaşılması
Hasta bakımında kaliteyi savunmak ve hastalara sistem karmaşıklıkları ile baş etmede yardımcı olmak için inanılmaz yetenek

Bir dermatoloğun görevi, çok sayıda özel bilgi gerektiren son derece teknik bir konumdur. Dermatologlar temel immünoloji, klinik farmakoloji, kutanöz mikroanatomi ve biyoloji, cilt ve deri altı doku anatomisinde uzman olmalıdır. Bu bilgi alanlarıyla ilgili en son bilgileri güncel tutmak için tutkulu olmalıdırlar. Problem çözenler, iyi dermatologlar bir problemi ne zaman çözemediklerini bilmek için bir alçakgönüllülüğe ihtiyaç duyarlar ve bir hastayı bir uzmana yönlendirmeleri gerekir. Ayrıca aşağıdaki beceriler önemlidir:

 • Dermatolojide uzmanlığa dayalı cilt koşullarının teşhis edilmesi
 • Tanı sürecinin bir parçası olarak hastanın tıbbi geçmişinin analizi
 • Durumlarını ve olası tedavilerini anlamalarına yardımcı olmak için hastalarla iletişim kurmak
 • Hastalara ilaç reçete etmek için klinik farmakoloji bilgisini kullanma
En Popüler:  Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Dermatolog Araçları

 • Siyah Nokta Çıkarıcı – Siyah noktaların çıkarılmasında kullanılır
 • Dermal Çıkarıcı – Biyopsiler gerektiğinde kullanılır
 • Cryogun – Bir köstebek veya siğil, neşter kullanılarak çıkarılmadan önce dondurulur
 • Dermabrazyon Araçları – Yara izleri ve dövmeler gibi şeyleri çıkarmak için kullanılır
 • Dijital platformlar – Kişinin kişisel markasını oluşturmak için

Dermatolog Eğitim ve Öğretim Süreci

Her tür tıp doktoru gibi, dermatolog olmak için eğitim süreci kapsamlıdır. Lisanslı bir dermatolog olmak 12 yıl alır. Lisans derecesi ve 4 yıllık tıp fakültesi derecesi olmalıdır. 1 yıllık staj yaptıktan sonra, hevesli dermatologlar 3 yıllık bir dermatoloji asistanı yaparlar. Çoğu çalışanı belirli bir dermatoloji alt nişinde uzmanlaşmayı içeren kurul sertifikalı olmaya devam eder.

Dermatolog Maaşı

EnİyiMeslekler’e göre dermatologlar için ortalama maaş 240.139 TL. En düşük kazanan gelir 89.396 liranın altında, en yüksek kazanan kesim ise 387.373 liranın üzerinde.

Dermatolog İş Kaynakları

Bir dermatolog olarak bir kariyer sizin için düşünüyorsanız, aşağıdaki kaynaklara göz atın:

Amerikan Dermatoloji Akademisi – 1938’de kurulan Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin artık 19.000’den fazla dermatolog üyesi var. Profesyonel gelişim için yüz yüze seminerler ve online web seminerleri bulunmaktadır.

Amerikan Dermatoloji Derneği – 1992 yılında kurulan Amerikan Dermatoloji Derneği, kendi uygulamaları olan dermatologlara adanmış bir kuruluştur.

DermWeb – DermWeb, öğrenciler, dermatologlar ve hastalar için harika bir web sitesidir. Harika bilgiler içeren makaleler, videolar ve yayınlar vardır.

Dermnet NZ – Yeni Zelanda dışındaki bu web sitesi, cilt koşullarının en kapsamlı online kütüphanelerinden biridir ve dermatologlar için harika bir kaynaktır.

Klinik Dermatoloji: Tanı ve Terapi için Renk Kılavuzu – Bu kitap dermatologlar için mükemmel bir teşhis kaynağıdır. Her işlem için renkli görselleştirmelerle yüzlerce durumu ve tedaviyi kapsar.

Dermatolog ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Dermatolog
 • Tıbbi stajyer
 • Asistan Doktor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu