Yardımcı Ürün Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir yardımcı ürün müdürünün ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir yardımcı ürün müdürü olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Yardımcı ürün yöneticileri, yeni ürünler geliştirmek ve uygulamak için üst yönetimle yakın çalışan giriş seviyesi ürün yöneticileridir. Ayrıca mevcut ürün veya hizmetleri yönetmekle de görevlendirilebilirler. Fakat asıl odak noktaları şirket için yeni teklifler geliştirmektir.

Ortak ürün yöneticilerinin genellikle omuzlarında çok fazla sorumluluk vardır – işi büyütmeye yardımcı olacak yenilikçi fikirler bulmaları beklenir. Fakat genellikle kendi başlarına büyük değişiklikler yapma yetkileri yoktur. Bunun yerine, fikirlerini hayata geçirmelerine yardımcı olmak için organizasyon içindeki diğer ekiplere güvenirler.

Yardımcı Ürün Müdürü Sorumlulukları ve Görevleri

Ortak ürün yöneticileri genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Farklı pazarlarda veya bölgelerde hangi ürün ve hizmetlerin en etkili olduğunu belirlemek için verileri analiz etme
 • Araştırma, strateji, planlama, tasarım, geliştirme, test ve değerlendirme dahil olmak üzere konseptten lansmana kadar tüm aşamalarda ürün geliştirme sürecini yönetmek
 • Ürüne dahil edilecek özelliklerin ve müşterilere nasıl pazarlanacağının ana hatlarını çizen bir ürün yol haritasının oluşturulması
 • Ürün ve hizmetlerin satılmasına yardımcı olacak pazarlama stratejileri geliştirmek için pazarlama ekipleriyle birlikte çalışmak
 • Potansiyel kavramları araştırarak ve nihai ürünün prototiplerini veya maketlerini oluşturarak yeni ürünler geliştirmek
 • Bir şirket tarafından sunulan yeni ürünler veya hizmetler hakkında müşterilere veya yöneticilere sunulmak üzere satış teklifleri yazmak
 • Projelerin yolunda olduğundan emin olmak için tasarımcılar, geliştiriciler, mühendisler ve diğer ekip üyeleriyle iletişim kurmak
 • Tasarım gereksinimlerinin karşılandığından ve yeni özelliklerin planlandığı gibi uygulandığından emin olmak için bir organizasyon içindeki diğer departmanlar ve mühendislik ekibi arasında bir bağlantı olarak hareket etmek
 • Mevcut ürün veya hizmetlerin performansını detaylandıran veya yeni ürün veya hizmetlerin bulgularını özetleyen ürün raporları hazırlamak

Yardımcı Ürün Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Yardımcı ürün yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (39.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 28.000 TL (68.70 TL/saat)

Yardımcı ürün yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Bu işçilere olan talep, çeşitli endüstriler ve organizasyonlardaki ürün yöneticilerine duyulan ihtiyaçtan kaynaklanacaktır. Şirketler küreselleşmeye devam ettikçe, yeni pazarlarda ürün ve hizmetlerin geliştirilmesini ve pazarlanmasını denetlemek için daha fazla yardımcı ürün yöneticisine ihtiyaç duyacaklar.

Dipnot: Yardımcı Ürün Müdürü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Ürün Müdürü Yardımcısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir ortak ürün yöneticisi adayında sıklıkla aranan niteliklerden bazıları şunlardır:

Eğitim: Çoğu işveren, yardımcı ürün yöneticilerinin pazarlama, işletme veya bilgisayar bilimi gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmasını gerektirir. Bazı işverenler, işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder.

Birçok ortak ürün yöneticisi, kazanç potansiyellerini artırmak ve üst düzey pozisyonlara hak kazanmak için bir MBA kazanmayı seçer. Bir MBA programının tamamlanması genellikle iki yıl sürer ve işletme, finans, pazarlama ve muhasebe derslerini içerir.

Antrenman tecrübesi: Yardımcı ürün yöneticilerinin çoğu, rolleri için ihtiyaç duydukları belirli becerileri ve bilgileri işteyken öğrenirler. Eğitim, şirketteki mevcut bir ürün yöneticisini veya başka bir rolü gölgelemeyi veya kıdemli bir yardımcı ürün yöneticisinden veya şirketteki başka bir rolden öğrenmeyi içerebilir. Eğitim ek olarak üst düzey bir ürün yöneticisinden veya şirketteki başka bir rolden öğrenmeyi içerebilir.

Bazı ortak ürün yöneticileri, ilgili bir rolde daha önce deneyime sahip olabilir. Mesela eski bir satış temsilcisi, bir yardımcı ürün yöneticisine geçebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, profesyonellerin niteliklerini mevcut ve gelecekteki işverenlere kanıtlamalarını sağlar. Yardımcı ürün yöneticileri, sorumlulukları hakkında daha fazla teorik bilgi edinmek, profesyonel becerilerini test etmek ve kariyerlerini daha da ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

Ortak Ürün Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Yardımcı ürün yöneticileri, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim yetenekleri: Yardımcı ürün yöneticisi olarak paydaşlar, müşteriler ve diğer ekip üyeleriyle iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim becerileri, fikirlerinizi ve mesajlarınızı başkalarına iletmenize yardımcı olabilir. Başkalarını daha iyi anlamanıza ve iletişiminizi geliştirmenize yardımcı olabilecek aktif dinleme becerilerini uygulamayı düşünün.

Analitik beceri: Analitik beceriler, bilgileri parçalama ve en önemli ayrıntıları bulma yeteneğidir. Yardımcı ürün yöneticileri, verileri gözden geçirmek ve eğilimleri veya kalıpları bulmak için analitik becerileri kullanabilir. Bir ürünün başarısını ve hangi değişikliklerin yapılması gerekebileceğini belirlemek için analitik becerileri de kullanabilirler.

Ürün bilgisi: Ürün bilgisi, bir ürün yöneticisinin becerilerinin temelidir. Bu rol, ürünün hedef kitlesi, ürünün amacı ve ürünün bu amacı nasıl yerine getirebileceği hakkında kapsamlı bilgi gerektirir. Yardımcı ürün yöneticileri, üst düzey ürün yöneticilerinden daha az deneyime sahip olabilir. Fakat yine de birlikte çalıştıkları ürün hakkında tam bir anlayışa sahip olmaları gerekir.

Liderlik özellikleri: Bir yardımcı ürün yöneticisi olarak, bir analist ekibine veya diğer ortaklara liderlik etmekten sorumlu olabilirsiniz. Liderlik becerileri, ekibinizi motive etmenize ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca görevleri devretmek ve ekibinizi onları tamamlamaları için motive etmek için liderlik becerilerini kullanabilirsiniz.

İş zekası: İş zekası, bir kişinin finansal verileri anlama ve analiz etme yeteneğini ifade eder. Yardımcı ürün yöneticileri, şirketleri için bütçe oluşturmaktan sorumlu olmayabilir. Fakat ürünlerinin başarısını izlemekten sorumlu olabilirler. İş zekasına sahip olmak, ortak ürün yöneticilerinin aldıkları verileri anlamalarına ve bilinçli kararlar vermek için kullanmalarına yardımcı olabilir.

Yardımcı Ürün Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

Bir ortak ürün yöneticisinin çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamındadır. Fakat toplantılar veya konferanslar için biraz seyahat gerekebilir. Saatler genellikle 9 ila 5 arasındadır. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak veya akşam veya hafta sonu etkinliklerine katılmak için biraz fazla mesai gerekebilir. Satış hedeflerine ulaşmak için biraz baskı olsa da, iş genellikle düşük streslidir. Yardımcı ürün yöneticisi, ürün yönetimi ekibinin diğer üyeleriyle ve ek olarak satış, pazarlama ve mühendislik personeliyle yakın bir şekilde çalışır. Müşteriler ve potansiyel müşteriler ile diğer iş ortakları ile önemli bir etkileşim vardır.

Ortak Ürün Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

İşte ortak ürün yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Ortak ürün yöneticilerinin becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Teknik Yetenek İhtiyacı

İşletmeler giderek belirli becerilere sahip çalışanlar aradığından, daha fazla teknik yeteneğe duyulan ihtiyaç tüm endüstrilerde hissedilen bir eğilimdir. Bu durum özellikle şirketlerin yeni ürünler ve özellikler geliştirmelerine yardımcı olabilecek adaylar aradığı teknoloji endüstrisinde geçerlidir.

Sonuç olarak, Yardımcı Ürün Yöneticilerinin başarılı olmaları için hem ürün yönetimi hem de teknoloji konusunda bilgili olmaları gerekecektir. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan ürünler yaratmak için mühendislik ve pazarlama gibi diğer ekiplerle de iyi çalışabilmeleri gerekecek.

Kullanıcı Deneyimine Odaklanma (UX)

Kullanıcı deneyimi (UX), son yıllarda işletmeler için giderek daha önemli bir odak noktası haline geldi. Bunun nedeni, UX’in bir müşterinin gelecekte tekrar bir işletmeye dönüp dönmeyeceğini belirlemede önemli bir faktör olmasıdır.

Bir ürün yöneticisi olarak, ekibinizin yeni ürünler geliştirirken kullanıcı deneyimine çok dikkat etmesini sağlayarak bu trendden yararlanabilirsiniz. Bu durum kullanımı kolay arayüzler tasarlamak ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayan bir ürün oluşturmak gibi şeyleri içerir.

Veriye Dayalı Karar Vermeye Vurgu

Veriye dayalı karar verme, şirketlerin varsayımlardan ziyade gerçeklere dayalı kararlar almasına izin verdiği için iş dünyasında giderek daha önemli hale geliyor. Bu eğilim, artık ürün hakkında bilinçli kararlar vermek için veri toplamaktan ve analiz etmekten sorumlu olan ürün yöneticisinin rolü üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Yardımcı ürün yöneticileri, veriye dayalı karar verme ve daha iyi kararlar almak için verilerin nasıl kullanılacağına aşina olarak bu eğilimi kendi avantajlarına kullanabilirler. Ayrıca ürün hakkında daha iyi kararlar alabilmek için veri toplamayı ve analiz etmeyi de öğrenmelidirler.

Nasıl Yardımcı Ürün Yöneticisi Olunur?

Yardımcı ürün yöneticilerinin çeşitli kariyer yolları olabilir. Kıdemli bir yardımcı ürün yöneticisi veya hatta bir ürün yönetimi direktörü olmak için üst sıralarda yer alabilirler. Ayrıca şirkette pazarlama müdürü veya müşteri hizmetleri müdürü gibi başka rollere de geçebilirler.

Yardımcı ürün yöneticileri, birçok şapka takmaya ve çeşitli sorumluluklar almaya hazır olmalıdır. Şirketin iş hedeflerini ve ürünlerin bu hedeflere nasıl uyduğunu anlayabilmeleri gerekir. Ayrıca yeni ürünler için geri bildirim ve fikir toplamak için müşterilerle birlikte çalışabilmeleri gerekir.

Dipnot: Yardımcı Ürün Yöneticisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu kariyerde ilerlemenin en iyi yolu daha fazla deneyim ve eğitim almaktır. Bir ortak ürün yöneticisi, daha fazla sorumluluk alarak ve bir ürünü başarılı bir şekilde yönetme yeteneklerini göstererek ürün yöneticisi olabilir. Ayrıca işletme veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyeti alarak ilerleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu