Yardımcı Veteriner Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Yardımcı bir veterinerin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir yardımcı veteriner olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Yardımcı veteriner hekimler, çoğu veterinerlik uygulamasında giriş seviyesi pozisyonudur. Doğrudan lisanslı veterinerlerle çalışırlar, onlara rutin prosedürlerde yardımcı olurlar ve amirleri müsait olmadığında daha karmaşık vakaları üstlenirler.

Yardımcı veteriner hekimler, bir veteriner kliniğinin günlük operasyonlarını yönetmekten de sorumlu olabilir. Bu durum randevuları planlamayı, personeli denetlemeyi, fatura sorunlarını ele almayı ve diğer idari görevleri içerebilir.

Yardımcı Veteriner Hekim Sorumlulukları ve Görevleri

Yardımcı veteriner hekimler genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Fiziksel muayeneler yaparak, aşıları uygulayarak, ilaç reçete ederek ve ameliyat yaparak evcil hayvanlara tıbbi bakım sağlamak
 • Durumları veya hastalıkları teşhis etmek için idrar tahlili, dışkı muayeneleri, kan çalışması ve endoskopi gibi laboratuvar testleri yapmak
 • Tedavi planları ve takip bakımı için öneriler de dahil olmak üzere evcil hayvan sahipleriyle evcil hayvanlarının sağlık durumu hakkında iletişim kurmak
 • Kısırlaştırma ve kısırlaştırma prosedürleri, biyopsiler, kitlesel çıkarmalar ve diğer operasyonlar dahil olmak üzere anestezi altındaki hayvanlar üzerinde ameliyat yapmak
 • Enfeksiyonları, alerjileri, artriti ve diğer durumları tedavi etmek için ilaç reçete etmek
 • Aşı, diş bakımı ve parazit kontrolü gibi koruyucu bakım hizmetlerinin sağlanması
 • Hastalık veya yaralanma belirtilerini kontrol etmek için evcil hayvanlar üzerinde fizik muayene yapmak
 • Hayvanlarda hastalık ve hastalıkları teşhis etmek ve tedavi planları önermek
 • Yeni tedavi yöntemleri veya terapiler geliştirmek gibi hayvan sağlığı sorunlarıyla ilgili araştırmalar yapmak

Yardımcı Veteriner Maaşı Ne Kadar?

Yardımcı veteriner hekimlerin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve tedavi ettikleri hayvan türlerine göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 21.000 TL (50.40 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 28.000 TL (68.70 TL/saat)

Yardımcı veteriner hekimlerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

Evcil hayvan sahipleri evcil hayvanlarının sağlık hizmetlerine daha fazla harcama yapmaya devam ettikçe veterinerlik hizmetlerine olan talep artacaktır. Evcil hayvan sahipleri yaşlandıkça, evcil hayvanlarının bir teknisyen veya hemşire yerine bir veteriner tarafından tedavi edilmesini isteyebilirler.

Dipnot: Yardımcı Veteriner İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Yardımcı Veteriner İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir veteriner yardımcısının genel olarak aşağıdakilere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu veteriner, liseyi tamamladıktan sonra veterinerlik alanında dört yıllık bir lisans programını tamamlar. Lisans eğitimleri sırasında öğrenciler biyoloji, kimya, fizik ve matematik derslerini tamamlarlar.

En Popüler:  Kütüphane Asistanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Lisans derecelerini tamamladıktan sonra, öğrenciler sonraki iki yılı bir veterinerlik derece programını tamamlayarak geçirirler. Bu süre zarfında öğrenciler hayvan anatomisi, hayvan davranışı, hayvan beslenmesi, hayvan üremesi, hayvan bilimi, hayvan refahı ve mikrobiyoloji derslerini tamamlarlar.

Antrenman tecrübesi: Veteriner okulundan mezun olduktan sonra, yeni veteriner hekimler bir yıllık staj yapmak zorundadır. Bu süre zarfında, sahada pratik deneyim kazanmak için lisanslı bir veterinerin gözetiminde çalışırlar. Ayrıca küçük bir maaş alıyorlar.

Stajlarını tamamladıktan sonra, yeni veteriner hekimler yardımcı veterinerlik pozisyonuna başvurabilirler. Bu profesyoneller, lisanslı bir veteriner gözetiminde çalışmakta ve sahada deneyim kazanırken maaş almaktadır.

Sertifikalar ve Lisanslar: Veterinerlik okulundan mezun olduktan sonra, bir yardımcı veteriner, uygulama lisansı almak için Amerika Birleşik Devletleri Veteriner Tıbbi Lisanslama Sınavını (USVMLCE) geçmelidir. Bu durum bir veterinerin temel hayvan sağlığı ve tıbbı bilgisini test eden, yetkinlik bazlı bir sınavdır.

Lisans sınavını geçtikten sonra, yardımcı bir veteriner hekim uygulama lisansı için başvurmalı ve kendisine verilmelidir. Her eyaletin lisans almak için farklı gereksinimleri vardır.

Yardımcı Veteriner Olmak İçin Gerekli Beceriler

Ortakların başarılı olmaları için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına açık ve anlaşılır bir şekilde iletme yeteneğidir. Yardımcı veteriner olarak, müşteriler, diğer veterinerler ve veteriner personeli ile iletişim kurmanız gerekebilir. Ayrıca evcil hayvan sahipleriyle evcil hayvanlarının sağlığı ve tedavi seçenekleri hakkında iletişim kurmanız gerekebilir.

Empati: Empati, başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Yardımcı bir veteriner olarak, bir evcil hayvan sahibinin evcil hayvanının durumu hakkında konuştuğu ilk kişi siz olabilirsiniz. Empati, evcil hayvan sahipleriyle iletişim kurmanıza ve onlara sunulan tedavi seçeneklerini anlamalarına yardımcı olabilir.

Şefkât: Merhamet, başkaları için empati hissetme yeteneğidir. Veteriner hekimler, çalışmalarının önemini ve evcil hayvan sahipleri üzerindeki etkisini anladıkları için hastalarına genellikle merhamet gösterirler. Ayrıca, yaptıkları işin önemini ve hayvan sağlığı üzerindeki etkisini anladıkları için tedavi ettikleri hayvanlara karşı da şefkat duyarlar.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, bir durumu analiz etme ve sahip olduğunuz bilgilere dayanarak karar verme yeteneğidir. Yardımcı bir veteriner olarak, tedavi kararlarını kendi başınıza vermeniz beklenebilir. Bu durum eleştirel düşünme becerilerinizi geliştirmek için harika bir fırsat olabilir.

Organizasyon: Yardımcı bir veteriner olarak, randevuları planlamak, veri girmek ve malzeme siparişi vermek dahil olmak üzere kendi vaka yükünüzü yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Organizasyon becerileri, iş yükünüzü yönetmenize ve görevlere öncelik vermenize yardımcı olabilir. Çalışma alanınızı düzenli tutmak ve dosyalarınızı düzenli tutmak için organizasyon becerilerini de kullanabilirsiniz.

Yardımcı Veteriner Çalışma Şartları Nasıl?

Yardımcı bir veteriner için çalışma ortamı genellikle bir klinik veya hastane ortamıdır. Ayrıca bakım sağlamak için çiftliklere veya diğer yerlere seyahat edebilirler. Genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Fakat çağrı üzerine veya fazla mesai yapıyorlarsa daha fazla çalışabilirler. Genellikle hasta veya yaralı hayvanlarla uğraştıkları için iş stresli olabilir. Ayrıca zor sahiplerle çalışmak zorunda kalabilirler. Hayvanların kaldırılması ve taşınmasının yanı sıra ayakta durma ve yürüme çoktur. Hastalıkların yanı sıra ısırık ve çiziklere maruz kalabilirler.

En Popüler:  Dijital Arşivci Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Yardımcı Veteriner İçin Mesleki Gelişme

İşte ortak veteriner hekimlerin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Yardımcı veteriner hekimlerin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Daha Fazla Küçük Hayvan Uygulaması

Evcil hayvan endüstrisi büyümeye devam ettikçe, küçük hayvan veterinerlik hizmetlerine olan talep de artmaktadır. Bu durum bu hayvanlara bakım sağlayabilecek yardımcı veteriner hekimlere artan bir ihtiyaç olduğu anlamına gelir.

Yardımcı veteriner hekimler, küçük hayvan tıbbında uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilirler. Ayrıca müşterilerle ilişkiler kurmak ve yüksek kaliteli bakım sağlamak için bir itibar geliştirmek için çalışabilirler. Gelecekte, ortak veteriner hekimler için daha da fazla fırsat yaratacak olan küçük hayvan veteriner pazarında daha da fazla büyüme görmeyi bekleyebiliriz.

Önleyici Bakıma Odaklanma

Önleyici bakıma yönelik eğilim, erken teşhisin önemine ilişkin artan farkındalık ve evcil hayvanlar için daha iyi yaşam kalitesi de dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından yönlendirilmektedir.

Yardımcı veteriner hekimler, koruyucu bakım prosedürlerinde uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilirler. Bu durum evcil hayvanların sağlıklı kalmasına yardımcı olan teşhis, aşılar ve diğer prosedürlerde becerilerin geliştirilmesini içerir. Ek olarak, yardımcı veteriner hekimler, evcil hayvan sahipleri ile ilişkiler kurmaya ve onları önleyici bakımın faydaları konusunda eğitmeye odaklanabilir.

Bütünsel Tıbba Artan İlgi

Gittikçe daha fazla insan evcil hayvanları için alternatif tedaviler aradığından, son birkaç yılda bütünsel tıbba artan bir ilgi var. Yardımcı veteriner hekimler, bütünsel tıpta sertifika alarak ve bu tedavileri müşterilerine sunarak bu eğilimden yararlanabilirler.

Ek olarak, yardımcı veteriner hekimler de topluluk sosyal yardım programlarına dahil olabilir ve bütünsel tıbbın faydalarını halka tanıtabilir.

Yardımcı Veteriner Nasıl Olunur?

Bir ortak veterinerlik kariyeri, veterinerlik alanına başlamak için harika bir yoldur. Bir ortak olarak, çeşitli hayvanlarla çalışma ve deneyimli veterinerlerden öğrenme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca cerrahi, tıp ve diş hekimliği de dahil olmak üzere veteriner tıbbının tüm alanlarında deneyim kazanacaksınız.

Kariyerinizde ilerledikçe, bir veteriner kliniğinin ortağı veya sahibi olmayı düşünebilirsiniz. Bu size kliniğin günlük operasyonları üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak ve veterinerlik tıbbında en sevdiğiniz şeye odaklanmanıza izin verecektir.

Dipnot: Yardımcı Veteriner İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Birkaç yıllık deneyimden sonra, bazı veteriner hekimler yardımcı veteriner hekim olurlar. Bu veterinerler, kıdemli bir veterinerin gözetimi altında çalışır ve rutin vakaları ele alır. Tecrübe kazandıkça, onlara daha zor vakalar ve daha fazla sorumluluk verilebilir.

Birkaç yıl sonra, yardımcı veteriner hekimler bir veterinerlik muayenehanesinde ortak olabilir veya kendi muayenehanelerini açabilirler. Bazı yardımcı veteriner hekimler sonunda araştırma bilimcisi veya danışman olurlar. Birkaçı üniversite profesörü olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu