Bireysel Satış Temsilcisi İş Tanımı ve Maaşları – 2021

Bireysel Satış Temsilcisi İş Tanımı

Bireysel satış temsilcisi olmak yüksek basınçlı bir konumdur. Çünkü maaşınız ve kariyeriniz genellikle satış yapma yeteneğinize bağlıdır. Başkalarıyla konuşmakta iyi olan ve seyahat etmeyi seven insanlar için, doğrudan satış temsilcisi olmak çok keyifli bir kariyer olabilir. Bu işte, genellikle yalnız ve çok az denetim ile çalışacaksınız. Ayrıca kendi saatlerinizi ayarlama ve potansiyel alıcılarla kendi yöntemlerinizle bağlantı kurma özgürlüğüne sahip olacaksınız.

Bireysel Satış Temsilcisi Görevleri ve Sorumlulukları

Bireysel satış temsilcisi olarak çalıştığınız şirketi ve şirketin ürün grubunu doğrudan temsil edeceksiniz. İnsanları bu rol için işe alan şirketler, aşağıdaki gibi birçok görevi yerine getirmelerini bekler:

Satış Hedeflerine Ulaşın

Bireysel satış temsilcilerinin, haftalık, aylık ve yıllık bazda karşılamaları beklenen belirli satış hedefleri ve kotaları vardır ve bu gereksinimlerin ötesine geçtiklerinde sağlanan bonuslar ve teşvik ödülleri vardır.

Satış Raporları Yaz

Doğrudan gözetim altında olmadıkları için, bireysel satış temsilcilerinin, üstlerinin ilerlemelerini takip edebilmeleri için yaptıkları satışlarla ilgili düzenli satış raporları sunmaları gerekmektedir.

Satış Teklifleri Yaratın

Bireysel satış temsilcileri sözlerini ve kişiliğini satış ilişkileri kurmak ve müzakerelerin kapısını açmak için kullandılar. Ancak potansiyel alıcılar için bilgileri kağıda dökmek için satış teklifleri de yazmaları gerekiyor.

Soruları cevaplamak

Potansiyel alıcılar, satışı yapmayı kabul etmeden önce birçok soruya sahip olacak ve bireysel satış temsilcileri onlara ihtiyaç duydukları tüm bilgileri verecek, böylece iyi bilgilendirilmiş bir karar verdiklerini düşünecekler. Bu durum satış temsilcilerinin alıcının sorularını net ve doğru bir şekilde yanıtlayabilmesi için ürünleri içeride ve dışarıda bilmeyi gerektirir.

Ticaret Fuarlarına Katılın

Satış yaptıkları ürünlerle ilgili en son teknolojiler ve en yeni gelişmelerden haberdar olmak için, bireysel satış temsilcilerinin en son bilgilerden haberdar olmak için fuarlara ve diğer endüstri etkinliklerine katılmaları gerekebilir.

Bireysel Satış Temsilcisi Nasıl Olunur?

Bireysel satış temsilcileri insanlarla iyi olmalı ve alıcıların onlara güvenebilmesi için iyi iletişim kurabilmelidir. Bireysel satış temsilcileri işe alan şirketler, aşağıda belirtilen geçmişe sahip çalışanları da tercih etmektedir:

 • Ağ becerileri – Bireysel satış temsilcileri güçlü bir ağ oluşturma bilgisi gerektiren kendi iş bağlantılarını bulmalı ve yapmalıdır
 • Karizma – Sizden satın almalarını istiyorsanız, insanların sizi beğenmesini sağlamak önemlidir, bu nedenle doğal karizmaya sahip olmak size iyi hizmet edecektir.
 • Müzakere Becerileri – Her satış kolay olmayacak ve birçok potansiyel alıcı pazarlık etmek isteyecek, böylece en iyi fiyatı aldıklarını düşünüyorlar, yani şirketlerini aldıklarından emin olmak için bu alanda bireysel satış temsilcilerinin güçlü olması gerekiyor iyi bir kâr
 • Güçlü hafıza – Kişiler hakkındaki kişisel bilgilerin adlarını ve ipuçlarını hatırlamak, potansiyel alıcılarla güçlü bağlantılar kurmaya yardımcı olur ve sonuçta satış yapmaya yardımcı olur
 • Matematik – Satış rakamları ve para ile çalıştıkları için bireysel satış temsilcilerinin matematik için yetenekleri olmalıdır

Ticaretin Bireysel Satış Temsilcisi Araçları

Bireysel satış temsilcileri düzenli olarak aşağıdaki araçlarla çalışır:

 • Ürün örnekleri
 • Satış ürünleri (kalemler, not defterleri, fare altlıkları ve ofis malzemeleri)
 • Kartvizitler

Bireysel Satış Temsilcisi Eğitim ve Öğretim Süreci

Bireysel satış temsilcisi olmak için özel bir derece gerekli değildir. Ancak sektöre bağlı olarak işverenler lisans derecesini tercih edebilir, böylece satış temsilcileri şirketin ürün listesini tam olarak anlayabilir. Aksi takdirde, pazarlama alanında genel bir derece etkili bir satış elemanı olmayı öğrenmek için iyi bir yoldur.

Bireysel satış temsilcilerine iş başında eğitim verilmektedir. Genellikle bir veya daha fazla hafta boyunca bir mentor veya eğitmenle çalışırlar, böylece işi nasıl gerçekleştireceklerini ve temsil ettikleri şirketin sattığı ürünleri nasıl tanıyacaklarını öğrenebilirler.

Bireysel Satış Temsilcisi Maaşı ve Ekonomik Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosu tarafından derlenen verilere göre toptan ve imalat satış temsilcileri ortalama 60.530 TL maaş almaktadır. Bireysel satış temsilcilerinin ortalama maaşı yıllık 18.043 TL ile 67.070 TL arasında değişmektedir. İş ortalamasının, ortalama olan 2029’a kadar %5 oranında artacağı tahmin edilmektedir.

Düzenli bir maaşın yanı sıra, birçok doğrudan satış temsilcisi de satış komisyonları alır. Bu iş çok fazla seyahat gerektirdiğinden, işverenler seyahat masraflarını karşılar ve ayrıca bir gaz ödeneği sağlayabilir.

Bireysel satış temsilcileri genellikle tam sağlık sigortası avantajları, ücretli tatil izni ve kar paylaşımı ve hisse senedi seçenekleri gibi ekstra avantajlar alırlar.

Bireysel Satış Temsilcisi Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Bu kariyerde ilerlemenize yardımcı olacak kaynakları kullanarak bireysel satış temsilcisi yeteneklerinizi geliştirin:

Ulusal Satış Profesyonelleri Birliği – Satış profesyonellerinden oluşan bu online topluluk, bir satış elemanı olarak becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmak için ağ oluşturma ve kariyer fırsatları ile eğitim malzemeleri ve makaleler sunar.

Yazılan En Büyük Satış Kitabı: En İyi Satış Temsilcisi veya Yaptığınız Her Şeyde En İyisi Nasıl Olunur? – Bu kitap müşterilerle konuşmak, ağ oluşturmak ve aslında satış yapmak konusunda daha etkili olmak için ipuçları ve püf noktaları öğrenmek isteyen herhangi bir sektördeki satış profesyonelleri içindir.

Global İç Satış Birliği – Bu uluslararası birlik, satış profesyonellerinin pazarlama sektöründeki satış eğilimleri ve gelişmeler hakkında güncel olmalarını sağlamak için araştırma çalışmaları ve diğer bilgileri sunmaktadır.

Satış Temsilcisi Anlaşmaları, 2. Baskı: Daha İyi Rep/Şirket İlişkileri Nasıl Geliştirilir, Satışları Artırılır ve Anlaşmazlıklar Nasıl Azaltılır – Bu kitap diğer birçok yararlı numaraya ek olarak gider raporları yazma, CRM sistemlerini kullanma ve müşteri listelerinizi yönetme hakkında bilgiler de dahil olmak üzere, satış yapmanın her yönünü kapsar.

Bireysel Satış Temsilcisi ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Bireysel Satış Temsilcisi
 • Çağrı Merkezi Satış Temsilcisi
 • Satış Geliştirme Temsilcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu