Aktüer Nedir? Nasıl Olunur?

Bir aktüerin işi nedir? Ne yapar?

Bir aktörün görevi, finansal kayıplardan kaçınmak için işletme için potansiyel riskleri değerlendirirken sigorta sözleşmeleri oluşturmak veya değiştirmektir. Aktüer aynı zamanda aktüerya çalışmaları müdürü, sigorta mühendisi veya aktüerya müdürü olarak da bilinir.

Bir aktüerin misyonları nelerdir?

Bir aktüerin misyonları çeşitlidir, şirketin yapısına bağlıdır. Sigorta sözleşmelerinin oluşturulması için gerekli tüm bilgileri toplar ve analiz eder, böylece olasılık araçları/yazılımları ve istatistiklerle sigorta şirketi için olası riskleri değerlendirir.

Analizleri ve elindeki tüm bilgiler sayesinde, misyonu sigortacılara da tavsiyelerde bulunmaktır. Bir sözleşmenin artık uygun olmaması durumunda, sigortalı ve şirket için uygun formülü bulmak için yeni hesaplamalar yapar.

Bir aktüerin maaşı ne kadar?

Maaşı etkileyen birkaç faktör vardır. Nitekim, yılların sayısı, kıdem veya şirketin yapısı, ücret düzeyini belirleyen parametrelerdir.

Bir aktüatörün maaşı 37.000 TL ile 100.000 TL arasındadır. (daha fazla maaş bilgisi: En İyi Meslekler Maaş Rehberi)

Finans İşleri Finans Uzmanları Kiralama

Bir aktüer için gerekli olan beceriler ve nitelikler nelerdir?

  • Ana matematik ve istatistik
  • Çok iyi hukuk, vergi ve ekonomi bilgisi
  • Rakamlardan gerçekten zevk alın
  • BT araçları ve belirli yazılımlar hakkında mükemmel bilgi (SAS; SPSS; R…)
  • İyi analitik ve sentez becerileri
  • İngilizce ustalığı vazgeçilmezdir
  • İyi kişilerarası beceriler

Aktüer olmak için nasıl bir eğitim?

Bir aktüer, genellikle bir üniversite kursunu tamamlamış ve aktüerya bilimlerinde uzmanlık veya aktüerya bilimlerinde yüksek lisans derecesi ile istatistikçi alanında yüksek lisans derecesi almıştır. Ancak aktüerya bilimleri, matematik veya istatistik dallarında üniversite düzeyinde uzmanlık kazanmak koşuluyla başka dersler de mümkündür. Bu pozisyon yeni mezunlara açıktır.

Bir aktüer için gelişme beklentileri nelerdir?

Aktüer, çok hızlı bir şekilde aktüerya müdürü veya teknik servis müdürü, varlık-yükümlülük yönetimi işlevine dönüşebilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu