Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Bilgisayar Adli Tıp Mühendisliği Nedir?

Günümüzde ev teknolojilerinin ve internetin gelişmesi ve yaygınlaşması, kişisel bilgilerin internet dünyasına aktarılmasını sağlamıştır. İnternetteki diğer kullanıcılar tarafından kişisel bilgilerin çalınması ve istem dışı kullanılması siber suçlulara örnektir. İnternet ile siber suçların yayılmasını önleyecek kişileri sektöre kazandırmak için Adli Bilişim Mühendisliği bölümü bulunmaktadır.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümünün amacı, siber suçları tespit edip önleyebilen, vatandaşların haklarını koruyabilen, bilimsel eğitimlerle sektöre fayda ve yaratıcılık katan kişiler yetiştirmektir.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümünde Eğitim Kaç Yıldır?

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Mezun olabilmek için öğrencilerin 240 AKTS haklarını tamamlamaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Bilgisayar Adli Tıp Mühendisliği Bölümünün Dersleri Neler?

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatları boyunca adli bilişim konusunda çeşitli ve detaylı derslerle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Adli Mühendislik Bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Bilgisayar Sistemleri
  • Veritabanı Yönetim Sistemleri
  • Algoritma ve Programlama
  • Bilgi Güvenliği ve Şifreleme Teknikleri
  • Adli Mühendisliğin Temelleri
  • Veri Yapıları
  • Ağ ve Sistem Güvenliği
  • Programlama dilleri
  • İnternet ve E-Ticaret Güvenliği
  • Adli Bilişim Kanunları

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Adli Bilişim Mühendisliği Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomasını alanlara “Adli Bilişim Mühendisi” unvanı verilir.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Adli Mühendis unvanına sahip kişiler, birlikte çalıştıkları kişi veya kurumlar için güvenlik programları ve yazılımları oluşturarak çalıştıkları kişi veya kuruma yönelik siber saldırıları önlemektedir. Siber suç saldırılarını önlemek için plan ve projeler oluşturmak görevleri arasındadır.

En Popüler:  İşletme Yönetimi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Adli Bilişim Mühendisliği Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Adli Bilişim Mühendisliği ülkemizde potansiyeli yüksek bölümler arasında yer almaktadır. Dünyanın geri kalanında Türkiye’de artan internet kullanım oranına gelince, Bilgisayar Adli Tıp Mühendisleri özel sektörde ve kamu sektöründe birçok iş fırsatı yaratmaktadır.

Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alınan puan, devlet kurumlarındaki iş olanaklarından yararlanmak için belirleyici olacaktır.

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2023

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 09:26:56’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
Fırat Üniversitesi (Elazığ) (Devlet) Adli Bilişim Mühendisliği (Örgün) SAY 50 307,65417 236,175
Fırat Üniversitesi (Elazığ) (Devlet) Adli Bilişim Mühendisliği (İ.Ö.) SAY 41 289,54354 281,875
Fırat Üniversitesi (Elazığ) (Devlet) Adli Bilişim Mühendisliği (Örgün MTOK) SAY 13 Dolmadı
FIRAT ÜNİVERSİTESİ (ELAZIĞ) (Devlet) Adli Bilişim Mühendisliği (KKTC Uyruklu) SAY 1 Yerleşme Olmadı

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Adli Bilişim Mühendisliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu