Ağ Danışmanı İş Tanımı ve Maaşları – 2021

Ağ Danışmanı İş Tanımı

Ağ danışmanları ağ altyapılarını oluşturur ve bakımını yapar, güvenli sunucular oluşturur ve bakımını yapar. Çeşitli iş türlerinde şirket içinde çalışsalar da ağ danışmanları bilgisayar sunucuları ve sistemleri üzerinde çalışmak için yerinde konumlara gittikleri için seyahat de yaygındır. Ağ danışmanı işleri tam ve yarı zamanlı gündüz gündüz saatlerinde kullanılabilir. Ancak sunucu sorunlarını katı bir zaman çizelgesinde çözmek için bazen akşam ve hafta sonu çalışmaları gerekir. Ağ danışmanları genellikle onları çalıştıran müşterilere ve onları çeşitli yerlere yönlendiren yöneticilere rapor vererek bağımsız olarak çalışır.

Ağ Danışmanı Görevleri ve Sorumlulukları

Ağ danışmanları, geniş bilgisayar ağlarına sahip şirketlerle ve işyerlerinin yanı sıra diğer şirketlere hizmet sağlayan güvenlik firmaları ve bilgisayar tabanlı işlerle de iş bulur. Herhangi bir şirkette, ağ danışmanlarının aşağıdaki temel görevleri yerine getirmeleri gerekir:

Online Etki Alanları Oluşturma ve Koruma

Ağ danışmanları, İnternet trafiği akışını yönetmek için gerektiğinde fazladan sunucu ve yazılım ekleyerek İnternet alan adları oluşturur ve bunların çalışmasını sağlar.

Test Ağı Protokolleri ve Uygulamaları

Ağ danışmanları, sorunsuz işlevsellik ve veri güvenliği sağlamak için sunucuya bağlı bilgisayarlar tarafından kullanılan tüm protokolleri ve uygulamaları test eder.

Bireysel Sorunları Çözme

Ağ danışmanları kişisel bilgisayar ve kullanıcı yazılımı sorunlarını çözer ve temel bilgisayar işlevleri ve güvenlik protokollerinde sistem sunucularını kullanarak personel yetiştirir.

Yedekleme Programları Oluşturma

Ağ danışmanları, sunucu verilerini yedeklemek ve geri yüklemek için kayıp, virüs ve diğer sorunlardan korumak amacıyla programlar yazar.

Veri Akışını Test Et

Ağ danışmanları, sistemlerde gecikme olmadığından ve bilgisayarlar ile sunucu ağı arasında güçlü iletişim olmadığından emin olmak için yönlendiriciler ve modemler arasındaki veri akışını test eder.

Komut Dosyaları Yaz

Ağ danışmanları, birden çok bilgisayar dilinde deneyimli, Java, Python ve Perk ve diğer programlama dillerinde komut dosyaları yazarlar.

Yazılımı Yükleme ve Yükseltme

Ağ danışmanları, yeni yazılımlar yükleyerek ve mevcut yazılımları kullanıma sunulduğunda yükselterek bilgisayar sistemlerini güncel tutar.

Ağ Danışmanı Nasıl Olunur?

Ağ danışmanları bilgisayar sistemleri ve programlama dilleriyle çalışır; ayrıca dijital verilerin yanı sıra insanlarla nasıl çalışacaklarını da biliyorlar. Şirketler ve işverenler, ağ danışmanlarının bu işin tüm yönlerini yerine getirebilmelerini sağlamak için bu özel becerilere sahip olmalarını ister:

 • Sorun giderme – Ağ danışmanları bireysel bilgisayarlar, ağ sunucuları ve bireysel bilgisayar kullanıcılarıyla ilgili sorunları bulur ve çözer
 • İletişim – Karmaşık bilgileri aktarmak, personeli güvenlik protokolleri, yeni yazılım güncellemeleri ve bilgisayar kullanımının diğer yönleri hakkında bilgilendirmek
 • Analitik beceri – Eleştirel düşünme ve bilgiyi analiz etme yeteneği, her ağ danışmanının işinin güçlü bir bileşenidir
 • Yönetim – Ağ danışmanları ağ analistlerini ve diğer bilgisayar güvenliği uzmanlarını sık sık yönetir, bu nedenle işverenler liderlik yeteneklerine veya yönetim deneyimine sahip adaylar arar
 • Fiziksel yetenek – Bazen, ağ danışmanları bilgisayarları ve elektronik ekipmanı taşımalı ve taşımalıdır; Bu kariyere devam etmek isteyen insanlar, zorlanmadan 50 kiloya kadar kaldırma yeteneğine sahip olmalıdır

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Çeşitli yazılım ve bilgisayar dillerine ek olarak ağ danışmanları düzenli olarak birçok bilgisayar donanımı türüyle çalışır:

 • Yönlendiriciler (Linksys, DLink, Cisco)
 • Microsoft İşletim Sistemleri (Windows XP, Windows 10)
 • Sunucular (SQL, LAN, WAN)

Ağ Danışmanı Eğitim ve Öğretim Süreci

Ağ danışmanlarının bilgisayar programlama veya ilgili bir alanda lisans derecesi olmalıdır. Bazı şirketler ayrıca ağ danışmanlarının CCNA veya MCSA sertifikasına sahip olmalarını ya da almaya istekli olmalarını zorunlu kılmaktadır. CCNA (Cisco Sertifikalı Ağ Ortak sertifikası), Cisco aracılığıyla yönetilen bir sınavı geçerek elde edilir. MCSA (Microsoft Sertifikalı Çözüm Ortakları) Microsoft tarafından yönetilmektedir. Ayrıca adayların Microsoft sistemleri ve programlama dilleriyle çalışma yeteneklerini kanıtlamak için bir testi geçmelerini gerektirir.

Ağ danışmanları yeni bir şirkete başlarken genellikle bir eğitim dönemi almazlar. Ancak şirketin bilgisayar sistemlerini ve düzenli personelini tanımak için birkaç gün harcayabilirler.

Ağ Danışmanı Maaşı ve Ekonomik Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosu, ağ danışmanları ile aynı iş işlevlerinin çoğunu yerine getiren bilgi güvenliği analistlerinin 2019 yılında saatte 44.50 TL, ortalama 92.600 TL gelir elde ettiğini göstermektedir. 2019 yılında bilgi güvenliği analistleri için 2029’a kadar %28 oranında artması beklenen 100.000 iş mevcuttu. Bu durum ulusal iş büyüme ortalamasından çok daha yüksektir. İşBul verileri, ağ danışmanlarının yıllık ortalama 71.156 TL maaş kazandığını göstermektedir.

Ağ danışmanları genellikle işin standart bir parçası olarak sağlık, dişçilik, görme ve hayat sigortası yardımları alırlar. Şebeke danışmanları işe en az bir yıl geçirdikten sonra ücretli tatil ve hastalık izni de alırlar. Daha büyük şirketler, kar paylaşımı bonusları ve eğitimin geri ödenmesini içeren başka avantajlar da sunabilir.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Aşağıdaki kaynaklarla ağ danışmanları için profesyonel dernekleri, kariyer fırsatlarını ve ipuçlarını keşfedin:

Profesyonel Danışmanlar Derneği – Her türlü profesyonel danışman, SPC web sitesi aracılığıyla diğer profesyonellerle tanışma ve istihdam olanakları bulma konusunda ağ oluşturma fırsatları için çeşitli kaynaklar bulacaktır.

Ağ Mimarisi ve Tasarımı “BT Uzmanları için Alan Rehberi” – Bu kitap LAN ve WAN, istemci işletim sistemleri, ağ izleme, güvenlik protokolleri ve ağ danışmanlarının karşılaştığı günlük görev ve zorlukların diğer yönlerini daha iyi anlamak isteyen ağ danışmanları ve diğer bilgisayar sistemleri uzmanları için yazılmıştır.

Ağ Danışmanları El Kitabı (Cisco Press Networking Technology) – Tüm ağ danışmanları, verilerin nasıl değerlendirileceğini ve bilgisayar ağlarının nasıl analiz edileceğini öğrenmek için bu el kitabını kullanabilir. Metin ayrıca, ağ danışmanlarının verileri nasıl analiz edeceklerini, sorunları nasıl gidereceklerini ve günlük işlevlerini nasıl gerçekleştireceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için ağ diyagramlama ipuçları ve gerçek dünyadaki vaka çalışmaları içerir.

Uluslararası Profesyonel Güvenlik Danışmanları Derneği – Ağ danışmanları ve diğer güvenlik profesyonelleri, haber bültenlerini ve güvenlik olaylarını ve sık karşılaşılan bilgisayar sorunlarını güncel tutmak için diğer bilgileri bulmak için IAPSC web sitesini ziyaret eder.

Ağ Danışmanı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Network Danışmanı
 • Network Teknisyeni
 • Ağ Destek Teknisyeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu