Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Yer Bilimleri Mühendisliği Nedir?

Yer üstünde olduğu kadar yeraltında da insanlığın yararına pek çok kaynak var. Her geçen gün azalan kaynaklar nedeniyle Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü daha popüler hale gelmektedir.

Yer bilimleri, dünyayı ve dünyayı inceleyen bir bilimdir. Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümünün amacı, yer bilimleri konusunda araştırma yapabilecek kişiler yetiştirmek ve sektöre kazandırmaktır.

Yerbilimleri ile ilgili disiplinli, sorumluluk sahibi, ilgili ve meraklı olmak Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü’nü seçmeyi düşünen öğrencilerin temel nitelikleri arasındadır.

Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü, Mühendislik Fakültesi çatısı altındadır.

Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümünün Dersleri Neler?

Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü öğrencileri, yer bilimleri ve temel mühendislikle ilgili birçok dersle 4 dönemlik bir eğitim hayatıyla karşı karşıya kalacaklar.

Tercih listesinde Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü olan aday öğrenciler için;

  • İleri Fizik
  • İleri Kimya
  • İleri matematik
  • Malzeme Bilimi
  • Yer Bilimleri Mühendisliğine Giriş
  • Yer Bilimlerinde Teknik Resim
  • Genel Jeoloji
  • Mühendislik Etiği
  • Mühendislikte Fiziksel Kimya
  • İstatistik

Kursların çoğundan özellikle 2 yıl sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Yer Bilimleri Mühendisliği Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomalarını alan kişiler “Yer Bilimleri Mühendisi” unvanını alırlar.

Yer Bilimleri Mühendisliği Mezunu Ne Yapar?

Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü mezunu kişiler, kurumları bünyesinde yer bilimleri ile ilgili araştırma ve projeler yürütmektedir. Bu araştırmalar doğrultusunda temel amacı insanlığa fayda sağlamaktır.

En Popüler:  Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Yer Bilimleri Mühendisliği Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Yer Bilimi Mühendisliği mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerler, kamu ve özel sektörde yer bilimleri ile ilgili kurumlardır.

Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2023

Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 02:10:37’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Yer Bilimleri Mühendisliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu