Alıcı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir alıcının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağını ve bir alıcı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Alıcılar, bir ürünü üretmeye giden hammaddeleri, bileşenleri ve bitmiş ürünleri tedarik etmekten ve satın almaktan sorumludur. Fiyatları ve satış şartlarını müzakere etmek, kalite standartlarını gözden geçirmek ve her şeyin zamanında teslim edilmesini sağlamak için üretim programlarını izlemek için tedarikçilerle çalışabilirler.

Satın alma acenteleri genellikle belirli bir endüstride veya mal türünde uzmanlaşır. Mesela imalat şirketleri için malzeme veya marketler için gıda ürünleri satın almaya odaklanabilirler. Bu durum birlikte çalıştıkları ürün türleri hakkında derin bilgi edinmelerinin yanı sıra bunları en düşük maliyetle satın almanın en iyi yollarını geliştirmelerine olanak tanır.

Alıcı Sorumlulukları ve Görevleri

Alıcıların aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Kuruluş adına tedarikçiler veya müteahhitler ile fiyat ve şartları müzakere etmek
 • İzinler ve lisanslar dahil tüm yasal gerekliliklerin karşılanmasını sağlamak
 • Gerektiğinde yüklenicileri ve taşeronları işe almak da dahil olmak üzere projeyi baştan sona yönetmek ve denetlemek
 • Tedarikçilerden ihtiyaç duyulan malzemeleri sipariş ederek stok seviyelerini korumak
 • Siparişlerdeki veya son teslim tarihlerindeki herhangi bir değişiklik hakkında satıcılarla iletişim kurmak
 • Maliyetlerin makul ve bütçe sınırlamaları dahilinde olduğundan emin olmak için tedarikçilerden gelen tahminlerin gözden geçirilmesi
 • Potansiyel tedarikçilerden veya yüklenicilerden gelen teklifleri gözden geçirmek ve fiyat, hizmet kalitesi ve diğer faktörlere göre en uygun olanı seçmek
 • Tüm taraflar için yasal olarak bağlayıcı ve adil olduklarından emin olmak için tedarikçiler veya yüklenicilerle yapılan sözleşmelerin gözden geçirilmesi
 • Ödeme koşulları, garantiler ve her bir tarafın yükümlülükleri gibi tüm ayrıntıları sonuçlandırmak için tedarikçiler veya yüklenicilerle sözleşmeler yapmak

Alıcı Maaşı ve Görünüm

Alıcılara genellikle maaş ödenir ve tazminatları deneyim seviyelerine, çalıştıkları şirketin büyüklüğüne ve satın aldıkları mülkün türüne göre değişebilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Alıcıların istihdamının önümüzdeki on yılda düşmesi bekleniyor.

İstihdam artışı, şirketlerin daha az işçiyle daha fazla siparişi işlemesine olanak tanıyan otomasyonla sınırlandırılacaktır. Buna ek olarak, bazı büyük perakendeciler maliyetleri düşürmek için satın alma işlevlerinin bir kısmını tedarikçilere devretmeye başlamışlardır.

Dipnot: Alıcı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Alıcı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir alıcı olmak için aşağıdakilere sahip olmanız gerekebilir:

Eğitim: Çoğu işveren, alıcıların işletme, finans veya muhasebe gibi bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmasını ister. Bazı işverenler, pazarlama veya uluslararası işletme alanında lisans mezuniyeti gibi ilgili bir alanda bir derece kabul edebilir.

Antrenman tecrübesi: Alıcılar genellikle şirketlerinin belirli süreç ve prosedürlerini öğrenmek için iş başında eğitim alırlar. Günlük işlerinde kullandıkları yazılım ve diğer teknolojileri satın alma konusunda da eğitim alabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı işverenler, çalışanların alana ilişkin genel anlayışlarını göstermek için sektöre özel bir sertifika almalarını isteyebilir.

Alıcı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Başarılı olmak için alıcıların aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Müzakere: Pazarlık, bir ürün için en iyi fiyatı almak için bir satıcıyla etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneğidir. Bu beceri, alıcılar için önemlidir çünkü paradan tasarruf etmelerine ve ihtiyaç duydukları ürünleri almalarına yardımcı olabilir. Müzakere ederken, saygılı ve arkadaş canlısı olmak önemlidir. Bu durum satıcıyla iyi bir ilişki kurmanıza ve iyi bir anlaşma yapma şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına açık ve anlaşılır bir şekilde iletme yeteneğidir. Alıcılar, tedarik zincirindeki tedarikçiler, müşteriler ve diğer paydaşlarla etkileşim kurmak için iletişim becerilerini kullanır. Ayrıca ürünleriyle ilgili bilgileri müşterilere iletmek için iletişim becerilerini kullanırlar.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, bir durumu analiz etme ve sahip olduğunuz bilgilere dayanarak karar verme yeteneğidir. Bir ev satın almak büyük bir karardır. Bu yüzden bir taahhütte bulunmadan önce tüm seçeneklerinizi değerlendirmek önemlidir. Piyasayı araştırmak, mali durumunuzu analiz etmek ve ziyaret ettiğiniz her evin artılarını ve eksilerini değerlendirmek için eleştirel düşünme becerilerini kullanabilirsiniz.

Problem çözme: Problem çözme becerileri, satın alma sürecinde ortaya çıkabilecek sorunları belirlemenizi ve çözmenizi sağlar. Mesela beğendiğiniz ancak bütçenizi aşmayan bir ürün bulursanız, satın almanın bir yolunu bulmak için problem çözme becerilerini kullanabilirsiniz. Satıcıyla pazarlık yapabilir veya daha ucuza benzer bir ürün bulabilirsiniz.

Organizasyon: Bir ev satın almak büyük bir finansal taahhüttür. Bu yüzden süreç boyunca organize olmak önemlidir. İyi organizasyon becerilerine sahip olmak, bütçenizle doğru yolda kalmanıza ve bilinçli bir karar vermek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olabilir. Evinizin bakım ve onarım kayıtlarını takip etmek için organizasyon becerilerinizi de kullanabilirsiniz.

Alıcı Çalışma Şartları Nasıl?

Alıcılar, imalat ve hizmet endüstrileri, toptan ve perakende ticaret kuruluşları ve devlet kurumları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Genellikle normal saatlerde çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapabilirler. İmalat sanayilerinde çalışan alıcılar, üretim sürecinden kaynaklanan gürültü ve dumanlara maruz kalabilirler. Ayrıca genellikle bilgisayarlarla çalıştıkları için göz yorgunluğuna, sırt sorunlarına ve karpal tünel sendromuna yatkın olabilirler.

Alıcı İçin Mesleki Gelişme

İşte alıcıların çalışma şeklini etkileyen üç metod. Alıcıların, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Dijital Satın Almaların Büyümesi

Dijital satın almaların büyümesi, işletmelerin ürün ve hizmet satın alma şeklini hızla değiştiren bir trend. Bu eğilim, müşterilerin her yerden ve her zaman alışveriş yapmalarını sağlayan online satın almaya doğru bir kaymaya neden oluyor.

Giderek daha fazla işletme online satın almaya yöneldikçe, alıcıların dijital kanallara ve bunları nasıl etkin bir şekilde kullanacaklarına aşina olmaları gerekecektir. Bu durum e-ticaret platformlarının nasıl kullanılacağını anlamanın yanı sıra sosyal medya ve arama motoru optimizasyonu gibi pazarlama araçlarını da içerir.

Sürdürülebilirliğe Odaklanma

Sürdürülebilirliğe odaklanma, iş dünyasında artan popülariteyi gören bir trend. Tüketiciler, satın almalarının çevresel etkilerinin daha fazla farkına vardıkça, karbon ayak izlerini azaltmanın yollarını arıyorlar.

Alıcılar, çevre dostu ürünler tedarik ederek bu trendden yararlanabilirler. Bu durum geri dönüştürülmüş kağıt veya yenilenebilir enerji kaynakları gibi öğeleri içerebilir. Buna ek olarak, alıcılar adil ticaret veya organik tarım gibi sürdürülebilir uygulamalar uygulayan tedarikçiler arayabilirler.

Teknolojinin Kullanımı

Teknoloji, satın alma sürecinde giderek daha önemli bir rol oynuyor. Alıcılar ürünleri araştırmak, fiyatları karşılaştırmak ve satın alma yapmak için teknolojiyi kullanıyor.

Rekabetçi kalabilmek için işletmelerin teknolojiyi tam potansiyeliyle kullanmaları gerekir. Bu durum online bir varlık geliştirmek ve sosyal medya kanalları aracılığıyla müşteri hizmeti sağlamak anlamına gelir. Ayrıca, şirketinizin işlemleri elektronik yollarla gerçekleştirecek donanıma sahip olduğundan emin olmak anlamına gelir.

Nasıl Alıcı Olunur?

Satın alma kariyerleri birçok yönden ödüllendirici olabilir. Çeşitli insanlarla ve işletmelerle çalışma, yeni ürünler ve hizmetler hakkında bilgi edinme ve şirketlerin işlerini büyütmelerine yardımcı olma fırsatına sahip olacaksınız.

Ayrıca stratejik düşünebilmeniz ve sağlam kararlar verebilmeniz gerekir. Bu durum güçlü iletişim becerilerine sahip olmak, zamanınızı etkili bir şekilde yönetebilmek ve sorunlar ortaya çıktığında problem çözebilmek anlamına gelir.

Dipnot: Alıcı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Alıcılar ve satın alma acenteleri genellikle stajyer veya yardımcı alıcı olarak başlar. Tecrübe ile alıcıya, satın alma müdürüne ve son olarak satın alma müdürüne ilerlerler. Bazı büyük şirketlerin birkaç satın alma yöneticisi seviyesi vardır.

Satın alma yöneticileri genellikle kıdemli alıcılar ve satın alma müdür yardımcıları arasından terfi ettirilir. Ayrıca pazarlama, finans veya yönetim gibi işin diğer yönlerinde deneyime sahip olabilirler. Birçok satın alma yöneticisi, işletme, ekonomi veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahiptir. Bazıları, pazarlama veya yönetimde yoğunlaşan işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans mezuniyetine sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu