Deniz Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur?

Deniz mühendisleri ve deniz mimarları, uçak gemileri, tankerler, denizaltılar ve yelkenli tekneler gibi her türlü gemiyi tasarlar, inşa eder ve bakımını yapar. Doğrudan gemilerde de çalışabilirler. Deniz mühendisleri çoğunlukla bir geminin dümen, sevk, soğutma ve elektrik gibi iç sistemleri üzerinde çalışıyorlar. Ayrıca iş taleplerini ve iş şartnamelerini hazırlayabilmeleri için makine ve teçhizat teftişlerini de gerçekleştirirler. Deniz mimarları bir gemi gövdesini, formunu ve yapısını tasarlar.

Nasıl Deniz Mühendisi Olunur?

Bir deniz mühendisi, deniz mühendisliği teknolojisi, deniz mühendisliği veya deniz sistemleri mühendisliği alanında lisans derecesine sahip olmalıdır. Bazılarının ayrıca makine veya elektrik mühendisliği alanında lisans derecesi vardır. Bir gemi mimarı, gemi mimarisi alanında lisans derecesine sahip olmalıdır. Dersler fizik, matematik ve bilgisayar tasarımını içerir. Bu programları sunan 6 deniz akademisi var. Bu mesleklerdeki özel kurslar, malzeme mekaniği, akışkanlar mekaniği ve gemi gövde mukavemetini içerir. Denizcilik akademisinde bir çalışma yapılırsa, normalde yaz aylarında olan gemide bir işletme deneyimi kazanmak için genellikle denizde zaman geçirmeyi içerir.

Deniz mühendisliği teknolojisi, gemi mimarisi, deniz mühendisliği ve deniz sistemleri mühendisliği programları, Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu tarafından akredite edilmiştir. Daha sonra iş deneyimi gerekliliklerini aldıktan sonra, giriş seviyesi pozisyonlar için Mühendislik İlkeleri ve Uygulaması adı verilen ikinci sınava girilebilir.

Denizcilik akademilerindeki öğrenciler, Sahil Güvenlik’ten ABD Ticaret Denizcileri Lisansı için bir sınava girerler. Üçüncü Aşama Mühendis Yardımcıları Lisansı olan 1. aşamada lisans alır. Sırada, İkinciye sahip olmak ve Birinci Yardımcı Mühendisler Lisansına geçmek için deneyimle daha fazla test yapmak var. En yüksek seviye, daha fazla sorumluluk ve daha yüksek ücret ile gelen bir İnşaat Mühendisi olmak. Kariyerine devam etmek isteyen lisedeki öğrenciler kimya, fizik, cebir ve trigonometri ve çizim dersleri almalıdır.

En Popüler:  Diyetetik Teknisyeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Deniz Mühendisi ve Gemi Mimarı İş Tanımı

Bir deniz mühendisi, ayrıntılı çizimler, şemalar ve sistem yerleşimlerinin yanı sıra, deniz makine ve ekipmanlarının denetimlerinden iş talepleri ve iş şartnameleri hazırlar. Performans, operasyonel ve çevresel testler de yaparlar. Deniz ekipmanlarının onarım kurulumunu ve testini tasarlar ve denetler ve ekipman ve makinelerin gerekli standartlara uygun olmasını sağlarlar. Raporlar, maliyet tahminleri, tasarım inşaat programları hazırlar ve spesifikasyonları takip eder. Ayrıca açık deniz petrol kulelerinin yanı sıra rüzgar türbinleri ve gelgit enerjisi gibi alternatif enerji projeleri tasarlar ve bakımını yaparlar.

Bir deniz mimarı, temel özelliklerini oluşturmak için bir geminin boyutu, ağırlığı ve hızının tasarım önerilerini ve özelliklerini inceler. Gemilerin ağırlık merkezini, ideal gövde formunu ve kaldırma kuvveti ve stabilite verilerini oluştururlar. Yolcu bölmeleri kargo alanı, merdiven kuyuları, makineler, yardımcı ekipman ve asansörler için boşluklar içerecek şekilde tüm gemi gövdelerini ve üst yapılarını ve ayrıca geminin iç mekanlarının tam düzenini tasarlama işine sahip olacaktı. Isıtma ve havalandırma sistemleri, kazan dairesi ekipmanı, elektrik dağıtım sistemleri, soğutma ekipmanı, güvenlik sistemleri, tahrik makineleri ve direksiyon düzenlerini tasarlamak için deniz mühendisleriyle buluşurlar. Ulusal ve uluslararası standartları karşılayacak tasarımda herhangi bir değişiklik yapmak için denizde ve rıhtımda yapılan denemeler sırasında geminin performansını değerlendirirler.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Deniz Mühendisleri ve Deniz Mimarları.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 17-2121.01.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu