Adli Muhasebeci Maaşları, İş Tanımı ve Görevleri

Adli muhasebeciler mali soruşturmaları yetkililere yardımcı olmak için finansal işlemleri izler ve finansal verileri yorumlarlar. Adli muhasebe genellikle beyaz yakalı suçlar için kullanılırken, bir şüpheli hakkında mali bilgi edinmek, araştırmacıların bilinmeyen bir konuyu profillemesine yardımcı olabilir. Adli hesaplar genellikle adli tıp alanında uzmanlaşmış eğitim ile lisans derecesine sahiptir.

Temel bilgi

Adli muhasebeciler, beyaz yakalı suçları soruşturmaya yardımcı olmak için finans ve muhasebe becerilerini kullanırlar. İş yoluyla veya seçilmiş pozisyonlarıyla para çalan insanlar, adli muhasebecilerin üzerinde çalıştığı suç türlerini taahhüt eder. Adli muhasebeciler, muhasebe veya ilgili konularda lisans derecesine sahiptir ve genellikle Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerdir (EBM). Muhasebe dolandırıcılık denetçileri veya adli muhasebeciler olarak mesleki kimlik bilgileri için de hak kazanabilirler.

Zorunlu Eğitim Lisans derecesi muhasebe veya ilgili bir alanda
Belgeleme EBM atama tutun
İş Büyümesi (2018-2028) %6 büyüme (muhasebeciler ve denetçiler için)*
Ortalama Maaş (2023) 70.750 Türk lirası (muhasebeciler ve denetçiler için)*

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Kariyer Bilgisi

Adli muhasebeciler yasadışı işlemlerin yapılıp yapılmadığını belirlemek için kolluk kuvvetleri ve avukatlarla birlikte çalışır. Kurumsal, sağlık bakımı, toplu pazarlama, hedge fon ve menkul kıymet dolandırıcılığı gibi dolandırıcılıkla ilgili farklı suçları araştırırlar. Kara para aklama, sözleşme anlaşmazlıkları, zimmete geçirme ve iflas, araştırılan diğer suçlar arasındadır.

Muhasebe tekniklerini ve finansal işlemleri kurumsal ve devlet seviyelerinde anlamanın yanı sıra, adli muhasebecilerin yasal ve yasa dışı işlemleri neyin oluşturduğu konusunda net bir anlayışa sahip olmaları gerekir. Mali, banka ve kredi tablolarını analiz etmek için denetimi anlamalıdırlar. Adli muhasebecilerin bir şüphelinin ilgili dijital dosyalarına girebilmek için bilgisayar teknolojisini de anlamaları gerekebilir.

En Popüler:  Epidemiyolog: Görev ve Kariyer Bilgileri

Meslek İstatistikleri Bürosu uyarınca, muhasebecilerin ve denetçilerin istihdamının 2018-2028 yılları arasında %6 oranında artması beklenmektedir. MİB ayrıca bu işçilerin 2018’de ortalama 70.750 liralık bir para kazandıklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu