Yardımcı Mimar Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir ortak mimarın ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir ortak mimar olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Ortak mimarlar, yeni binalar, tadilatlar veya diğer yapıları tasarlamak ve planlamak için kayıtlı mimarlarla yakın bir şekilde çalışır. Bir firmanın veya projenin günlük operasyonlarını denetlemekten de sorumlu olabilirler.

Ortak mimarlar, müşteriler, yükleniciler, taşeronlar ve diğer ekip üyeleri ile etkin bir şekilde koordinasyon sağlamak için güçlü iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Ayrıca detay odaklı ve organize olmalılar – bir projenin tüm yönlerinin uygun şekilde planlanmasını ve zamanında yürütülmesini sağlamaları gerekir.

Yardımcı Mimar Sorumlulukları ve Görevleri

Ortak mimarlar genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Yapı mühendisliği veya iç tasarım gibi birden fazla disiplini içeren projeler gibi daha büyük projelerde diğer mimarlarla koordinasyon sağlamak
 • Yapı ruhsatı almak için gerekli proje çizimlerini ve diğer belgeleri hazırlamak
 • Kodlara ve standartlara uyumu sağlamak için taşeronlar tarafından sunulan planların gözden geçirilmesi
 • İnşaatın tasarım özelliklerini karşılamasını sağlamak için müteahhitlerle çalışmak da dahil olmak üzere, müşterilere projeleri için teknik yardım sağlamak
 • Zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamak için projelerin ilerlemesini izlemek de dahil olmak üzere inşaat yönetimi hizmetleri sağlamak
 • Bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı kullanarak tasarım konseptleri geliştirme ve mimari görselleştirmeler oluşturma
 • Bina kodlarına ve yönetmeliklerine uygunluğu sağlamak için planları ve planları gözden geçirmek
 • Müşteri ihtiyaçlarına ve mevcut kaynaklara göre proje fizibilitesini belirleyin
 • Mimari düzen ve tasarımların eskizlerini ve çizimlerini oluşturmak

Ortak Mimar Maaşı Ne Kadar?

Yardımcı mimarların maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirketin büyüklüğüne ve türüne göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 9.000 TL (45.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 14.000 TL (68.70 TL/saat)

Ortak mimarların istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

Mimarlık ve mühendislik firmaları için istihdam artışı, birçok büyük projenin tamamlanması nedeniyle yavaşladı. Ayrıca, teknolojik gelişmeler daha az mimarın daha fazla iş yapmasına izin verdi. Sonuç olarak, bazı firmalar daha az mimar işe alıyor.

Dipnot: Yardımcı Mimar İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Yardımcı Mimar İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Ortak mimar olmak için aşağıdakileri tamamlamanız gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, bir ortak mimarın, mimarlık veya inşaat yönetimi veya inşaat mühendisliği gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmasını gerektirir. Bazı işverenler ek olarak bir mimarın yüksek lisans mezuniyetine sahip olmasını isteyebilir. Mimarlık programları genel olarak tasarım, inşaat, matematik, bilgisayar destekli tasarım ve inşaat ve bina sistemleri derslerini içerir.

En Popüler:  Gizlilik Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Ortak mimarların çoğu, yeni işverenlerinden iş başında eğitim alacaklardır. Bu eğitim, ortak mimarın şirketin özel yazılımını ve prosedürlerini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca üzerinde çalışacakları projelerin özel gereksinimlerini öğrenmelerine yardımcı olacaktır.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bir lisans aldıktan sonra, yardımcı mimarlar gerekli pratik deneyim saatlerini tamamlamalı ve Mimar Kayıt Sınavını (ARE) geçmelidir. Bazı işverenler ek olarak adayların uyuşturucu testi ve geçmiş kontrolünden geçmesini isteyebilir.

Ortak Mimar Olmak İçin Gerekli Beceriler

Ortakların başarılı olmaları için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: İletişim becerileri, ortak mimarlar için de önemlidir. Müşteriler, diğer mimarlar ve mühendisler, tedarikçiler ve diğer paydaşlarla iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim, fikirlerinizi aktarmanıza ve herkesin mesajınızı anlamasını sağlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca proje sırasında ortaya çıkabilecek sorunları çözmenize yardımcı olabilir.

Teknik beceriler: Yardımcı mimarların genellikle mimaride bir geçmişi vardır ve ortak olmadan önce birkaç yıl bu alanda çalışmışlardır. Teknik beceriler, bina yönetmelikleri, güvenlik yönetmelikleri ve binaların tasarımını ve inşasını etkileyen diğer yönetmelikler hakkındaki bilgileri içerebilir. Teknik beceriler, bilgisayar destekli bir tasarım programı olan AutoCAD gibi mimaride kullanılan yazılım programlarının bilgisini de içerebilir.

Problem çözme yetenekleri: Müşteriler veya diğer mimarlar için ilk temas noktası olabileceğinden, ortak mimarlar için problem çözme becerileri çok önemlidir. Tasarım zorluklarına çözümler bulmak veya müşteri beklentilerini karşılamanın yollarını bulmakla görevlendirilebilirsiniz. Sorunları belirleme ve çözme beceriniz, ilgili herkes için işe yarayan çözümler geliştirmenize yardımcı olabilir.

Liderlik özellikleri: Bir ortak mimar olarak, bir proje ekibinden sorumlu olabilirsiniz. Liderlik becerileri, ekibinizi motive etmenize ve projeyi zamanında tamamlamak için herkesin birlikte çalışmasını sağlamanıza yardımcı olabilir. Liderlik becerileri, ekibinizin kaynaklarını etkin bir şekilde yönetmenize de yardımcı olabilir.

Takım çalışması becerileri: Bir ekiple çalışmak, ortak bir mimarın işinin ortak bir parçasıdır. Bir projeyi tamamlamak için diğer mimarlar, mühendisler ve diğer profesyonellerden oluşan bir ekiple birlikte çalışabilirsiniz. Ekip çalışması becerileriniz, başkalarıyla işbirliği yapmanıza ve ortak bir hedef doğrultusunda çalışmanıza yardımcı olabilir.

Yardımcı Mimar Çalışma Şartları Nasıl?

Bir ortak mimar için çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamında, diğer mimarlar ve mühendislerle çeşitli projeler üzerinde çalışır. Ayrıca projelerin ilerleyişini gözlemlemek ve müşterilerle görüşmek için şantiyelere de gidebilirler. Ortak mimarlar genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapmak zorunda kalabilirler. İş bazen stresli olabilir. Fakat çoğu ortak mimar, onu zorlu ve ödüllendirici buluyor.

Ortak Mimar İçin Mesleki Gelişme

İşte ortak mimarların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Ortak mimarların, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Mutfak Amiri Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Teknik Yetenek İhtiyacı

Daha fazla teknik yeteneğe duyulan ihtiyaç, tüm endüstrilerde hissedilen bir eğilimdir. Fakat özellikle mimarlık endüstrisinde yaygındır.

Binalar daha karmaşık hale geldikçe ve çalışmak için daha fazla teknoloji gerektirdikçe, mimarların onları en son teknolojileri göz önünde bulundurarak tasarlayabilmeleri gerekecektir. Bu durum bu teknolojilerin nasıl çalıştığını ve bina verimliliğini artırmak için nasıl kullanılabileceğini derinlemesine anlamayı gerektirir.

Sürdürülebilirliğe Odaklanma

İnsanlar, eylemlerimizin çevre üzerindeki etkisinin daha fazla farkına vardıkça, sürdürülebilirlik son yıllarda giderek daha önemli bir konu haline geldi. Mimarlar artık sadece işlevsel değil aynı zamanda sürdürülebilir binalar tasarlamaya odaklanıyorlar.

Bu durum ortak mimarların yenilenebilir enerji kaynakları ve geri dönüşüm malzemeleri kullanmak gibi çeşitli sürdürülebilirlik uygulamalarına aşina olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, sürdürülebilirliğin faydalarını müşterilere ve paydaşlara iletebilmeleri gerekecektir.

Tasarım ve İnşaat Ekipleri Arasında İşbirliği

Son yıllarda, birçok projede tasarım ve inşaat ekipleri arasında daha fazla işbirliğine doğru bir geçiş olmuştur. Bunun nedeni, her iki ekibin de artık başarılı bir proje oluşturmak için iletişimin önemini daha iyi anlamış olmasıdır.

Yardımcı mimarlar, hem tasarım hem de inşaat konusunda yetkin hale gelerek bu trendden yararlanabilirler. Bu durum diğer ekip üyeleriyle daha iyi işbirliği yapmalarına ve herkesin fikirlerini ve girdilerini gerçekten yansıtan bir proje oluşturmalarına olanak sağlayacaktır.

Yardımcı Mimar Nasıl Olunur?

Bir ortak mimar kariyer yolu, mimarlık alanına başlamak için harika bir yol olabilir. Yardımcı mimar olarak, çeşitli projeler üzerinde çalışma ve daha deneyimli mimarlardan öğrenme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca farklı türde müşteriler ve malzemelerle çalışma deneyimi de kazanacaksınız.

Ortak mimar kariyerinizde ilerledikçe, bir firmada müdür veya ortak olmayı düşünebilirsiniz. Bu size daha fazla sorumluluk verir ve mimarlardan oluşan ekiplere liderlik etmenize olanak tanır.

Dipnot: Yardımcı Mimar İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Ortak mimarlar için ilerleme beklentileri iyidir. Tecrübe ile lisanslı mimar olabilirler ve yönetim pozisyonlarına geçebilirler. Bazıları kendi firmalarını açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu