Zamanlama Koordinatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir zamanlama koordinatörü olarak başarılı olmak için gerekenler, koordinatör olmak için ihtiyaç duyacağınız beceriler ve işte neler bekleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Programlama koordinatörleri, sette veya ofiste her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamaktan sorumludur. Genellikle prodüksiyon ekipleriyle birlikte çalışarak çekim ve düzenleme programlarını planlarlar, yetenek ve ekip programlarını yönetirler ve herkesin doğru zamanda olması gereken yerde olmasını sağlarlar.

Programlama koordinatörleri, oyuncular ve ekip üyeleri için seyahat düzenlemelerini koordine etmenin yanı sıra prodüksiyonla ilgili diğer lojistik görevleri de yerine getirmeye yardımcı olabilir. Bu durum ekipman kiralama, otel odası rezervasyonu vb.

Planlama Koordinatörü Sorumlulukları ve Görevleri

Bir zamanlama koordinatörü genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Her pozisyonun gereksinimlerine göre personel programlarının geliştirilmesi ve sürdürülmesi
 • Yöneticilere toplantıları, telefon görüşmelerini veya personel üyeleriyle diğer iletişimleri planlamada yardımcı olmak
 • Yeni işe alınanların uygun belgelere sahip olduğundan ve mevcut çalışanların dosyalarında güncel bilgilere sahip olduğundan emin olmak için insan kaynakları personeli ile koordinasyon sağlamak
 • Zamanlamalardaki değişiklikler veya kullanılabilirlikteki çakışmalar hakkında müşteriler ve satıcılarla iletişim kurun
 • Şirket politikalarına bağlılığı sağlamak için çalışanların katılımını, performansını ve üretkenliğini izlemek
 • Oda rezervasyonu ve catering hizmetleri dahil olmak üzere toplantı veya etkinliklerin planlanması
 • İzinlerin onaylanması ve gerektiğinde programların güncellenmesi dahil olmak üzere çalışan izin taleplerini yönetmek
 • Seyahat düzenlemeleri düzenlemek ve programları güncellemek de dahil olmak üzere, yöneticiler veya diğer üst düzey personel için takvimleri sürdürmek
 • Bir organizasyon içindeki bireysel departmanlar için bütçeler oluşturmak üzere yöneticilerle koordinasyon

Planlama Koordinatörü Maaşı Ne Kadar?

Planlama koordinatörlerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (18.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 15.000 TL (27.10 TL/saat)

Planlama koordinatörlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İstihdam artışı, planlama koordinatörlerine olan talebin yüksek olması beklenen sağlık sektörü tarafından yönlendirilecek. Nüfus yaşlandıkça ve insanlar daha uzun yaşadıkça, daha fazla insan diyabet veya kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıklar için tedavi görüyor. Bu durum kontroller ve testler için doktorlarını düzenli olarak görmeleri gerektiği anlamına gelir. Ek olarak, tıbbi gelişmeler, doktorların daha az ziyaretle çeşitli durumları tedavi etmelerine olanak tanır.

Planlama Koordinatörü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir zamanlama koordinatörü olmak için aşağıdakileri içeren bir dizi nitelik gereklidir:

Eğitim: Bir zamanlama koordinatörü pozisyonu için özel bir eğitim gereksinimi bulunmamakla birlikte, birçok işveren en az lise diplomasına veya belgesine sahip adayları tercih eder ve bazı işverenler işletme, insan kaynakları veya başka bir ilgili alanda lisans mezuniyetine sahip bir adayı tercih edebilir. .

Antrenman tecrübesi: Programlama koordinatörleri genel olarak iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin kullandığı çizelgeleme yazılımını ve şirketin takip ettiği çizelgeleme sürecini öğrenmeyi içerebilir. Planlama koordinatörleri ek olarak müşteri hizmetleri ve iletişim becerileri konusunda eğitim alabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Programlama koordinatörleri için sertifikalar genellikle gerekli olmasa da, diğer adaylardan öne çıkmanıza ve sektöre olan bağlılığınızı göstermenize yardımcı olabilirler.

Planlama Koordinatörü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Planlama koordinatörlerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: Planlama koordinatörleri genellikle müşteriler, ekip üyeleri ve yöneticiler dahil olmak üzere çeşitli insanlarla iletişim kurar. Önemli bilgileri iletmek için açık ve özlü bir şekilde iletişim kurabilmelidirler. Ayrıca başkalarını dinleyebilmeli ve sorularına veya endişelerine cevap verebilmelidirler.

Organizasyon: Bir zamanlama koordinatörü olarak, birden çok takvimi ve programı yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Bu durum herhangi bir randevu veya toplantıyı iki katına çıkarmamanızı sağlamak için mükemmel organizasyon becerileri gerektirir. Çalıştığınız şirket veya ekip için bir takvim oluşturmaktan ve sürdürmekten de sorumlu olabilirsiniz.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, zamanlama koordinatörleri için çok önemli bir beceridir. Kendi zamanlarını olduğu kadar başkalarının zamanını da yönetebilmelidirler. Bu durum görevleri öncelik sırasına koyabilmeleri ve programları gerektiği gibi ayarlayabilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Problem çözme: Bir zamanlama koordinatörü olarak, çalışanlar, yöneticiler veya müşteriler arasındaki çatışmaları çözmekten sorumlu olabilirsiniz. Sorunu belirleme ve bir çözüm önerme yeteneğiniz, sorunları hızlı ve verimli bir şekilde çözmenize yardımcı olabilir. Bir çalışanın belirli bir günde çalışamaması gibi zamanlama çakışmalarını çözmekten de siz sorumlu olabilirsiniz.

Takım çalışması: Zamanlama koordinatörleri, yöneticiler, diğer zamanlama koordinatörleri, çalışanlar ve müşteriler dahil olmak üzere birçok farklı insanla çalışır. İşin tüm yönlerinin tamamlanmasını sağlamak için genellikle başkalarıyla işbirliği yaparlar. Başkalarıyla olumlu bir şekilde çalışabilmek, koordinatörleri planlamak için önemli bir beceridir.

Planlama Koordinatörü Çalışma Şartları Nasıl?

Bir zamanlama koordinatörü için çalışma programı, uzun saatler ve ara sıra hafta sonu çalışmaları ile zorlu olabilir. Koordinatör, bir departman veya kuruluş için program oluşturmak ve sürdürmekten sorumludur. Bu durum farklı zaman dilimleriyle çalışmayı ve farklı yerlerdeki insanların çalışmalarını koordine etmeyi içerebilir. Koordinatör, aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilmeli ve mükemmel organizasyon becerilerine sahip olmalıdır.

Planlama Koordinatörü İçin Mesleki Gelişme

İşte zamanlama koordinatörlerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Zamanlama koordinatörlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Uzaktan Çalışmanın Büyümesi

Uzaktan çalışmanın büyümesi, işletmeler arasında hızla popülerlik kazanan bir trend. Bunun nedeni, düşük maliyetler ve artan üretkenlik gibi sunduğu birçok faydadır.

Gittikçe daha fazla işletme uzaktan çalışma politikalarını benimserken, planlama koordinatörlerinin bunu mümkün kılan araçlara ve teknolojilere aşina olması gerekecektir. Ayrıca, uzaktaki çalışanların çalışmalarını yönetebilmeleri ve koordine edebilmeleri gerekecektir.

Çalışan Bağlılığına Odaklanma

Çalışan bağlılığı, işletmeler için giderek daha önemli bir odak noktası haline geliyor. Bunun nedeni, araştırmaların bağlı çalışanların daha üretken ve sadık olduğunu ve bunun da daha iyi iş sonuçlarına yol açtığını göstermesidir.

Çalışan bağlılığı daha önemli hale geldikçe, planlama koordinatörlerinin bağlılığı teşvik eden bir işyeri kültürü oluşturmaya odaklanması gerekecektir. Bu durum yukarıda ve öteye giden çalışanlara ikramiyeler ve ödüller sunmak veya şirket kararlarına katkıda bulunmaları için fırsatlar sağlamak gibi şeyleri içerebilir.

Daha Fazla Esneklik İhtiyacı

İş gücü değişiyor ve işletmeler, geleneksel saatlerin dışında çalışmaya istekli çalışanlara sahip olmanın değerini anlamaya başlıyor. Sonuç olarak, çizelgeleme koordinatörlerinin çizelgelerinde daha fazla esneklik sağlayabilmeleri gerekecektir.

Bu durum her iki taraf için de en uygun zamanları bulmak için çalışanlarla birlikte çalışabilmeleri gerektiği anlamına gelir. Ek olarak, ekibin geri kalanı için çok fazla kesintiye neden olmadan son dakika değişikliklerini halledebilmeleri gerekecek.

Planlama Koordinatörü Nasıl Olunur?

Bir zamanlama koordinatörü olarak bir kariyer, ayağınızı iş dünyasının kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir zamanlama koordinatörü olarak, çalışanların programlarını koordine etmekten ve orada olmaları gerektiğinde herkesin olması gereken yerde olmasını sağlamaktan sorumlu olacaksınız. Bu durum çizelgeleri oluşturmak ve dağıtmaktan vardiya değişiklikleri ve fazla mesai ile ilgili soruları yanıtlamaya kadar her şeyi içerebilir.

Bu rolde başarılı olmak için güçlü iletişim becerilerine sahip olmak ve baskı altında iyi çalışabilmek önemlidir. Ayrıca, Microsoft Office ve Outlook gibi zamanlamada kullanılan çeşitli yazılım programlarına aşina olmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu