Belgelendirme Uzmanı Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Belgelendirme uzmanları farklı endüstriler içinde bir dizi görevi yerine getirebildiklerinden, ortaöğretim sonrası eğitim için gereksinimler değişmektedir. Dokümantasyon uzmanları iki ana uzman grubuna ayrılabilir – klinik dokümantasyon uzmanları ve teknik yazarlar.

Genel Bilgiler

Klinik dokümantasyon uzmanları tıbbi alanda istihdam edilir ve hasta veya tıbbi kayıtları tutar. Teknik yazarlar çeşitli alanlarda çalışırlar ve kılavuzlar gibi sektöre özel belgeler oluşturmakla görevlendirilirler. Gereksinimler değişmekle birlikte, bu uzmanlar genellikle kendi alanlarında en az minimum deneyime ihtiyaç duyar.

Kariyer UnvanlarıKlinik Dokümantasyon UzmanıTeknik Yazar
Eğitim Şartları Ön lisans derecesini hemşirelikteLisans derecesi İngilizce veya iletişim
Öngörülen İş Büyümesi* (2018-2028) %11 (tıbbi kayıtlar ve sağlık bilgi teknisyenleri) %8
Ortalama Maaş * (2018) 40.350 Türk lirası (tıbbi kayıtlar ve sağlık bilgi teknisyenleri) TL 71.850

* Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Klinik Dokümantasyon Uzmanı

Tıbbi kayıtlar ve sağlık bilgi teknisyenleri olarak da bilinen klinik dokümantasyon uzmanları, hasta tıbbi geçmişlerini, kayıtlarını ve sağlıkla ilgili diğer bilgileri derler. Klinik uzmanlar genellikle sağlık tesisleri için çalışırlar. Ancak devlet kurumları için de çalışabilirler.

İş Tanımı

Tıbbi kodlayıcı veya sağlık bilgisi teknisyeni gibi iş ünvanları iş görevlerini dikte edebilir. Klinik dokümantasyon uzmanlarının görevleri arasında hasta tedavilerinin faturalandırma amacıyla sınıflandırılması, hasta vakalarının izlenmesi, bilgilerin kaydedilmesi ve tıbbi tedavilerle ilgili istatistiklerin derlenmesi yer alabilir. Klinik uzmanlar bu işlevleri gerçekleştirmek için genellikle bilgisayar yazılımı kullanır.

Gereksinimler

Bir hemşirenin bir hemşirelik derecesi veya ilgili bir alanı genellikle bu kariyer için uygun eğitimi sağlar. Öğrenciler hasta bakımından farmakolojiye kadar çeşitli kurslar alırlar. Programlar ayrıca öğrencilerin bir sağlık kurumunda hemşirelik becerilerini uygulamalarına izin veren bir uygulama yapmalarını gerektirebilir.

Gönüllü Sertifika

Çalışma İstatistikleri Bürosu, bir belgelendirme kuruluşundan sertifika alan uzmanlardan gelen klinik dokümantasyon uzmanlarının iş fırsatlarını artırabileceğini belirtmektedir. Amerikan Sağlık Bilgi Yönetimi Derneği ve Amerikan Profesyonel Kodlayıcılar Akademisi gibi birtakım organizasyonlar bu alanda çeşitli isimler sunmaktadır. Örneğin istekli sağlık bilgi teknisyenleri, Kayıtlı Sağlık Bilgi Teknisyenleri olabilirken, tıbbi bir kodlayıcı olarak bir kariyer yolu izleyenler Sertifikalı Profesyonel Kodlayıcı ünvanını kazanabilirler. Sertifika genellikle bir yeterlilik sınavının başarıyla tamamlanmasını gerektirir.

Maaş Bilgisi ve İş Durumu

BLS, tıbbi kayıtların ve klinik dokümantasyon uzmanları gibi sağlık bilgi teknisyenlerinin Mayıs 2018’de yıllık ortalama 40.350 maaş kazandığını belirtti. Aynı kaynak, bu tür uzmanların istihdamının 2018 ve 2028 arasında yaklaşık %11 oranında artacağını öngördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu