Mumyalayıcı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir mumyalayıcının ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve bir mumyacı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Mumyalayıcılar, ölümden sonra cenazeleri gömmek veya yakmak için hazırlamaktan sorumludur. Bu genellikle vücuttan kan ve diğer vücut sıvılarının boşaltılmasını, çürümeyi önlemek için kimyasallarla mumyalanmasını ve prezentabl bir duruma getirilmesini içerir. Mumyalayıcılar ek olarak cenaze yöneticilerine müşterileri için giyinme, tabut etme ve cenaze törenleri düzenleme konusunda yardımcı olur.

Embalmer Sorumlulukları ve Görevleri

Mumyalayıcıların aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Cenazeyi yıkayarak, makyaj yaparak ve uygun giysilerle giydirerek cenazeyi defin törenine hazırlamak
 • Gövdeleri iyice temizleyerek ve hasarlı alanlarda küçük onarımlar yaparak görüntülemeye hazırlamak
 • Giyinme, tımar etme ve cesetleri dini veya kültürel geleneklere uygun olarak görüntülemeye hazırlama gibi görevleri yerine getirmek
 • Ölen kişilerin kayıtlarını federal yasalara, eyalet yasalarına ve yerel yönetmeliklere uygun olarak tutmak
 • Cenazenin mumyalanarak cenazeye hazır hale getirilmesi
 • Cenaze süreci hakkında bilgi verilmesi ve ölünün defin veya kremasyon için hazırlanmasının düzenlenmesi
 • Cenazenin defnedilmek üzere cenaze evine veya mezarlığa götürülmesinin sağlanması
 • Bağış veya araştırma amacıyla organ ve dokuların alınması
 • Cenaze hizmetleri, mallar ve fiyatlandırma hakkında bilgi sağlayarak ailelere yardımcı olmak

Mumyacı Maaşı Ne Kadar?

Mumyacılara genellikle saatlik ödeme yapılır ve maaşları bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. Bunlar, sahip oldukları deneyim düzeyini, çalıştıkları şirketin boyutunu ve işin yerini içerir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.70 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Mumyacıların istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş büyümesi bekleniyor.

Cesetleri koruma ve restore etme ihtiyacı devam edecek. Fakat ölü yakmanın artan popülaritesi, mumyacılar için istihdam artışını sınırlayabilir. İnsanlar ölü yakmayı gömmeye kabul edilebilir bir alternatif olarak düşündükçe, daha az insan mumyalamaya ihtiyaç duyacaktır.

Dipnot: Embalmer İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Mumyalayıcı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir mumyacı olmak için muhtemelen aşağıdakilere sahip olmanız gerekir:

Eğitim: Embalmers’ın bu alanda çalışmak için bir önlisans veya lisans mezuniyetine ihtiyacı vardır. Derecelerini morg bilimi, anatomi, biyoloji veya başka bir ilgili alanda alabilirler. Bu programlardaki dersler anatomi, fizyoloji, mikrobiyoloji, kimya ve patolojiyi içerir.

Antrenman tecrübesi: Çoğu mumyalayıcı, deneyimli bir mumyalayıcı veya mumyalama asistanından iş başında eğitim alır. Bu eğitim, yeni çalışanın iş için gerekli olan özel teknikleri ve prosedürleri öğrenmesine yardımcı olur.

Sertifikalar ve Lisanslar: Mumyalayıcıların eyaletlerinde veya bölgelerinde faaliyet göstermek için bir lisans almaları gerekir. Gereksinimler duruma göre değişir. Fakat çoğu öğrencilerin başvurmadan önce temel bir mumyalama kursunu veya eğitimini tamamlamasını gerektirir.

Mumyalama Olmak İçin Gerekli Beceriler

Mumyalayıcılar başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyarlar:

İletişim: Mumyalayıcılar aileler, cenaze yöneticileri ve cenaze endüstrisinin diğer üyeleri ile iletişim kurar. Ayrıca, süreci açıklamak ve olabilecek tüm soruları yanıtlamak için ölen kişinin aile üyeleri ve sevdikleriyle iletişim kurarlar. Etkili iletişim becerileri, mumyalayıcıların başkalarıyla etkili bir şekilde iletişim kurmasına yardımcı olabilir.

Detaylara dikkat: Mumyalayıcılar, her prosedür için gerekli tüm görevleri tamamladıklarından emin olmak için ayrıntılara dikkat etmelidir. Vücudu uygun şekilde sterilize edip dezenfekte ettiklerinden, vücudu doğru miktarda sıvı ile doldurduklarından ve organları doğru pozisyona geri yerleştirdiklerinden emin olmaları gerekir. Mumyalayıcılar vücudu görüntüleme için hazırlarken ayrıntılara dikkat etmek de önemlidir. Vücudun düzgün giyindiğinden ve vücudun doğru şekilde yerleştirildiğinden emin olmaları gerekir.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Mumyalayıcılar, yas sürecinde aileleri rahatlatmak için empati kullanır. Ayrıca ailelerin mumyalama işleminin önemini ve cenaze hizmetinde oynadığı rolü anlamalarına yardımcı olmak için empati kullanırlar.

Fiziksel dayanıklılık: Mumyalama, çok fazla dayanıklılık gerektiren fiziksel olarak zorlu bir iştir. Uzun süre ayakta durabilir, ağır ekipman ve tabutları kaldırıp hareket ettirebilirsiniz. Bir vücut üzerinde çalışırken uzun süre ayakta durmanız da gerekebilir.

Profesyonellik: Mumyalayıcılar, aileler ve diğer cenaze personeli ile olan etkileşimlerinde profesyonel olmalıdır. Ailelere ve diğer profesyonellere karşı saygılı ve nazik olmalı ve ceset kalıntılarının işlenmesiyle ilgili tüm yasa ve yönetmeliklere uymalıdırlar.

Mumyalayıcı Çalışma Şartları Nasıl?

Mumyalayıcılar, ölenlerin cesetlerini gömmek veya yakmak için hazırladıkları cenaze evlerinde çalışırlar. Cenaze hizmetini planlamak ve tabut, defin kıyafetleri ve diğer cenaze ürünlerini seçmek için merhumun aileleriyle birlikte çalışırlar. Mumyalayıcılar ek olarak cenaze hizmetini koordine etmek için cenaze müdürleriyle birlikte çalışır. Yas tutan ailelerin programlarına uyum sağlamak için akşamları ve hafta sonları çalışmaları gerekebilir. Bir mumyalayıcının işi, günlük olarak başkalarının ölümüyle uğraşmayı gerektirdiğinden, duygusal olarak zorlu olabilir.

Mumyalama İçin Mesleki Gelişme

İşte mumyalayıcıların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Embalmers’ların becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Cenaze Evinin Çöküşü

Gittikçe daha fazla insan sevdiklerini gömmek yerine yaktırmayı tercih ettiği için cenaze evi endüstrisi bir değişim halinde. Bu eğilim, ihtiyaç duyulan cenaze evlerinin sayısında düşüşe neden oluyor, bu da mumyacıların rekabetçi kalabilmek için yeni yollar bulması gerektiği anlamına geliyor.

Bunu yapmanın bir yolu, yas sürecine daha fazla dahil olmaktır. Mumyalayıcılar, ailelerin kayıplarıyla başa çıkmalarına yardımcı olan, örneğin danışmanlık veya sevdikleri için bir anıt oluşturmalarına yardımcı olan hizmetler sunarak bunu yapabilirler. Ayrıca mumyacılar, günümüz tüketicilerinin ihtiyaçlarını karşılayan yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye de odaklanabilirler.

Geleneksel Cenazelerden Bir Geçiş

Geleneksel cenaze töreninin yerini yavaş yavaş ölü yakma ve tabutsuz cenaze töreni gibi daha modern alternatifler alıyor. Bu değişimin mumyalama endüstrisi üzerinde büyük bir etkisi var, çünkü daha az insan sevdiklerini korumayı tercih ediyor.

Sonuç olarak, mumyacıların, formalin veya diğer kimyasalları kullanmadan ölü yakma veya gömme için cesetleri nasıl hazırlayacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Ayrıca, alternatif cenaze düzenlemelerini seçen ailelere destek sağlayabilmeleri gerekecek.

Nasıl Embalmer Olunur?

Bir mumyalayıcı kariyer yolu, ödüllendirici ve tatmin edici olabilir. İnsanlara ihtiyaç duydukları anda yardım etme fırsatının yanı sıra anatomi ve patoloji bilimi hakkında bilgi edinme şansı sunar. Ek olarak, ailelerin hayatlarının zor bir döneminde birlikte çalışma fırsatı sunar.

Mumyalayıcılar güçlü bir anatomi ve patoloji anlayışına sahip olmalıdır. Bu yüzden bu alanlarda eğitimlerini ilerletmek için her türlü fırsattan yararlanmalıdırlar. Ayrıca cenaze hizmeti ve mumyalama tekniklerindeki en son trendler hakkında güncel kalmalıdırlar.

Dipnot: Bir Mumyalayıcı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Çoğu mumyalayıcı, lisanslı bir mumyacının gözetimi altında çalışan çırak olarak başlar. Deneyim kazandıkça, onlara daha fazla sorumluluk verilir ve sonunda cenaze evinin mumyalama bölümünün yöneticisine veya amirliğine terfi ettirilebilirler.

Ek eğitim ile mumyacılar cenaze direktörleri olabilir. Bazı mumyacılar kendi işlerini açarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu