Bilim İnsanı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Araştırma Bilimcisinin Görev Tanımı

Bilim adamları, biyoloji, kimya, bilgisayar bilimi, çevre bilimi, tıp, fizik, antropoloji, tarih, siyaset bilimi ve sosyoloji gibi birçok profesyonel alanda bulunabilir. İnsanlar ve doğal dünya hakkındaki soruları cevaplamak için hipotezler yapar, veri toplar ve sonuçları yorumlarlar. Bilim adamları, kolejlerde ve üniversitelerde, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, devlet kurumları ve özel araştırma ve geliştirme şirketleri için çalışmaktadır. Bu çalışanlar doğa bilimleri, tıp bilimi, bilgisayar bilimi, çevre bilimi ve sosyal bilimler alanlarında bilgiye katkıda bulunur.

Eğitim Profesyonel alanda yüksek lisans veya doktora derecesi
İş Yetenekleri Doğal olarak meraklı, analitik, ayrıntı odaklı, sözlü ve yazılı olarak iyi iletişim kurabilme
ortalama maaş (2023)* Çevre bilimcileri için 69.000 TL; Tıp bilimcileri için 82.090 Türk lirası
İş Büyümesi (2016-2026)* Çevre bilimcileri için %11 büyüme; Tıp bilimcileri için %13

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Bilim adamları, fizik, biyoloji veya kimya gibi kendi çalışma alanlarında yüksek lisans veya doktora dereceleri kazandılar. Çoğu araştırma bilimcisi kendi alanlarında yüksek lisans derecelerini tamamladı. Kolejlerde ve üniversitelerde araştırma bilimci pozisyonları genellikle doktora gerektirir, yüksek lisans derecesi bazen kamu ve özel sektördeki işler için kabul edilebilir.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Bilim adamları doğal olarak meraklıdır. Çalışmaları, tekrarlanabilir prosedürler tasarlamak ve sonuçları doğru bir şekilde kaydetmek için analitik beceriler ve ayrıntılara dikkat etmeyi gerektirir. Araştırma bilim adamları, bulgularını yayınlar ve sözlü sunumlarda bildirerek mükemmel iletişim ve yazma yetenekleri gerektirir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Bilim adamları, uzmanlık alanlarına ve tecrübe seviyelerine göre farklı maaşlar kazanıyorlar. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre 2017 yılında çevre bilimcileri ve uzmanları ortalama maaşlarını 69.000 TL kazandılar. Aynı zamanda, tıp bilimcileri ortalama 82.090 TL yıllık maaş aldı.

En Popüler:  Elektrikli Motor Teknisyeni Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Kariyer görünümleri ayrıca araştırma biliminin özel alanlarına göre de değişiklik gösterir. MİB’e göre çevre bilimcilerinin 2016-2026’dan ortalama yüzde 11lik iş büyümesine sahip oldukları tahmin ediliyor ve tıp bilimcilerinin de bu süre zarfında ortalama yüzde 13’ten daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Benzer Meslekler

Araştırma bilimcisi olarak eğitim almış ve yüksek lisans veya doktora derecesine sahip profesyoneller de başka kariyer seçeneklerine sahiptir.

Doğa Bilimleri Müdürü

Doğa bilimleri yöneticileri, uygulama alanı veya yönetimi ve yoğun iş tecrübesi alanlarında lisansüstü derecesi olan eski bilim insanlarıdır. Operasyonel, idari, bilimsel ve personel faaliyetlerini koordine eder ve denetler; eğer işverenleri yeterince küçükse, doğa bilimleri yöneticileri de kendi araştırma sorumlulukları ile devam edebilirler. MİB, bu alandaki işlerin 2016-2026’dan %10 artacağını tahmin ediyor. Doğa bilimleri yöneticileri için ortalama ücret, istihdam alanına göre büyük ölçüde değişmektedir. Fiziksel, mühendislik ve yaşam bilimleri firmaları için çalışanlar, 2017 yılında ortalama 147.030 TL, devlet yönetimleri için çalışanlar ise o yıl 78.360 TL kazandılar.

Okul Sonrası Öğretmeni

Okul sonrası öğretmenleri meslek yüksek okullarında, üniversitelerde veya benzeri okullarda çalışabilir. Belirli bir dersi verir, dersler ve ödevler hazırlar, öğrenci çalışmasını değerlendirir ve öğrencilerin eğitim ve kariyer hedeflerine göre sınıf seçmelerine yardımcı olur. Okul öncesi öğretmenleri ayrıca araştırma yapar, çalışmalarını yayınlar ve tayin edildiği şekilde bölüm veya okul komitelerine katılırlar. Yüksek lisans derecesi asgari eğitim gereksinimidir ve 2 yıllık bir okulda çalışmaya yol açabilir; Ortaokul öğretmenleri genellikle doktora derecesine sahiptir. Bazı durumlarda öğretilen alana bağlı olarak profesyonel lisanslama/sertifikalandırma veya ilgili iş deneyimi gerekebilir. MİB’e göre bu alandaki işlerin 2016-2026 arasında %15 oranında artması bekleniyor. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), 2017 yılı 76.000 liralık maaşla, öğretilen konuya göre değişen bir ödeme olduğunu da bildirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu