Zamanlayıcı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir zamanlayıcının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir zamanlayıcı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Zamanlayıcılar, kuruluşlarının çalışmalarını planlamak ve koordine etmekten sorumludur. Genellikle inşaat veya onarım projeleri, tıbbi hizmetler vb. gibi çeşitli görevleri yerine getiren bir çalışan ekibini yönetirler. Görevleri, kalite kontrolünü sağlarken tüm bu farklı işlerin zamanında tamamlanmasını sağlamaktır.

Zamanlayıcılar ayrıca, özel hizmetler veya ekipman sağlayan harici satıcıları veya yüklenicileri yönetmekten sorumlu olabilir. Bu durumda, ilgili herkesin ihtiyaç duyduklarında ihtiyaç duydukları şeye sahip olmalarını sağlamakla görevlendirilirler.

Zamanlayıcı Sorumlulukları ve Görevleri

Bir zamanlayıcı genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Programlardaki değişiklikler hakkında müşterilerle iletişim kurmak veya etkinliklere veya işlere ulaşım gibi ek hizmetler için müşteri taleplerine yanıt vermek
 • Tüm projelerin şirket standartlarını ve hedeflerini karşılamasını sağlamak için yönetimle birlikte çalışmak
 • Toplantılar, randevular ve etkinlikler için takvimleri ve programları korumak
 • Tüm ekip üyelerinin işlerini yapmak için kalifiye olmasını sağlamak için personel işe alma ve işten çıkarma kararlarını denetlemek
 • Etkinlikleri veya sosyal yardım çabalarını teşvik etmek için pazarlama gibi diğer departmanlarla koordinasyon
 • Broşürler veya el ilanları gibi pazarlama materyalleri oluşturmak için personelle birlikte çalışmak
 • Tüm personelin şirket politika ve prosedürlerine aşina olduğundan emin olmak
 • Etkinliğin gerçekleşmesi için gerekli olan catering veya diğer hizmetler için düzenlemeler yapmak da dahil olmak üzere toplantı ve etkinliklerin planlanması
 • Microsoft Outlook veya Google Takvim gibi bilgisayar yazılım araçlarını kullanarak hedeflere yönelik ilerleme hakkında raporlar hazırlamak

Zamanlayıcı Maaşı Ne Kadar?

Bir zamanlayıcının maaşı, deneyim seviyelerine, çalıştıkları şirketin büyüklüğüne ve işin konumuna bağlı olarak değişebilir. Bazı planlayıcılar, planlayabilecekleri saat sayısına göre ikramiye veya komisyon da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (22.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 21.000 TL (49.00 TL/saat)

Planlayıcıların istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İstihdam artışı, sağlık hizmeti sunucuları konsolide etmeye ve daha fazla hizmet sunmaya devam ettikçe, planlama hizmetlerine olan talebin artacağı sağlık sektörü tarafından yönlendirilecektir. Buna ek olarak, hastaneler ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcıları maliyetleri düşürmeye ve hasta bakımını iyileştirmeye çalıştıkça, sağlık hizmetlerinde etkin zamanlama ihtiyacı artmaya devam edecektir.

Dipnot: Planlayıcı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Zamanlayıcı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir zamanlayıcının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Planlı bir iş için belirli bir eğitim gereksinimi bulunmamakla birlikte, çoğu işveren en az bir lise diploması veya eşdeğerini tercih eder. Bazı işverenler, bazı üniversite kurslarını tamamlamış bir adayı tercih edebilir.

Birçok programcı, işletme, yönetim veya ilgili bir alanda lisans mezuniyeti almayı tercih eder. Bu programlar genel olarak iş hukuku, muhasebe, ekonomi, pazarlama ve finans derslerini içerir.

Antrenman tecrübesi: Zamanlayıcılar, sahadaki stajlar veya giriş seviyesi pozisyonlar aracılığıyla eğitim alabilir. Çoğu zamanlayıcı, yönetici asistanı veya ofis memuru olarak başlar. Bazı zamanlayıcılar, bir zamanlayıcı pozisyonuna geçmeden önce resepsiyonist veya sekreter olarak başlar. Zamanlayıcılar, işverenleri tarafından kullanılan belirli yazılımları ve sistemleri öğrenmek için iş başında eğitim de alabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Cerrahi programlayıcı olmak için gerekli sertifikalar yoktur. Fakat bazı planlayıcılar sektördeki çekiciliğini artırmak için sertifika aramayı tercih eder.

Zamanlayıcı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Zamanlayıcılar başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Zaman yönetimi: Zamanlayıcılar, son teslim tarihlerini karşıladıklarından ve görevleri zamanında tamamladıklarından emin olmak için zaman yönetimi becerilerini kullanır. Ayrıca iş günlerini organize etmek ve görevlere öncelik vermek için zaman yönetimini kullanabilirler. Mesela bir zamanlayıcı, diğer görevleri tamamlamak için yeterli zamana sahip olduğundan emin olmak için e-postayı günde yalnızca bir kez kontrol etmeye karar verebilir.

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, küçük değişiklikleri ve hataları fark etme yeteneğidir. Bir zamanlayıcı olarak, bir etkinlik takvimi ve son tarihler tutmaktan sorumlu olabilirsiniz. Ayrıntılara dikkat etmek, bir etkinliğin yanlış zamanda planlanıp planlanmadığını veya takvimde bir etkinliğin eksik olup olmadığını fark etmenize yardımcı olabilir. Ayrıntılara dikkat etmek, bir çalışanın fazla çalışıp çalışmadığını veya bir projenin programın gerisinde olup olmadığını fark etmenize yardımcı olabilir.

İletişim: Zamanlayıcılar genellikle diğer zamanlayıcılar, yöneticiler, çalışanlar ve müşteriler dahil olmak üzere çeşitli insanlarla iletişim kurar. Bilgileri etkili bir şekilde iletmek için açık ve özlü bir şekilde iletişim kurabilmelidirler. Ayrıca başkalarını dinleyebilmeli ve sorularına veya endişelerine cevap verebilmelidirler.

Problem çözme: Zamanlayıcılar, planlama sürecinde ortaya çıkan sorunları çözmek için problem çözme becerilerini kullanır. Mesela belirli bir tarihte bir toplantı odası müsait değilse, planlayıcı alternatif bir konum bulabilir veya toplantı saatini değiştirebilir. Ayrıca, iki çalışanın farklı izin talepleri olduğunda olduğu gibi, zamanlama çakışmalarına çözüm bulmak için problem çözme becerilerini kullanırlar.

Organizasyon: Zamanlayıcılar, aynı anda birden çok proje ve görevi takip etmek için organizasyon becerilerini kullanır. Programlarını ve her projenin ayrıntılarını takip etmek için takvimleri, görev yönetimi yazılımını veya diğer araçları kullanabilirler. Organizasyon becerileri, zamanlayıcıların, uygunlukları ve iletişim bilgileri de dahil olmak üzere çalışan bilgilerini takip etmelerine de yardımcı olabilir.

Zamanlayıcı Çalışma Şartları Nasıl?

Zamanlayıcılar, hastaneler, klinikler, doktor muayenehaneleri ve yönetilen bakım kuruluşları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Fakat bazen son teslim tarihlerini karşılamak için akşamları veya hafta sonları çalışabilirler. Zamanlayıcılar, doktorların, hastaların ve sigorta şirketlerinin taleplerini karşılamak için büyük bir baskı altında çalışabilir. Son dakika değişikliklerini ve acil durumları sakin ve verimli bir şekilde ele alabilmelidirler.

Zamanlayıcı İçin Mesleki Gelişme

İşte zamanlayıcıların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Zamanlayıcıların becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Uzaktan Çalışmanın Büyümesi

Uzaktan çalışmanın büyümesi, hem işletmeler hem de çalışanlar arasında hızla popülerlik kazanan bir trend. Bunun nedeni, düşük maliyetler, artan üretkenlik ve daha iyi bir iş-yaşam dengesi gibi sunduğu birçok faydadır.

Gittikçe daha fazla insan uzaktan çalıştığından, zamanlayıcıların çalışanlarıyla aynı yerde olmadan programlarını nasıl yöneteceklerini öğrenmeleri gerekecek. Bu durum zamanı etkili bir şekilde yönetmek için etkili iletişim araçları ve stratejileri geliştirmeyi içerir.

Teknolojinin Kullanımı

Teknoloji, işyerinde giderek daha önemli bir rol oynuyor ve bu özellikle zamanlayıcılar için geçerlidir. Artan teknoloji kullanımıyla, zamanlayıcılar artık işlerinin çoğunu her yerden yapabilir ve bu da onların daha üretken ve verimli olmalarını sağlar.

Teknoloji işyerinde daha yaygın hale geldikçe, planlayıcıların onu kendi avantajları için nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Bu durum planlama yazılımının nasıl kullanılacağını öğrenmenin yanı sıra işlerini tanıtmak için sosyal medyanın nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içerir.

Çalışan Bağlılığına Odaklanma

Çalışan bağlılığı, dünya genelindeki işletmeler için daha önemli bir odak noktası haline geliyor. Bunun nedeni, işverenlerin bağlı çalışanlara sahip olmanın daha fazla üretkenlik ve karlılığa yol açtığını anlamalarıdır.

Bir zamanlayıcı olarak, çalışan bağlılığı stratejilerine ve taktiklerine aşina olarak bu trendden yararlanabilirsiniz. Ardından, şirketinizin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için bu stratejileri kullanabilirsiniz. Ayrıca, çalışanların kendilerini değerli ve takdir edilmiş hissettikleri olumlu bir çalışma ortamı yaratmaya da yardımcı olabilirsiniz.

Nasıl Zamanlayıcı Olunur?

Bir zamanlayıcı olarak bir kariyer birçok yönden ödüllendirici olabilir. Çeşitli kişi ve kuruluşlarla çalışma fırsatına sahip olacaksınız ve farklı endüstriler ve nasıl çalıştıkları hakkında daha fazla şey öğrendikçe becerilerinizin arttığını göreceksiniz.

Ayrıca, zamanlarından en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olarak insanların hayatlarında bir fark yaratma şansına da sahip olacaksınız. Bir zamanlayıcı olarak, insanların en önemli şeyleri önce halletmeleri için günlerini planlamalarına yardımcı olabileceksiniz. Bu durum her şeyi zamanında yapmak ve geride kalmak arasındaki fark anlamına gelebilir.

Dipnot: Zamanlayıcı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Çoğu zamanlayıcı, giriş seviyesi pozisyonlarda çalışmaya başlar. Deneyim kazandıkça, lider zamanlayıcı veya zamanlama koordinatörü gibi daha fazla sorumluluk sahibi pozisyonlara geçebilirler. Bazı durumlarda, zamanlayıcılar, etkinlik planlayıcısı veya proje koordinatörü gibi ilgili pozisyonlara da geçebilir. Deneyimle, planlayıcılar ek olarak operasyon müdürü veya operasyon direktörü gibi yönetim pozisyonlarına geçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu