Depo Görevlisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Depo Görevlisi İş Tanımı

Depo Katipleri, depolara giren ve çıkan gönderilere yardımcı olur. Gelen malzemeleri tesis içindeki uygun yerlere taşırlar ve giden gönderiler için gerekli maddeleri alırlar. Deposunda doğru depolama ve müşterilere doğru siparişlerin yerine getirilmesi için çabaları gereklidir. Perakende ve üretim tedarik zincirleri, malların sistemden akmasını sağlamak için Depo Katiplerine bağlıdır.

Tesisin büyüklüğüne ve kurulumuna bağlı olarak Depo Katipleri bağımsız olarak küçük bir grubun parçası olarak veya büyük bir ekibe asistan olarak çalışabilir. Depo Görevlileri zamanlarının çoğunu kendi ayakları üzerinde geçirirler ve eğilmeleri ve kaldırmaları gerekir. İşlerinin fiziksel doğası gereği, Depo Görevlileri iyi durumda olmalı ve dayanıklılığa sahip olmalıdır. Saatler, özellikle yoğun mevsimlerde uzun olabilir.

Depo Görevlisi Görevleri ve Sorumlulukları

Depo Görevlisi olarak bir kariyere çeşitli temel sorumluluklar katılır. İş ilanları analizimizden, işverenlerin Depo Görevlilerinin yapmasını bekledikleri en önemli görevlerden bazıları şunlardır:

Boşaltma Kamyonları

Depo Katipleri eşyaları araçların dışına çıkarır ve tesis içindeki doğru alana taşır. Hasar olup olmadığını kontrol etmek için konteynerleri ve kasaları açarlar ve teslim edilenin talep edilenle eşleştiğini görürler.

Ürün Organizasyonu

Depo Katipleri, öğeleri teslim ederek ve bilgisayar sistemine veri girerek envanter izlemenize yardımcı olur. Ayrıca uygun depolama için sorumluluk alırlar. Bu tür eylemler, giysi asmak, eşyaların raflara yerleştirilmesi, eşyaların kutulara ayrılması veya benzer ürünlerin boyut veya renge göre ayrılmasını içerebilir.

Emirlerle Başa Çıkma

Depo Görevlileri, giden siparişleri tamamlamak için depodan alınması gerekenleri detaylandıran evrakları okur. Daha sonra gerekli eşyaları bulurlar ve onları çöp kutularına, nakliye bölümüne veya başka bir belirlenmiş alana taşırlar.

En Popüler:  Garson İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Güvenlik ve Bakım

Depo Görevlileri ekipmanı temizler, süpürür, tayin ettiği yere geri koyar ve tesisi temiz ve güvenli tutmak için temel bakım yapar. Hatalı ekipman gibi potansiyel tehlikeleri aramaları ve endişelerini uygun yöneticilere bildirmeleri beklenmektedir. Güvenlik donanımlarının giyilmesine ilişkin şirket politikalarına uyarlar. Kutu veya kalem gibi depo malzemeleri düşük olduğunda, işlerin kesintiye uğraması için öğeleri yeniden stoklar veya yeniden sıralarlar.

Depo Görevlisi Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Fiziksel olarak kaldırabildiği halde, yük ve paket bir Depo Memuru olmanın merkezinde olabilirken, işverenler güç ve el becerisinin ötesinde özellikler ararlar. Aşağıdaki yetenekleri göstermek, adayların bu kariyer alanında iş bulmalarına yardımcı olabilir:

 • Okuduğunu anlama
 • Sayma becerileri
 • Dakiklik ve kesinti süresinin sınırlandırılması da dahil olmak üzere iyi zaman yönetimi becerilerinin gösterilmesi
 • Birçok insanın müşteri hizmetleri temsilcileri ve nakliye sürücüleri gibi malzemelerin taşınması ve teslim edilmesi sürecinde yer alması nedeniyle ekip çalışmasına değer vermek
 • Doğru malzemenin doğru yere ulaşmasını sağlamak için talimatları takip edin
 • Şirket politikalarına ve resmi makamlara uygun ortam oluşturmak için güvenlik prosedürlerine bağlı kalmak
 • Sürekli çalışarak ve doğru sonuçlar üreterek birinin işinde gurur duyması
 • Eşyaların depoya düzgün bir şekilde yerleştirildiğinden ve siparişlerin spesifikasyonlara göre doldurulduğundan emin olmak için detaylara katılma

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Çeşitli araçlar Depo Katiplerine görevlerini tesis içinde hızlı ve dikkatli bir şekilde taşıma görevlerinde yardımcı olur. Depo Görevlisi olarak bir kariyere devam ederseniz aşağıdakilere aşina olun:

 • Kaplar – Taşınması, ambalajından çıkarılması veya gönderilmesi gereken öğeleri tutan kutular, kasalar ve diğer muhafazalar
 • Raflar – Eşyaları düzenli tutmak için mal asmak veya yerleştirmek için çerçeveler
 • Paketleme fişleri – Bir gönderide nelerin bulunduğunu listeler
 • Envanter – Depoda mevcut stok
 • Emirler – Müşterinin istediği ürün ve miktarlarla ilgili spesifikasyonlar içeren ilgili bilgiler
 • Tarayıcılar/Barkod okuyucular – Bir kutunun veya gönderinin içeriği hakkında bilgi içeren kodlanmış etiketleri deşifre eden teknik ekipman
 • Forkliftler –Bazı Depo Görevlileri tarafından envanter veya kutuları bir alandan diğerine taşımak için kullanılan nakliye makineleri
 • Bilgisayarlar – Veri girme ve envanter izleme gibi görevleri yerine getirmek
 • Koruyucu aletler – Bir işçinin vücudunun yaralanmasını önlemeye yardımcı olan kıyafetler, burnu kapalı ayakkabılar, güvenlik gözlükleri, sırt destekleri, eldivenler ve diğer giyilebilir ürünler
 • Güvenlik kuralları – Genellikle hükümet tarafından zorunlu kılınan ve materyalin işlenmesi ve imha edilmesi için doğru yol hakkında bilgi veren yazılı talimatlar
En Popüler:  Takım Koordinatörü İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Depo Memuru Eğitimi

Depo Katiplerinin çoğu lise diplomasına sahipken, bazıları da lise sonrası eğitim almışlardır. İşverenler, iş yerinde öğrenebilecekleri yönergeleri takip edebilen çalışkanlar ararlar. Tecrübeli Depo Görevlileri yeni çalışanların görev tanımlarının bir parçası olarak eğitilmeleri için çağrılabilir.

Depo Memuru Maaşı

MİB tarafından Nakliye, Alma ve Trafik Katipleri olarak kategorize edilen Depo Görevlileri için ortalama maaş 51.180 TL’dir. En yüksek maaş ise yılda 48.700 liradan fazla kazanıyor.

Depo Görevlisi İş Kaynakları

Depo Katibi olma hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu kuruluş bilgi sağlayabilir ve soruları cevaplayabilir:

Depolama Eğitim ve Araştırma Konseyi (WERC) – “Lojistik yönetimine ve tedarik zincirindeki seviyesine odaklanan tek profesyonel kuruluş” olarak bilinen WERC, “endüstride yeni olanlar için en iyi uygulamalara ve değerli profesyonel ilişkiler kurmaya” yardımcı olduğunu söylüyor. Online kariyer merkezi, yetenekleri fırsatlarla eşleştirmeye yardımcı olur ve iş arayanlar için kaynakları özgeçmişler, röportajlar, dijital varlık ve ilerleme hakkında tavsiyeler içerir.

Akıl sağlığı çalışanı özgeçmiş yardım

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Depo memuru
 • Depo İşçisi
 • Depo yöneticisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu