Yazışma Memuru Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir yazışma memurunun ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir yazışma memuru olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Yazışma memurları, bir kuruluş ile müşterileri, müşterileri veya diğer paydaşları arasındaki bilgi akışını yönetmekten sorumludur. Genellikle doğruluk ve ayrıntılara gösterilen özenin başarı için kritik olduğu hızlı tempolu bir ortamda çalışırlar.

Yazışma memurları, posta, e-posta, faks vb. Açma ve sıralamanın yanı sıra hangi öğelerin hemen ele alınması gerektiğini ve hangilerinin daha sonraya kadar bekleyebileceğini belirlemekle görevlendirilebilir. Ayrıca, belirli kişilerden veya gruplardan gelen yazışmaları izleyen veritabanları oluşturmaktan ve sürdürmekten sorumlu olabilirler.

Yazışma Memurluğu Sorumlulukları ve Görevleri

Bir yazışma memuru genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • İşe uygunluklarını taramak için potansiyel çalışanlarla görüşme
 • Uygun kişiye iletilmesine gerek olup olmadığını belirlemek için gelen mesajların taranması
 • Ödenmesi gereken faturalar veya doldurulması gereken siparişler gibi takip gerektiren öğeler için gelen postaları incelemek
 • Raporlarda veya sunumlarda kullanılmak üzere toplantılardan veya diğer etkinliklerden dikte almak ve notlar almak
 • Gelen mesajların niteliğinin belirlenmesi ve önem derecesine göre önceliklendirilmesi
 • Zarfların adreslenmesi ve postaların broşür veya diğer reklamlarla doldurulması da dahil olmak üzere giden postaların hazırlanması
 • Müşteriler veya kuruluş üyeleri için iletişim bilgileri gibi bir kuruluşun bilgisayar sisteminde verilerin korunması
 • Uçak bileti ve otel odası rezervasyonu da dahil olmak üzere iş seyahati düzenlemelerini koordine etmek
 • Facebook veya Twitter gibi sosyal medya siteleri aracılığıyla kamuya bilgi vermek

Yazışma Memuru Maaşı Ne Kadar?

Yazışma memurlarının maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Yazışma memurlarının istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

E-posta ve elektronik formların kullanılması, işletmelerin istihdam ettikleri yazışma memuru sayısını azaltmasına olanak sağlayacaktır. Yazışma memurları, şirketlerin yazışmaları elektronik olarak işlemesine olanak tanıyan otomasyon tarafından da yer değiştirebilir.

Yazışma Memuru İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Aşağıdaki maddeler bir yazışma memuru olma şartlarından bazılarıdır:

Eğitim: Giriş seviyesi yazışma memurlarının genellikle lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olmaları gerekir. Bazı işverenler, ofis yönetimi veya işletme yönetimi alanında bir önlisans mezuniyetini veya bir sertifikayı tercih edebilir. Kelime işlemci ve elektronik tablo yazılımı gibi bilgisayar yazılımı kursları, ofis yönetimi konusunda geçmişi olmayanlar için faydalıdır.

Antrenman tecrübesi: Çoğu yazışma memuru iş başında eğitim alır. Bu eğitim, şirketin politikalarına ve işin karmaşıklığına bağlı olarak birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir. Eğitim, deneyimli bir çalışanı izlemeyi, şirketin bilgisayar sistemlerini ve prosedürlerini öğrenmeyi ve denetimli bir çalışma dönemini tamamlamayı içerebilir.

En Popüler:  Etkileşimli Tasarımcı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sertifikalar ve Lisanslar: Bu rol için sertifika gerekmese de, sertifika kazanmak size diğer adaylara karşı rekabet avantajı sağlayabilir ve kariyerinize olan bağlılığınızı gösterebilir.

Yazışma Katibi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Yazışma memurları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Organizasyon: Organizasyon, bir yazışma memuru için bir başka önemli beceridir. Bunun nedeni, evrak işlerini sıralama ve dosyalama, takvimleri koruma ve kayıtları güncelleme dahil olmak üzere çoğu zaman aynı anda birden fazla görevi yerine getirmeleridir. İyi organizasyon becerilerine sahip olmak, bir yazışma memurunun işinin başında kalmasına ve görevlerini verimli bir şekilde tamamlamasına yardımcı olabilir.

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, bir veri tabanına girdikleri bilgilerin doğruluğunu sağladığı için bir yazışma memuru için çok önemli bir beceridir. Bu beceri aynı zamanda memurun gönderdiği yazışmaların doğruluğunu da sağlar. Mesela bir müşteri bir ürün hakkında bilgi talebinde bulunursa, yazışma görevlisinin bilgileri veri tabanına doğru bir şekilde girmesi ve müşteriye doğru bilgileri göndermesi gerekir.

İletişim: İletişim, bir yazışma memuru için bir başka önemli beceridir. Genellikle müşteriler ve iş arkadaşlarıyla iletişim kurarlar. Bu yüzden bilgileri net bir şekilde iletebilmeleri gerekir. Ayrıca müşterilerin isteklerini dinleyebilmeli ve anlayabilmelidirler. Bunun için de önemli bir iletişim becerisi olan aktif dinleme becerisi gerekir.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, bir yazışma memuru için bir başka önemli beceridir. Bunun nedeni, genellikle belirli bir süre içinde tamamlamaları gereken birden çok görevi olmasıdır. İyi zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, bir yazışma memurunun çalışmalarına öncelik vermesine ve tüm görevlerini zamanında tamamlamasını sağlamasına yardımcı olabilir.

Problem çözme: Problem çözme, sorunları tanımlama ve çözme yeteneğidir. Bir yazışma memuru olarak, bir müşterinin ödemesinin yapılmaması veya bir müşterinin adresinin yanlış olması gibi müşterilerle ilgili sorunları çözmekten siz sorumlu olabilirsiniz. Sorunu tespit edebilmek ve bir çözüm bulabilmek, bir yazışma memuru için önemli bir beceridir.

En Popüler:  İş Ortağı Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Yazışma Memuru Çalışma Şartları Nasıl?

Yazışma memurları, şirket ofisleri, devlet kurumları ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapmak zorunda kalabilirler. İş genellikle hareketsizdir ve yazışma memurları zamanlarının çoğunu bir masada oturarak, okuyarak ve yazarak geçirirler. Ayrıca mektup yazmak, elektronik tablolar oluşturmak ve diğer ofis görevlerini gerçekleştirmek için bir bilgisayar kullanabilirler. İş fiziksel olarak zorlu olmasa da, zihinsel olarak zorlayıcı olabilir ve yazışma memurları ayrıntılara çok dikkat etmeli ve talimatları dikkatli bir şekilde takip edebilmelidir.

Yazışma Memuru İçin Mesleki Gelişme

İşte yazışma memurlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Yazışma memurlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Uzaktan Çalışmanın Büyümesi

Uzaktan çalışmanın büyümesi, hem işletmeler hem de çalışanlar arasında hızla popülerlik kazanan bir trend. Bunun nedeni, düşük maliyetler, artan üretkenlik ve daha iyi bir iş-yaşam dengesi gibi sunduğu birçok faydadır.

Yazışma görevlileri, video konferans ve sohbet araçları gibi uzaktan çalışma teknolojilerinde uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Aynı yerde olmayan ekip üyeleriyle etkili bir şekilde çalışmak için gerekli olan güçlü iletişim becerilerini de geliştirebilirler.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

İşletmeler müşteri deneyimine daha fazla odaklandıkça, yazışma memurlarının daha geniş bir sorumluluk yelpazesini ele almaya hazır olmaları gerekecektir.

Buna pazarlama metni yazma, içerik geliştirme ve müşteri anketleri oluşturma gibi görevler dahildir. Ayrıca, yazışma memurlarının, ihtiyaçlarını karşılayan ürünler yaratmak için müşterilerin nasıl düşündüklerini ve hissettiklerini anlayabilmeleri gerekecektir.

Teknolojinin Kullanımı

Teknolojinin işyerlerinde kullanımı hızla artıyor. Bu durum özellikle iş yüklerini yönetmek için teknolojiyi giderek daha fazla kullanan yazışma memurları için geçerlidir.

Teknoloji, yazışma görevlilerinin dünyanın dört bir yanındaki iş arkadaşları ve müşterilerle bağlantıda kalmalarına olanak tanır ve bu da projeler üzerinde işbirliği yapmayı ve işleri hızla halletmeyi kolaylaştırır. Ek olarak, veri girişi gibi işle ilgili daha sıkıcı görevlerin bazılarını otomatikleştirmek için teknoloji kullanılabilir.

Yazışma Memuru Nasıl Olunur?

Bir yazışma memuru olarak bir kariyer, ayağınızı iş dünyasının kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir yazışma memuru olarak, gelen ve giden postaların yanı sıra diğer büro işlerinden sorumlu olacaksınız. Bu durum size kurumsal bir ortamda çalışma deneyimi kazandıracak harika bir giriş seviyesi iştir.

Bu rolde başarılı olmak için mükemmel iletişim becerilerine sahip olmanız ve bağımsız olarak çalışabilmeniz gerekir. Ayrıca detay odaklı olmalı ve detaylara çok dikkat etmelisiniz.

Kariyer ve İş İmkanları

Yazışma memurları müşteri hizmetleri temsilcisi pozisyonlarına geçebilirler. Tecrübe ile müşteri hizmetleri müdürü gibi yönetim pozisyonlarına geçebilirler. Bazı yazışma memurları bağımsız danışman olarak serbest meslek sahibi olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu