Bilgi Güvenliği Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bilgi Güvenliği Yöneticisi Nedir?

Bilgi güvenliği yöneticisi, bir kuruluşun bilgisayarlarını, ağlarını ve verilerini bilgisayar virüslerine, güvenlik ihlallerine ve kötü niyetli korsan saldırılarına karşı korumaktan sorumlu kişidir.

Bir kuruluşun bilgi teknolojisi sistemleri bu tür saldırılar nedeniyle kesintiye uğradığında, önemli ve oldukça gizli bilgiler kaybedilebilir. Kuruluşlar ayrıca önemli miktarda gelir kaybedebilir ve verilerini korumadıkları için para cezalarına çarptırılabilir. Bu yüzden kuruluşların uygun güvenlik önlemlerine sahip olması zorunludur.

Bilgi Güvenliği Yöneticisi Ne Yapar?

Bilgi güvenliği yöneticileri, bilgi sistemlerini savunmasız hale getirebilecek zayıf alanları belirleyerek afetlerden kaçınmada önemli bir rol oynarlar. Bilgi sistemlerini saldırılara açık hale getirebilecek herhangi bir alanı belirlemek için bir kuruluşun anti-virüs yazılımı, parolalar ve güvenlik duvarları gibi güvenlik önlemlerini değerlendirirler. Ayrıca, gelecekteki bir riski gösterebilecek herhangi bir şeyi belirlemek için izleme sistemi tarafından oluşturulan raporları da analiz ederler.

Bilgi güvenliği yöneticileri ayrıca yedekleme ve güvenlik sistemlerini yönetir, felaket durumlarında verilerin kurtarılmasını sağlar ve güvenlik ihlali soruşturmalarını denetler. Genellikle güvenlik önlemlerinin etkinliğini test etmek için simüle edilmiş saldırılar gerçekleştirilir.

Bilgi güvenliği yöneticileri ayrıca çalışanlar için eğitim sağlar, güvenlik risklerini açıklar ve ayrıca ofis dışında mobil cihazları kullanırken güçlü şifreler kullanma ve verileri koruma ihtiyacını açıklar. Kıdem ve iş fonksiyonuna bağlı olarak çalışanlara ve yöneticilere genellikle şirket verilerine farklı erişim düzeyleri verilir.

Bilgi güvenliği yöneticisi Nasıl Olunur?

Bilgi güvenliği yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

En Popüler:  Etkinlik Planlayıcı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Bilgi güvenliği yöneticisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Bilgi Güvenliği Yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bilgi güvenliği yöneticilerinin çoğu bir ofis ortamında tam zamanlı olarak çalışır. Bir şirket içi ekibi denetlemenin yanı sıra, bazı yöneticilerin evden çalışan işçileri de denetlemesi gerekir. Bu tür işlerin doğası gereği, sorun çözülene kadar bilgi güvenliği yöneticilerinin çalışmaya devam etmeleri gerektiğinden fazla mesai saatleri sıklıkla gereklidir.

Bilgi Güvenliği Yöneticileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu