Dadı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir dadı ne yapar, bu işi nasıl alır ve dadı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Dadılar, ebeveynleri uzaktayken çocuklara bakmaktan sorumludur. Tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak işe alınabilirler ve genellikle temel çocuk bakımı (beslenme, banyo vb.), denetim ve hatta bazen özel ders veya diğer eğitim faaliyetleri şeklinde çocuk bakımı sağlarlar.

Dadılar, her çocuk için en iyi bakımın türünü belirlemek için ailelerle yakın çalışır. Bu durum diyet kısıtlamalarından oyun tarihlerini planlamaya veya diğer sosyal katılımlara kadar her şeyi içerebilir.

Dadı Sorumlulukları ve Görevleri

Dadılar genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Çocuklarla oynayarak, sorunlarını dinleyerek ve gerektiğinde rehberlik ederek çocuklara duygusal destek sağlamak
 • Ev ödevlerine yardım etme, ödev zamanını denetleme veya ebeveynler işteyken yemek pişirmek veya evi temizlemek gibi ev işlerine yardım etme
 • Güvenlik kurallarına uyarak ve çitler, kapılar ve kilitler gibi güvenlik ekipmanları kullanarak güvenli bir ortam sağlamak
 • Çocukları beslemek, yatırmak, banyo yaptırmak, giyinmelerine yardımcı olmak gibi günlük rutinleri oluşturmak ve takip etmek.
 • Çocuklarla oynamak ve onların fiziksel, sosyal ve duygusal olarak gelişmesine yardımcı olmak
 • Çocuklara yönelik el sanatları, dışarıda oynama, hikaye okuma vb. etkinlikler planlamak.
 • Çocuklar için yemek ve atıştırmalık hazırlamak, yemek sonrası temizlik yapmak ve bulaşıkları yıkamak
 • Çocuklara banyo yaptırmak, temiz giysiler giydirmek ve dişlerini fırçalamak
 • Çocukları pijama giydirmek veya yatma vakti aktivitelerine hazırlamak
 • Üniformalarını hazırlayarak ve beslenme çantalarını paketleyerek çocukları okula hazırlamak
 • Oyuncak toplamak, çamaşırları çamaşırhaneye koymak vb. dahil olmak üzere çocuklardan sonra temizlik yapmak.
 • Çocuklara yardımcı olmak

Dadı Maaşı Ne Kadar?

Dadıların maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve sağladıkları çocuk bakımı türüne göre değişir. Bazı dadılar yarı zamanlı veya saatlik olarak çalışabilir.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (18.20 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (43.00 TL/saat)

Dadıların istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Daha fazla kadın işgücüne katıldıkça ve aileler bakım hizmetlerine ihtiyaç duydukça çocuk bakımı ihtiyacı artmaya devam edecek. Buna ek olarak, yaşlanan nüfusun, bakıcılar tarafından sağlanabilecek evde bakıma daha fazla ihtiyaç duyması beklenmektedir.

Dipnot: Dadı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  Şube Operasyon Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dadı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Dadı olmak için aşağıdakilere sahip olmanız gerekebilir:

Eğitim: Dadılar genellikle en az bir lise diplomasına veya belgesine sahip olmaları gerekir. Bazı dadılar bir önlisans veya lisans mezuniyetine sahiptir. Bir derece her zaman gerekli değildir. Fakat rekabetçi bir alanda iş bulmanıza yardımcı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Dadıların çoğu, rolleri için ihtiyaç duydukları belirli becerileri ve teknikleri işteyken öğrenirler. Eğitim, ilgilenecekleri çocuklar, ailenin ekipmanının nasıl kullanılacağı ve belirli durumlarla nasıl başa çıkılacağı hakkında öğrenmeyi içerebilir. Eğitim aynı zamanda ailenin programı ve belirli durumların nasıl ele alınacağı hakkında öğrenmeyi de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Dadılar için sertifikalar genellikle gerekli değildir. Fakat iş başvurularında sizi daha rekabetçi bir aday haline getirebilirler.

Dadı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Dadılar başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Bir dadı olarak işvereninizle, baktığınız çocuklarla ve evin diğer üyeleriyle iletişim kurabilmelisiniz. Buna e-postalar gibi yazılı iletişim ve telefon görüşmeleri gibi sözlü iletişim dahildir.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Dadılar genellikle çocukların kendilerini güvende ve güvende hissetmelerine yardımcı olmak için empati kullanır. Mesela bir çocuk üzgünse, bir dadı çocuğu kendi duygu ve deneyimlerini paylaşarak teselli edebilir. Bu durum çocuğun anlaşıldığını ve sakinleştiğini hissetmesine yardımcı olabilir.

Bağımsızlık: Bağımsızlık, görevleri kendi başınıza tamamlama yeteneğidir. Dadılar genellikle görevleri kendi başlarına nasıl tamamlayacaklarını hala öğrenen çocuklarla çalışır. Bağımsızlık, dadıların sahip olması gereken değerli bir beceridir çünkü görevleri yardım almadan tamamlamalarına olanak tanır. Bağımsızlık, bakıcıların görevleri kendi başlarına tamamlamalarına izin vererek zaman kazanmalarına da yardımcı olabilir.

Esneklik: Esneklik, değişen koşullara uyum sağlama yeteneğidir. Bir dadı olarak gününüz için belirli bir programınız olabilir. Fakat ücretlerinizin başka planları varsa veya hava değişirse bunu değiştirmeniz gerekebilir. Ebeveynlerin beklenmedik bir şekilde ayrılması gerektiğinde başka sorumlulukları üstlenmeniz istenebileceğinden, görevlerinizde esnek olmanız gerekebilir.

Yaratıcılık: Dadılar, baktıkları çocuklar için eğlenceli aktiviteler bulmak için yaratıcılıklarını kullanırlar. Ayrıca yaratıcılıklarını, çocukların ilgisini çekmenin ve öğrenmelerini sağlamanın yeni yollarını bulmak için kullanırlar.

Dadı Çalışma Şartları Nasıl?

Dadılar genellikle çalıştıkları ailelerin evlerinde çalışarak ailedeki çocuklara bakarlar. Ayrıca çamaşır yıkamak, yemek hazırlamak ve çocuk oyun alanlarını düzenlemek gibi çocuklarla ilgili hafif temizlik görevlerinden de sorumlu olabilirler. Dadılar genellikle akşamları ve hafta sonları dahil olmak üzere uzun saatler çalışır ve günün 24 saati nöbette olabilirler. Ayrıca tatile veya iş gezilerine aileleriyle birlikte seyahat etmeleri gerekebilir. Dadılar, ailenin taleplerini karşılarken aynı zamanda çocuklara bakabilmeleri gerektiğinden, iş fiziksel ve duygusal olarak zorlayıcı olabilir. Dadılar, çocuklara kaliteli bakım sağlarken işin stresi ve ailenin talepleri ile başa çıkabilmelidir.

Dadı İçin Mesleki Gelişme

Dadıların çalışma şeklini etkileyen üç metod. Dadılar, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmalıdır.

En Popüler:  ERP Proje Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha Fazla Aile Dadı Bulmak İçin Teknolojiyi Kullanacak

Teknoloji günlük hayatımızda daha yaygın hale geldikçe, aileler dadı bulmak için onu kullanmaya başlıyor. Bunun nedeni, teknolojinin ailelerin olası dadılarla bağlantı kurmasını ve işe alım kararı vermeden önce onları tanımasını kolaylaştırmasıdır.

Teknolojiyi kullanabilen dadılar, becerilerini ve deneyimlerini daha etkili bir şekilde sergileyebilecekleri için, kullanamayanlara göre daha avantajlı olacaktır. Ayrıca, dadı bulmak için teknolojiyi kullanan ailelerin, her dadı için önemli olan iletişim ve işbirliği becerilerine değer vermesi muhtemeldir.

Daha Fazla Aile Online Hizmetleri Kullanacak

Online hizmetler daha popüler hale geldikçe, daha fazla aile dadı bulmak için bunları kullanacak. Bunun nedeni, online hizmetlerin nitelikli bakıcıları hızlı ve uzaktan bulmayı kolaylaştırmasıdır.

Online hizmetlere aşina olan dadılar, Uluslararası Dadı Derneği gibi kuruluşlar aracılığıyla sertifika alarak yararlanabilirler. Bu onların rekabette öne çıkmalarına ve çocuklara bakma konusunda nitelikli olduklarını göstermelerine yardımcı olacaktır.

Aileler Uzun Süreli İlişkiler Arıyor

Aileler dadılarla uzun vadeli ilişkiler ararken, doğru uyumu bulmak için giderek daha fazla online hizmetlere yöneliyorlar. Bu eğilim, online hizmetlerin ailelerin bir dadı ile yüz yüze görüşmeden önce niteliklerini ve incelemelerini görmelerine izin vermesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Uzun süreli iş arayan dadılar, iş bulmak için online hizmetleri kullanmayı düşünmelidir. Bu durum uzun vadede kaliteli bakım sağlayabilecek birini arayan ailelerle bağlantı kurmalarını sağlayacaktır.

Dadı Nasıl Olunur?

Dadı olmak için izleyebileceğiniz birçok farklı yol var. Çocuk bakımında çalışarak başlayabilir, ardından dadı olmaya devam edebilirsiniz. Ya da bir dadı olarak başlayabilir ve sonra başka bir çocuk bakımı alanında çalışmaya devam edebilirsiniz.

Hangi yolu seçerseniz seçin, doğru beceri ve niteliklere sahip olmak önemlidir. Bu durum sizin için en iyi işi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Dipnot: Dadı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Dadılar genellikle bir aile için çalışmaya başlar. Tecrübe kazandıkça ve iyi bir itibar kazandıkça, başka bir aile veya aile ile iş bulabilirler. Bazı dadılar sonunda ailedeki tüm çocuklardan ve ev işlerinden sorumlu olan ev yöneticileri haline gelirler. Diğerleri kendi dadılık ajanslarını açabilir. Bazı dadılar ek olarak gündüz bakım merkezlerinde veya anaokullarında çocuk bakımı sağlayıcıları haline gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu