Amerika Eğitim Sistemi

ABD, uluslararası öğrenciler için bir numaralı varış noktasıdır ve nedenini görmek zor değildir. ‘Fırsat ülkesinde’ çalışmanın nasıl bir şey olduğunu öğrenin

Altı zaman dilimini kapsayan ABD, dünyanın en iyi eğitim sağlayıcılarından biri olarak kabul ediliyor ve her yıl artan sayıda lisansüstü öğrencinin üniversitelerine akın ettiğini görüyor.

ABD’de eğitim görmek için binlerce kurum ve derece programının yanı sıra Amerikan kampüs yaşamını deneyimleyerek kültürel ufuklarınızı genişletme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca spor da dahil olmak üzere çok çeşitli kulüp ve organizasyonlara katılarak özgeçmişinizi artırabilirsiniz.

Popüler öğrenci şehirleri Boston, Chicago, Los Angeles, New York ve San Francisco’yu içerir. Fakat seçim yapabileceğiniz 50 eyaletiniz vardır.

Amerikan üniversiteleri

Ülke, 4.500’den fazla kurumla dünyanın en büyük eğitim sistemlerinden birine sahip. İngilizce ABD’deki ana dil olsa da farklı akademik terminolojiye alışmanız gerekir. Üniversiteler genellikle iki ana türü olan kolejler olarak bilinir:

 • Devlet kolejleri – öğrenim ücretleri daha düşük ancak daha fazla öğrencisi olan devlet tarafından finanse edilen büyük kurumlar. Uluslararası öğrenciler daha yüksek ücret ödeyecek.
 • Özel kolejler; özel bağışlar, eğitim ücretleri ve hibelerle finanse edilen daha küçük üniversiteler. Devlet üniversitelerinin tersine, daha yüksek ücretler vardır. Fakat daha az öğrenci vardır. Yurtdışı öğrenciler eyalet sakinleriyle aynı ücretleri öderler.

QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2019’a göre dünyanın en iyi on üniversitesinden beşi ABD kurumlarıdır.

 • 1 – Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)
 • 2. – Stanford Üniversitesi
 • 3. – Harvard Üniversitesi
 • 4. – California Teknoloji Enstitüsü (Caltech)
 • 9 – Chicago Üniversitesi.

Sekiz kurum ayrıca bir grup prestijli kolej olan Ivy League’i oluşturur:

 • Brown Üniversitesi (Rhode Island)
 • Columbia Üniversitesi (New York)
 • Cornell Üniversitesi (New York)
 • Dartmouth Koleji (New Hampshire)
 • Harvard Üniversitesi (Massachusetts)
 • Pennsylvania Üniversitesi (Pennsylvania)
 • Princeton Üniversitesi (New Jersey)
 • Yale Üniversitesi (Connecticut)

Akademik takvim iki yarıyıldan oluşur; sonbahar (sonbahar) Ağustos ortasından Aralık ayına, bahar ise Ocak ayından Mayıs ayına kadar devam eder.

Amerika’da en iyi bölümler ve dereceler

ABD’de iki tip lisans derecesi vardır:

 • Önlisans – tamamlanması iki yıl alır ve genellikle teknik, topluluk veya ortaokullarda eğitim görür. Öğrenciler birçok konuda ortak yeterlilik için eğitim alabilir. Daha sonra da bir Lisans derecesi kazanmak için ek iki yıllık bir çalışma tamamlamak için bir Lisans programına transfer olabilir.
 • Lisans derecesi – tamamlanması dört yıl sürer. İngiltere lisans derecelerinden farklıdırlar. Çünkü öğrencilerin ‘odak’ olarak bilinen, hangisine odaklanacağına karar vermeden önce çeşitli konuları incelerler. Öğrenciler ayrıca ‘ana dallarının’ yanında ek bir konuda dersleri tamamlayarak ‘küçük’ bir nitelik kazanabilirler.

Lisans derecesine girmek için en az beş GCSE geçişine ve iki A seviyesine ihtiyacınız vardır. Seçtiğiniz üniversitenin kalifikasyonlarınızı tanımasını sağlamak için kabul ofisine başvurmanız gerekir.

Yüksek lisans derecesi

ABD’de ‘yüksek lisans derecesi’ olarak bilinen yaklaşık 1.700 kolej çeşitli konularda programlar sunmaktadır.

En Popüler:  Yeni Zelanda Eğitim Sistemi

İki tür yüksek lisans derecesi vardır:

 • Akademik/araştırma – genellikle iki yıl içinde tamamlanır (bazı dersler sadece bir tane alabilir). Akademik yüksek lisans dereceleri genellikle akademi veya araştırma alanında bir kariyere yol açar.
 • Profesyonel – bunlar öğrencileri belirli mesleklere hazırlamak için tasarlanmıştır. Tamamlanması iki yıl alır.

Birleşik Krallık’takinin aksine sunulan saf araştırma lisansüstü programları yoktur. Bunun yerine öğrenciler, öğretilen ve araştırma bileşenlerinin bir kombinasyonu yoluyla öğrenirler. Öğrenciler ayrıca ABD’de daha düzenli olarak değerlendirilir. Az sayıda büyük değerlendirme yapmak yerine, daha sık ve daha küçük değerlendirmelerle karşılaşacaksınız.

Yüksek Lisans derecesi için başvuru, İngiltere’ye benzer bir süreci izler. Tanınan bir kurumdan en az 2: 2 lisans derecesi almanız gerekir. İngiltere A düzeyi/derece sonuçları ile ABD notları arasında resmi bir dönüşüm oranı olmadığını hatırlamakta fayda var. Çoğu kurumun kendi politikası olacaktır. Bu yüzden başvurmadan önce iletişime geçmek hayati önem taşır.

ABD Yüksek Lisans derecelerini Uluslararası Öğrenci Okulu Arama’da çalışma alanına ve konuma göre arayabilirsiniz.

PhDs (Doktora)

Doktora derecesi, bir öğrencinin ABD’de elde edebileceği en yüksek yeterliliktir. Tamamlanması dört ile altı yıl sürer.

Bir doktora ile ödüllendirilmek için kapsamlı sınavlardan geçmeniz ve genellikle bir tez şeklinde orijinal araştırmalar yapmanız gerekir.

Yaygın olarak incelenen konular arasında antropoloji, biyoloji, eğitim, mühendislik, psikoloji ve sosyoloji bulunur.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

İngiltere öğrencileri ve mezunları Fulbright Komisyonu’nun Fulbright Ödül Programı ile çeşitli değişim fırsatları için başvurabilirler. ABD’de yüksek lisans veya ders almak ve araştırma yapmak için bir ABD kurumuna gidebilirsiniz.

İngiltere’deki birçok üniversite bir ABD mevkidaşı ile ortaktır veya Uluslararası Öğrenci Değişim Programının (ISEP) üyesidir. Örneğin Central Lancashire Üniversitesi (UCLan) bir ISEP üyesidir ve ABD ve diğer ülkelerde ortakları vardır.

Kurs ücretleri

ABD’de eğitim pahalıdır. Bu yüzden burada eğitim almak için herhangi bir karar hafife alınmamalıdır.

Devlet üniversiteleri iki takım ücret almaktadır: eyalet öğrencileri için daha düşük bir oran uygulanırken, eyalet dışındaki tüm öğrenciler için daha yüksek bir oran uygulanır. Özel kurumlar, lisans dışı ve yerli öğrenciler arasında ayrım yapmazlar ve ücretler devlet üniversitelerinden daha yüksek olmasına rağmen herkes için aynı oranı uygular.

Lisansüstü program ücretleri, seçtiğiniz konuya ve kuruma bağlı olarak değişir. Örneğin en üst düzey bir kurumdaki kurs ücretleri ve yaşam masrafları 70.000 $ (55.000 £) kadar mal olabilir. Fakat koşullarınıza bağlı olarak mali yardım mevcuttur. Lisansüstü kursunuzun tam olarak ne kadar olduğunu öğrenmek için üniversitenize başvurun.

Öğrenim ücretleri pahalı olmakla birlikte, yıllık yaşam maliyeti genellikle İngiltere gibi diğer ülkelerden çok daha düşüktür.

ABD’de eğitim için burs imkanları

Her yıl uluslararası öğrencilere önemli miktarda mali yardım verilmektedir. Denizaşırı öğrenciler için finansman mevcuttur ve genellikle kurumlar arasında farklılık gösterir. Bazıları tüm eğitim maliyetini kapsayan burslar sağlarken, diğerleri toplam maliyete katkıda bulunur. Ortak finansman kaynakları şu maddeleri içermektedir:

 • İhtiyaca dayalı finansal yardım – aile geliriniz belirli bir miktarın altına düşerse, birçok kurum eğitim ücretleri ve konaklama konusunda yardımcı olabilir.
 • Başarı bursları – belirli bir konuda üstün yetenekleri veya mükemmel notları olanlar için.
 • Spor bursları – yetenekli sporcular ve kadınlar için. Gerekli mükemmelliklere ve spor mükemmelliğine ihtiyacınız var.
En Popüler:  Kıbrıs Eğitim Sistemi

Fulbright Komisyonu Ödül Programı tarafından her yıl yaklaşık 20 burs verilmektedir. Yüksek lisans derecesi almak isteyen İngiltere öğrencileri, gazetecilikten tıbba değişen ödüller ile uygundur. Ödüllerin bir listesi için İngiltere Lisansüstü Mezunları için Fulbright Komisyonu – Ödüller ve Programlar’ı ziyaret edin.

Bazı kurumlar uluslararası lisans öğrencilerine yardımcı olmak için önemli bir miktar ayırmıştır.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

ABD’ye girmek isteyen herhangi bir yabancı ülkenin vizeye ihtiyacı olacaktır.

F-1 göçmen olmayan vize, ABD’de akredite bir kolej veya üniversitede okumak isteyenler için en yaygın türdür. Birine başvurmadan önce kursunuzda kabul edilmiş ve onaylanmış olmanız gerekir. Daha sonra Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgi Sistemi’ne (SEVIS) kayıt olacaksınız ve bunun için 200 $ (155 £) ücret alınacak.

Ülkenizdeki ABD büyükelçiliği ile vize görüşmesi için de randevu almanız gerekecektir. Aşağıdakileri getirmeniz gerekecek:

 • Pasaportun
 • Vize başvuru formunuz
 • Mali belgeler.

Bu işleme ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur; F-1 vizeleri kurs başlangıç ​​tarihinden 120 gün önce verilebilir.

ABD’deki mevcut siyasi durum ve göçmenlik yasalarının değişken doğası nedeniyle, ağırlıklı olarak Müslüman ülkelerin vatandaşlarının ABD’ye girişlerini etkileyebilecek herhangi bir kural veya kısıtlamaya dikkat etmeleri gerekecektir.

Nasıl başvurulur?

Müzakere etmeniz gereken çeşitli aşamalar nedeniyle bir ABD kurumuna başvurmak daha uzun sürebilir. 12 ile 18 ay önceden başvurmanız tavsiye edilir. Fulbright Komisyonu, altı kurumdan fazlasına başvurmamanızı tavsiye eder. Bu durum size daha fazla başarı şansı verirken her bir uygulamaya odaklanmak için yeterli zaman sağlayacaktır.

ABD’de okumak için tüm öğrenciler doğrudan seçtikleri kuruma başvurmalı ve çoktan seçmeli bir kabul sınavına girmelidir. Birçok üniversite öğrencilerin SAT veya ACT sınavlarına girmelerini zorunlu kılar. Birleşik Krallık çevresindeki test merkezlerinde alınabilir ve her birinin maliyeti yaklaşık 50 £’dır. Kaplan, SAT ve ACT test hazırlık kurslarının yanı sıra ücretsiz SAT uygulama araçları sunar.

Ayrıca şu maddeleri da sağlamanız gerekir:

 • Başvuru Formu
 • Kişisel bir açıklama
 • Akademik kayıtların transkriptleri
 • İki veya üç tavsiye mektubu
 • Giriş sınavı puanları.

Lisansüstü programlar için bir araştırma beyanı ve özgeçmiş sağlamanız ve ayrıca bir görüşmeye katılmanız gerekebilir.

Tüm öğrenciler, her üniversiteye genellikle 50 ile 100 $ arasında bir başvuru ücreti ödemek zorundadır.

Lisansüstü eğitim için son başvuru tarihleri ​​değişmekle birlikte, çoğu kasım ve şubat ayları arasındadır.

Dil şartları

ABD’deki kurslar İngilizce olarak verilmektedir. Eğer İngilizce ilk diliniz değilse, bir İngilizce Dil Yeterlilik sınavına girmeniz istenecektir. TOEFL ve IELTS sınavları geniş çapta kabul edilmektedir.

İngiltere yeterlilikleriyle karşılaştırma

ABD kurumlarında kazanılan yeterlilikler dünya çapında büyük saygı görmekte ve tanınmaktadır.

Diplomanızın kendi ülkenizde tanındığından emin olmak için seçtiğiniz üniversiteye başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu