Arşivci Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir arşivcinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir arşivci olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Arşivciler, gelecek nesillerin erişebilmesi için tarihi kayıtları korumak ve düzenlemekten sorumludur. Bu materyallerin uygun şekilde organize edildiğinden, saklandığından ve korunduğundan emin olmak için genellikle kağıt, dijital, ses, video ve diğer medya türleri ile çalışırlar.

Arşivciler, üzerinde çalıştıkları materyaller hakkında, arşivlerini ziyaret eden araştırmacılara veya tarihçilere bilgi sağlamakla da görevlendirilebilir. Bu durum belirli belgeleri bulmalarına yardımcı olmayı veya genel olarak arşiv kaynaklarının nasıl kullanılacağını açıklamayı içerebilir.

Arşivci Sorumlulukları ve Görevleri

Arşivcilerin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Arşivler için yeni materyaller bulmak ve elde etmek için araştırma yapmak
 • Kayıtların kataloglanması, değerlendirilmesi, saklanması ve alınması yoluyla arşivlerin düzenlenmesi ve sürdürülmesi
 • Dijital kayıtları korumak için bilgisayar donanım ve yazılımlarını kurmak ve bakımını yapmak
 • Online erişim için seçilen materyallerin taranması veya fotoğraflanması dahil olmak üzere arşivlerdeki materyallerin bir envanterinin tutulması
 • Personeli, malzemelerin değerlendirilmesi, düzenlenmesi ve tanımlanması gibi uygun arşiv uygulamaları ve prosedürleri konusunda eğitmek
 • Bir konu veya sorun hakkında daha önce bildirilmemiş bilgileri bulmak için tarihsel araştırma yapmak
 • Zaman içinde kaybolabilecek anıları yakalamak için önemli tarihsel olaylar veya dönüşümler yaşayan kişi veya grupların sözlü tarihlerini yürütmek
 • Basılı ve elektronik formatlardaki bilgileri seçmek, düzenlemek, korumak ve erişim sağlamak için kütüphane bilimi ilkeleri bilgisini uygulamak
 • Bilimsel yayın veya kamu tüketimi için arşiv alanındaki konular hakkında makaleler, makaleler veya kitaplar yazmak

Arşivci Maaşı Ne Kadar?

Arşivcilerin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları kuruluş türüne göre değişir.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (27.80 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Arşivcilerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

İnsanlar dijital teknolojiyi kullanmaya devam ettikçe, eski kayıtlarını da dijital formatta saklamaya ve düzenlemeye ihtiyaç duyacaklar. Ayrıca birçoğu kırılgan ve hasara açık olduğu için tarihi belge ve eserlerin korunması ihtiyacı devam edecektir.

Dipnot: Arşivci İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Arşivci İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Arşivci olarak pozisyon almak için gereken bir takım nitelikler vardır. Onlar içerir:

Eğitim: Arşivciler, kütüphane bilimi veya ilgili bir alanda en az lisans mezuniyetine ihtiyaç duyarlar. Birçok işveren, kütüphane bilimi alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder. Arşiv bilimindeki kurslar arasında arşiv teorisi, koruma, kayıt yönetimi, koleksiyon geliştirme ve organizasyon ve bilgi teknolojisi yer alır.

En Popüler:  Restoran Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Arşivciler eğitimlerinin çoğunu örgün eğitim yoluyla alırlar. Fakat işverenlerinin belirli süreç ve prosedürlerini öğrenmek için iş başında eğitim de alabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, becerilerinizi ve niteliklerinizi mevcut ve potansiyel işverenlere kanıtlamanıza olanak tanır. Arşivciler, sorumlulukları hakkında daha fazla teorik bilgi edinmek, mesleki becerilerini test etmek ve kariyerlerini daha da ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

Arşivci Olmak İçin Gerekli Beceriler

Arşivciler başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyarlar:

Organizasyon: Arşivciler, kayıtları düzenli tutmak ve bir dosyalama sistemini sürdürmek için organizasyon becerilerini kullanır. Ayrıca, şu anda kullanımda olmayan kayıtlar için depolama çözümleri oluşturmak için organizasyon becerilerini kullanırlar. Bu durum hangi kayıtların tutulmasının en önemli olduğunun ve hangilerinin atılabileceğinin belirlenmesini içerir.

İletişim: Arşivciler, müşteriler, meslektaşlar ve diğer profesyonellerle etkileşim kurmak için iletişim becerilerini kullanır. Ayrıca bu becerileri müşterilere karmaşık bilgileri açıklamak ve çalışmalarının önemini açıklamak için kullanırlar. İletişim becerileri, bilgi bulmak ve yeni kayıtlar oluşturmak için diğer profesyonellerle işbirliği yapmak için de önemlidir.

Detay odaklı: Bir arşivci olarak, üzerinde çalıştığınız kayıtlardaki tüm bilgileri yakaladığınızdan emin olmak için ayrıntı odaklı olmanız gerekir. Bu durum bir belgenin ön ve arka yüzündeki bilgileri, kenar boşluklarındaki bilgileri ve ekli belgelere ilişkin bilgileri içerebilir. Ayrıntı odaklı olmak, kuruluş için önemli olan hiçbir bilgiyi kaçırmadığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Teknoloji becerileri: Arşivciler, dijital kayıtlar oluşturmak ve fiziksel kayıtları depolamak için teknolojiyi kullanır. Kullandıkları teknolojiyi ve ortaya çıkan sorunları nasıl gidereceklerini anlamaları gerekir. Ayrıca, kuruluşlarının kayıt oluşturmak ve depolamak için kullandığı yazılım ve donanımı nasıl kullanacaklarını da bilmeleri gerekir.

Araştırma: Arşivciler, birlikte çalıştıkları malzemeler hakkında bilgi bulmak için araştırma becerilerini kullanırlar. Kuruluşun geçmişi, üzerinde çalıştıkları belgelerin geçmişi veya hakkında yazdıkları bilgilerin geçmişi hakkında bilgi bulmaları gerekebilir. Bu beceri, materyalleri saklamanın ve düzenlemenin en iyi yolu hakkında bilgi bulmalarına da yardımcı olabilir.

Arşivci Çalışma Şartları Nasıl?

Arşivciler, kütüphaneler, müzeler, tarihi topluluklar, devlet kurumları ve şirketler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Hassas malzemeleri korumak için iklim kontrollü odalarda veya standart ofis ortamlarında çalışabilirler. Arşivcilerin çoğu, toplantılara veya etkinliklere katılmak veya son teslim tarihlerini karşılamak için bazen akşamları veya hafta sonları çalışsalar da, normal çalışma saatleri içinde tam gün çalışırlar. Bazı arşivciler araştırma yapmak veya konferanslara katılmak için seyahat ederler.

Arşivci İçin Mesleki Gelişme

İşte arşivcilerin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Arşivcilerin, becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Rezervasyon Sorumlusu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kayıtların Dijitalleştirilmesi

Kayıtların dijitalleştirilmesi, arşiv endüstrisini hızla değiştiren bir trend. Gittikçe daha fazla kayıt dijitalleştirildikçe, arşivcilerin bu kayıtları korumanın yeni yollarını bulması gerekecek.

Bu eğilim aynı zamanda arşivcilerin dijital koruma tekniklerine aşina olmaları gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca büyük miktarda veriyi verimli ve etkili bir şekilde yönetebilmeleri gerekecektir.

Kitaplıklar ve Arşivler Arasında İşbirliği

Kütüphaneler ve arşivler geleneksel olarak ayrı kurumlar olmuştur. Fakat her ikisi de işbirliğinin faydalarını fark ettikçe bu durum değişmeye başlıyor.

Arşivciler, kaynakları paylaşmak ve projeler üzerinde işbirliği yapmak için kütüphanelerle ortaklıklar geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum kullanıcılar için daha iyi bir genel deneyime ve her iki kurum için artan görünürlüğe yol açabilir.

Korumaya Odaklanma

Teknoloji ilerledikçe, bilginin yaratılma hızı da artıyor. Bu durum gelecek nesiller için bilginin korunmasına artan bir odaklanmaya yol açmıştır.

Arşivciler, bilgi toplamaktan, düzenlemekten ve korumaktan sorumlu olduklarından, bu eğilimden yararlanmak için benzersiz bir konumdadır. Arşivciler, veri yönetimi ve dijital koruma becerilerini geliştirerek, bilgilerin gelecek yıllar boyunca korunmasını sağlayabilirler.

Nasıl Arşivci Olunur?

Bir arşivci kariyeri çok faydalı olabilir. Kağıt, fotoğraf ve dijital dosyalar dahil olmak üzere çeşitli malzemelerle çalışma fırsatı sunar. Ayrıca farklı organizasyonların ve bireylerin tarihi hakkında bilgi edinme şansına sahip olacaksınız.

Arşivci olmak için arşiv veya kayıt yönetimi diplomasına ihtiyacınız olacak. Birçok kolej ve üniversite bu alanlarda programlar sunmaktadır. Ek olarak, birçok arşivci, koruma teknikleri ve koruma bilimi konusunda ek eğitim tamamlar.

Dipnot: Arşivci İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Arşiv bilimi alanında ilerlemenin birçok yolu vardır. En iyilerinden biri, başka türlü size açık olmayan araştırma, öğretim veya yönetim pozisyonlarına başvurmanızı sağlayacak bir ileri derece elde etmektir. Mesela yüksek lisans mezuniyetine sahip bir arşivci, bir bölüm başkanı veya baş arşivci olabilir.

Bu alanda ilerlemenin bir başka yolu, belirli bir arşiv bilimi alanında uzmanlaşmaktır. Mesela sertifikalı bir arşiv değerlendiricisi, sertifikalı bir arşiv koruyucusu veya sertifikalı bir arşiv eğitimcisi olabilirsiniz.

Son olarak, komite veya kurullarda görev yapmak gibi ek sorumluluklar alarak veya arşiv bilimi alanında makaleler veya kitaplar yayınlayarak da kariyerinizde ilerleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu