Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir ve Kimdir? Şartları ve İptali – 2022

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Emeklilik denildiği zaman insanların aklına direkt olarak gelen bir yaşlılık süreci gelmektedir. Ancak Bunun aslında bireysel emeklilik ile ayırt edilmesi oldukça önemlidir. Çalışma hayatı sonrasındaki sağlıklı ve aktif bir şekilde geçirilecek dönem için oldukça önemli olduğunun altını çizmek gerekir. Bireysel emeklilik yaptırmak isteyen kişiler kazanç elde etmek için çalışma içerisinde olacağını var sayarsak eğer çalışma sonrası yapamadığınız bir çok şeyi bireysel emeklilik ile yapmanız sizlere ayrı bir keyif verecektir.

Neden Bireysel Emeklilik Yaptıralım?

Çalışma hayatımız süresince yapamadıklarımızı bireysel emeklilik sayesinde rahat bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Bağkur ya da SGK sayesinde emekli olduğunuz zaman ihtiyaçlarınıza yeterli gelmediği zaman bireysel emekliliğin farkını o zaman daha iyi anlayabilirsiniz. Bu yüzden sizleri o döneme gelmeden önce bireysel emeklilik sistemi farkından olabildiğince sizleri bilgilendirmek amacı ile sürekli paylaşımlar yapmaktayız. Aynı şekilde BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) şirketleri Devlet Destekli bir takım anlaşmalar ile insanlarımızın geleceklerini garanti altına almaları yönünde sürekli olarak çalışma içerisindedirler. Normal Bağkur ya da SGK ile emeklilik günlerinizde Bireysel Emeklilik sizlere ek gelir şeklinde bir izlenim verecektir.

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi ) Nedir?

Son yıllarda özellikle özel ya da kamu kurumlarında çalışan kişilerin sıklıkla adını ağzına aldıkları Bireysel Emeklilik Sistemi birçok kişi tarafından internet üzerinden araştırılmaktadır. Ancak en doğru ve eksiksiz bilgilerin paylaşıldığı tek noktanın burası olduğunun da altını çizmek isteriz. BES tamamıyla emeklilik dönemlerinizi düşünen o zaman geldiğinde sizlere ek gelir sağlarcasına kurgulanmış bir sistem olarak bilinmelidir. Çalışma süresince yapacağınız düzenli bir BES katkısı ile emeklilik döneminde içerisinde bulunduğunuz dönemi daha rahat bir şekilde geçirmenizi sağlamak amacı ile devlet tarafından da desteklenen bir sistemdir.

En Popüler:  Dünyanın en çok ve en iyi kazandıran 12 mesleği

Çalışma süresince BES için yatırdığınız katkının aslında Emeklilik fonlarında değerlendiğini bilmenizi isteriz. Birbirinden uzman kişiler tarafından en iyi şekilde paranızın değerlenmesi ise tamamen şirket farkı ile ortaya çıkmaktadır. Birikimleriniz katkı payı değerlendirmesi ile adeta kar topu gibi büyümektedir. Ancak kısa vadeli yatırımlar için BES çokta uygun bir sistem değildir. Uzun vadeli düşünüldüğü zaman gerçek anlamda emeklilik dönemlerinizde Bireysel Emeklilik Sistemi için katkı payında bulunmanıza oldukça sevineceksiniz.

Her geçen gün Bireysel Emeklilik Sisteminin avantajları da artmaya devam ediyor. Yoğun bir rağbet ve devletin gelecek için halkının daha iyi emeklilik şartları olması açısından desteklendiği de bir gerçektir. Buna göre BES için yatırdığınız her katkı payının %25’lik bir kısmı devlet hesabınızda da birikmektedir. Gelir vergisi mükellefi olmanıza gerek bile kalmadan bireysel anlamda herkes bu destekten faydalanabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Hangi Avantajlarla Bizi Memnun Ediyor?

Emeklilik dönemleriniz geldiği zaman nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir Bireysel Emeklilik Sisteminde uzun vadeli yatırım yapmanız sizin açınızdan oldukça önemlidir.

Bireysel Emeklilik adı altında yatıracağınız tüm yatırımlar hesabınızda siz emekli olana kadar birikmeye devam edecektir. Kesinlikle bir kesinti gibi bir şeyin söz konusu ihtimali dahi yoktur. Harici olarak fonlarda değer kazandığı gibi Devlet tarafından da desteklenmesi amacıyla oldukça karlı bir süreç olacaktır.

Her ne kadar maddi durumunuz iyiyken yapacağınız birikimlere maddi sıkıntılarınızdan dolayı ara vermek isterseniz bunu hoş karşılayan bir anlayış ile karşılaşmanızdan emin olabilirsiniz. İçeride biriken paranızı çekebilir ya da yeniden ödeme yaptığınız rakamda güncelleme yapabilirsiniz. Buna göre ödeme miktarını düşürebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi imkanı sunan onlarca şirket arasından değişkenlik yapma şansına da sahipsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu