Bitki Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir bitki uzmanı olarak kariyer yapmak için insanlara yardım etmeye, doğru pratik yeteneklere ve iş için iyi bir kafaya ihtiyacınız olacak.

Bir bitki uzmanı olarak sağlığı geliştirmek ve hastalıkları azaltmak için bitki ilaçları bilginizi ve bunların terapötik uygulamalarını kullanırsınız. Hastaları tedavi etmek, hastalığın altında yatan nedenlere bakmak ve sadece belirtilere değil bütüncül bir yaklaşıma sahip olacaksınız ve diğer tedaviler ve ilaçlarla birlikte kullanılacak bitkisel ilaçları yazacaksınız.

Bitki Uzmanları ayrıca tıbbi bitki uzmanları olarak da bilinir.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Bir bitki uzmanı olarak yapmanız gerekenler:

 • Bir durumu veya hastalığı teşhis etmek için hastalarla ilk görüşmeleri yapmak
 • Fiziksel testler ve diğer değerlendirmeleri yapmak
 • Vücudun kendi iyileştirici özelliklerine yardımcı olmak amacıyla, çeşitli hastalıkların tedavisine uygun ilaçları reçete etmek için bitki ilaçları bilginizi kullanın.
 • Bazı durumlarda bitkisel ilaçlar yetiştirebilir, hazırlayabilir ve üretebilir
 • Uygun olduğunda hastaları diğer sağlık uygulayıcılarına yönlendirebilir
 • Hastalara diyet ve yaşam tarzı hakkında tavsiyede bulunmak için bütünsel bir yaklaşım kullanın
 • Hasta ilerlemesini değerlendirmek için takip randevuları almak
 • Doğru hasta kayıtlarını tutmak
 • Hastaları şahsen, telefonla ya da e-posta ile arama
 • Özellikle evden çalışıyorsanız, misafirperver ve profesyonel bir uygulama alanı tutun
 • Yeni araştırmalarla güncel kalmak
 • Yüksek etik ve profesyonel standartlara çalışmak.

Bitki Uzmanları serbest meslek sahibi olduğu için, bir işletmeyi yürütmekle ilgili faaliyetleri de yapmanız gerekecektir.

Maaşları Ne Kadar? (2024 Güncel Zamlı Maaş)

 • İlk görüşme için, genellikle bir saat süren (bazı durumlarda iki saate kadar olmasına rağmen) 90 – 200 TL arasında bir ücret ödemeniz muhtemeldir. Masraf alabileceğiniz ücretler, bulunduğunuz yer de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.
 • Takip oturumları genellikle daha kısa oldukları için daha ucuzdur. Bunlar 20 ile 40 dakika arasında sürebilir ve buna göre ücretlendirilirsiniz.
 • Sağlanan ilaçların ücreti bu ücretlere ek olarak verilir.

Bir işletme kurmanın ilk maliyetleri ve sınırlı sayıda hasta olması nedeniyle işe başlama geliriniz çok düşük olabilir. Gelirinizi etkileyen faktörler arasında, saat başına ücretlendirdiğiniz ücret, çektiğiniz hasta sayısı, işletme masraflarınız ve genel giderleriniz ve evden mi yoksa diğer pratisyenlerle birlikte mi çalışacağınız yer almaktadır.

En Popüler:  Akupunktur Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2024’te güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Müşterilerinizin gereksinimlerini karşılamak için esnek olmanız gerekmesine rağmen genellikle standart bir çalışma haftası yaparsınız. Örneğin bazı akşamları veya hafta sonları çalışmayı seçebilirsiniz. Tam ya da yarı zamanlı çalışabilirsiniz.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Bir uygulama kurmanın ilk aşamalarında, müşteri tabanınız düzenli bir geliri devam ettirecek kadar büyüyene kadar ek bir işe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir uygulamanın oluşturulması için geçen süre, yerel piyasayı değerlendirmeniz ve hizmetlerinize ilişkin farkındalığı artırmanız gerekeceğinden değişir.
 • Çalışma birebir yapılır ve bir klinikte, Pratisyen cerrahisinde veya kendi evinizde veya bir müşterinin evinde yapılır.
 • Fırsatlar çoğu şehirde, büyük kırsal alanlarda mevcuttur.
 • Deneyimli bitki uzmanları, bitkisel üreticiler ve ürün üreticileri için araştırmalar yaparak danışmanlık bazında veya çalışan olarak çalışabilirler.
 • Hastaları evlerinde ziyaret etmenize rağmen geceleri seyahat etmek veya uzak kalmak için fazla zaman harcamanız olası değildir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Herbalism şu anda düzenlenmiş bir meslek değildir ve bir bitki uzmanı olmak için belirli bir giriş şartı yoktur. Bununla birlikte birçok profesyonel bitkisel pratisyen dernekten oluşan Ulusal Tıbbi Bitkisel İlaç Enstitüsü (NIMH) tarafından düzenlenen Avrupa Bitkisel ve Geleneksel Tıp Pratisyenleri Derneği (EHTPA) tarafından akredite edilmiş bitkisel tıp alanında derece dereceli bir kursu tamamlamanız gerekir.

Kurslar genellikle üç yıl tam zamanlı veya beş ile altı yıl yarı zamanlı olarak devam eder ve bir teori ve klinik eğitim kombinasyonunu içerir. Bitkisel tıp sanatını öğrenmenin yanı sıra anatomi, teşhis becerileri, ilaç dağıtımı, sağlık psikolojisi, patoloji ve fizyoloji gibi alanları da kapsayacaksınız.

EHTPA lisans ve lisansüstü bitkisel ilaç lisans dersleri verir ve mezun olduktan sonra EHTPA’yı oluşturan meslek birliklerinden bir veya daha fazlasına üye olabilirsiniz.

NIMH, akredite bir Batı bitkisel ilaç programı ile mezunlardan üyelik başvurusunu kabul eder. Kriterlerinize uygunluklarını yerine getiriyorsanız, Akredite Olmamış Bir Kurs olmadan Bireysel Akreditasyon Şeması aracılığıyla başvurabilirsiniz. Daha fazla bilgi için NIMH ile irtibata geçin.

Bu derneklerin ilave giriş kriterleri olabilir; örneğin bir röportaj, sabıka kaydı kontrolü veya sağlığınızla ilgili beyanname, üye olmadan önce yerine getirmeniz gerekenler. Bireysel organlara danışın.

Profesyonel bir dernek üyeliği ayrıca profesyonel sigorta almanızı sağlayacaktır. Seçeneklerinizi dikkatlice araştırın ve kariyerinizle ilgili bir kurs seçtiğinizden emin olun.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekenler:

 • Fizyoloji ve anatomi bilgisine ek olarak şifalı bitkiler ve bunların hazırlanması ve hazırlanması
 • Hastaları iyileştirmek ve desteklemek için meslek duygusu
 • Mükemmel iletişim ve dinleme yetenekleri ve insanlara güçlü ilgi
 • Yüksek seviyede duygusal olgunluk ve esneklik
 • Hizmetlerinizi ve işinizi tanıtan güven
 • Taahhüt ve azim
 • Kendiniz ve hastalarınız arasında uygun sınırları sağlama yeteneği.
En Popüler:  Göz Doktoru Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Çalışmadan önce bir dispanserde veya klinikte iş deneyimi edinmeye çalışın. Yerel bölgenizdeki bitki uzmanlarıyla iletişim kurun ve hasta konsültasyonları sırasında onları gölgelendirmelerini isteyin.

İşverenler ve İş İlanları

Herbalists serbest meslek sahibidir ve bitkisel ilaç alanında akredite derecenizi tamamladıktan sonra kendi uygulamanızı kurmanız çok muhtemeldir.

Evden çalışmayı ve evinizin bir bölümünü hastaları teşhis ve tedavi etmek için bir alana uyarlamayı seçebilirsiniz. Alternatif olarak diğer alternatif sağlık pratisyenleriyle birlikte bir ekibin parçası olarak çalışan, tamamlayıcı bir sağlık kliniğine veya bitkisel dispansere bağlı olabilirsiniz. Bunlar akupunkturcuları ve aromaterapistleri içerebilir.

Bitkisel ilaç alanınız için bitkisel kayıtta yer aldığınızdan emin olun. Bu kayıtlar, NIMH üye kuruluşları tarafından tutulmaktadır. Profesyonel bir dernek üyesi olarak davranış kurallarına, uygulamalarına ve etik kurallarına da uymalısınız.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Kalifiye olduktan sonra, yüksek seviyede güvenli ve yasal uygulamaları sürdürdüğünüzden emin olmak ve ayrıca bitkisel ilaçlar ve bitkilerle ilgili araştırmalardaki gelişmeleri takip etmek için kariyeriniz boyunca sürekli mesleki gelişim yapmanız gerekecektir. Eğitiminizin çoğu klinik uygulamada gerçekleşecek ve hem hastaların hem de bitkilerin deneyimiyle büyüyecek. Fakat şu maddeleri da yapabilirsiniz:

 • Klinik becerilerinizi ve terapötik bilgilerinizi güncellemek için konferanslara, konferanslara ve seminerlere katılın
 • Bilginizi, beslenme gibi belirli bir alanda geliştirmek için bir çalışma grubuna katılın.
 • Master düzeyinde daha fazla çalışma yapın veya doktora düzeyinde araştırma yapın.

Ayrıca pazarlama ve finans gibi alanlarda işle ilgili kurslar almak isteyebilirsiniz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir uygulamayı yönetmeyi öğrenmek zaman alır ve kısa ve orta vadede maaş seviyelerinin ve müşteri sayısının düşük olabileceği bir rol geliştirmeye karar vermelisiniz. Başarı, itibarınızı belirleme ve kurma yeteneğinize bağlıdır ve bu da büyük ölçüde işinizi kurma ve pazarlama konusundaki çaba miktarınıza bağlıdır.

Uygulamanızı başarıyla kurduktan sonra, hastalara başka tamamlayıcı tedaviler sunmaya karar verebilirsiniz. Bunlar şu maddeleri içerebilir:

 • Aromaterapi
 • Homeopati
 • Osteopati.

Bazı bitkisel uzmanlar, tamamlayıcı sağlık merkezlerinde diğer tamamlayıcı tedavi sağlayıcıları ile birlikte çalışır.

Deneyimli bitkisel uzmanların öğretme veya eğitime geçmeleri için bazı fırsatlar var. Ayrıca bitkisel ilaçların tıbbi uygulamaları hakkında araştırma yapmayı da seçebilirsiniz.

Doğal sağlık ürünleri endüstrisinde yer alan firmalarla danışmanlık ve halkla ilişkiler çalışmaları yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu