Baş Öğretmen İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Baş Öğretmen İş Tanımı

Baş Öğretmenlerin temel görevi, kendi sınıflarını öğretirken ve yeni ve deneyimsiz öğretmenlere rehberlik ederken, öğrencilerin deneyimini geliştirmek ve öğretim hedeflerine ulaşmak için veliler, yöneticiler ve diğer öğretmenlerle birlikte çalışmaktır.

Baş Öğretmenler bir ilkokul, ortaokul veya üst kurum (lise) okulda çalışabilirler. Devlet okulları veya özel okullar tarafından istihdam edilebilirler ve sınıf ortamında çalışırlar. Çalışmalarını bağımsız olarak yapabilmek için zamanlarını bir ofis ortamında geçirmeleri gerekebilir.

Baş Öğretmenlerin Görevleri ve Sorumlulukları

Tüm süreç problemlerini ve endişelerini tespit etmek ve istenen sonuçları elde etmek için düzeltici eylemler ve kararlar için uygun önerilerde bulunmak.
Tüm öğrenciler için eğitim programları tasarlama ve uygulama ve müdür ve öğretmenlere eğitim programlarını etkin bir şekilde destekleyecek eğitim hizmetleri geliştirmelerine yardımcı olma.
Eğitim politikaları ve programları geliştirmek ve diğer idari işlemleri etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirmek için tüm öğretmenlere ve ilgili personele eğitim ve koçluk vermek.
Tüm personel öğretmenlerinin performans seviyelerini belirlemek için performans metriklerini kullanmak ve istenen sonuçları elde etmek için performans iyileştirme planları yapmak.

Öğretmenlerinin aynı sayfada olmasını, öğrencilerinin başarı yolunda ilerlemelerini ve öğrencilerinin ebeveynlerinin çocuklarının eğitim planları hakkında bilgilendirilmesini sağlamak için Baş Öğretmenler çeşitli görevler yerine getirir. Bu temel görev ve sorumlulukları belirlemek için birkaç online iş ilanını analiz ettik.

Sınıfları Gözlemleyin

Baş Öğretmenin işinin önemli bir kısmı, daha yeni veya daha az deneyimli öğretmenlerin sınıftaki sorunları çözmelerine yardımcı olmaktır. Bu yüzden sorunları tanımlamak için ders süresince diğer öğretmenlerin sınıflarında zaman geçirmeleri gerekir.

En Popüler:  Ürün Mühendisi Nedir ve Maaşları Ne Kadar? - 2023

Sorun çözme

Diğer öğretmenlerin öğretim tarzlarını ve sınıf ortamını gözlemledikten sonra, gördüklerini alıp potansiyel çözümler bulmak için analiz etmelidirler. Bunlar değiştirilmiş öğretim tekniklerini, öğrenciler ve öğretmenler arasındaki iletişimi geliştirmeyi ve öğrencilere yardımcı olacak yeni süreçleri içerebilir.

İlerleme Takibi

Olası çözümler önerdikten sonra, Baş Öğretmenler, daha önce değerlendirdikleri her sınıftaki durumu izleyerek öğrenci ve öğretmenin ilerlemesini izlemeye devam etmelidir. Bu durum not ortalamalarına bakmayı, daha fazla sınıfı şahsen gözlemlemeyi veya doğrudan öğrencilerden geri bildirim almayı içerebilir.

Paydaşlar ile iletişime geç

Bölüm derslerinin ilerleyişine ilişkin benzersiz kavrayışları sayesinde, Baş Öğretmenler genellikle yöneticiler ve öğretmenler, öğretmenler ve veliler, öğrenciler ve öğretmenler veya başka herhangi bir kombinasyon arasında irtibat görevi görürler. İrtibat olarak hedefleri açıklığa kavuşturmaktan ve iletişim hatlarını açık tutmaktan sorumlu olacaklardır.

Rehberlik

Deneyimleri ve pratik bilgileri sayesinde, Baş Öğretmenler özellikle diğer öğretmenler tarafından bir rehberlik kaynağı haline gelecektir. Bu öğretmenlerin ders planları geliştirmelerine, ders kitapları seçmelerine, toplantıları koordine etmelerine veya ders müfredatları geliştirmelerine yardımcı olabilirler.

Baş Öğretmen Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Profesyonel yetenekler

Müdahale planları ve tezahür tespitleri yoluyla çocuklar için uygun hizmetleri belirleyerek bir sınıftaki öğrencilerin davranışlarını yönetme konusunda güçlü deneyim
Eğitim yasaları ve yönetmelikleri, program finansal gereksinimleri, en iyi organizasyonel uygulamalar ve uygun davranış yönetimi hakkında sağlam bilgi
Ders müfredat planları, sınıf yönetimi teknikleri ve çok ırklı öğrenciler için ırksal zorluklarla etkili ve verimli bir şekilde başa çıkma konusunda geniş bilgi
Yönetmeliklere, denetim uygulamalarına ve prosedürlerine, öğretim planlarına ve stratejilerine aşina olma ve aynı anda birden fazla program ve projeyi yönetme

Başarılı Baş Öğretmenler, problem çözmeyi seven sosyal ve detay odaklı insanlardır. Fikirlerini gördükleri yerde net ve doğru hatalar yapmaktan korkmazlar, aynı zamanda bu fikirleri samimi ve sıcak bir şekilde nasıl ileteceklerini de bilirler. Bu genel niteliklere ve kişilik özelliklerine ek olarak işverenler aşağıdaki yeteneklere ve niteliklere sahip Baş Öğretmenler aramaktadır.

En Popüler:  Taksi Şoförü İş Açıklaması ve Maaşları - 2023

İletişim yetenekleri – Çalışmaları öğrenciler, öğretmenler, yöneticiler ve velilerle ayrıntılı olarak ilgili olacakları için, Öğretmenlerin mükemmel yazılı ve sözlü iletişim becerilerine sahip olması önemlidir.

Analitik beceri – Diğer öğretmenlerin performansını ve alternatif öğretim yöntemlerinin etkinliğini uygun bir şekilde değerlendirmek için, Baş Öğretmenlerin analitik yetenekleri geliştirmiş olmaları gerekir.

Problem çözme yetenekleri – Baş Öğretmenlere genellikle çeşitli zor durumlar (bazen eşzamanlı olarak) sunulacağı için, baskı altında yaratıcı ve yapıcı çözümler üretebilmeleri önemlidir.

Baş Öğretmen Maaşı

Baş Öğretmenin maaşı, ilkokul, ortaokul veya lise tarafından istihdam edilip edilmediğine bağlıdır. Burada, ilköğretim okulu öğretmenlerinin maaşına bakacağız. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Baş Öğretmenleri de içeren Anaokulu ve İlkokul Öğretmenleri ortalama 55.000 TL maaş almaktadır. En düşük yıllık 36.560 TL kazanırken, en yüksek yıllık 88.590 TL kazanmaktadır.

Diğer Baş Öğretmen İş Kaynakları

Baş Öğretmen olarak kariyerinizi araştırmanıza yardımcı olmak için aşağıdaki kaynak listesini derledik.

Öğretmen Eğitimi ve Öğretimi – 100.000’den fazla üyesi bulunan bu LinkedIn grubu, her türden öğretmenin iletişim kurması, fikir paylaşması ve soru sorması için mükemmel bir yerdir.

Erken Çocukluk Eğitimi: Profesyonel Olmak Bu kitap bir öğretmen ekibi tarafından yazılmıştır ve diğer öğretmenlerin öğretmenlik mesleğine nasıl gireceklerini ve sınıflarında en iyi uygulamaları nasıl uygulayacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Zorlu Çocuklar İçin Bütün Beyin Öğretimi Bu popüler kitap, hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin karşılaştığı engellerin üstesinden gelmek için yeni ve kanıtlanmış teknikleri araştırdığı için Önde Gelen Öğretmenler için özellikle yararlı olabilir.

Baş Öğretmen ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Baş Öğretmen
  • İlkokul öğretmeni
  • Öğretmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu