Yardım Masası Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir yardım masası mühendisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir yardım masası mühendisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Yardım masası mühendisleri, bilgisayarınız veya diğer dijital cihazınızla ilgili bir sorununuz olduğunda aramalarınıza cevap veren kişilerdir. Ayrıca, yardım arayan müşterilerden gelen tüm e-postaları, tweet’leri ve diğer mesajları yönetmekten de sorumludurlar.

Yardım masası mühendislerinin destekledikleri ürün ve hizmetler hakkında son derece bilgili olmaları gerekir. Bu durum müşteri sorularına doğru yanıtlar verebilmeleri için yeni özellikler ve yazılım sürümleri hakkında güncel kalmaları gerektiği anlamına gelir. Sorunları etkili bir şekilde nasıl gidereceklerini bilmeleri de önemlidir – her zaman müşterinin sorununu hemen çözemeyebilirler. Fakat sorunun kaynağını belirleyebilmeli ve onları yardımcı olabilecek birine yönlendirebilmelidirler.

Yardım Masası Mühendisi Sorumlulukları ve Görevleri

Yardım masası mühendisleri, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Sorunun nedenini belirlemek ve nasıl çözülebileceğini belirlemek için kullanıcılarla iletişim kurmak
 • Kullanıcılara telefonla veya şahsen teknik destek sağlanması
 • Herkesin bilgisayarlarını, telefonlarını, yazılım uygulamalarını vb. nasıl kullanacağını anladığından emin olmak için son kullanıcı belgeleri yazmak.
 • Nedenini belirlemek için sorunları analiz etmek ve gelecekte benzer sorunların oluşmasını önlemek için çözümler önermek
 • Yeni bilgisayar programlarının veya teknoloji ekipmanlarının nasıl kullanılacağı konusunda son kullanıcılara eğitim verilmesi
 • Yeni ekipmanın düzgün bir şekilde kurulduğundan ve güvenlik önlemlerinin mevcut endüstri standartlarını karşılayacak şekilde güncellendiğinden emin olmak için diğer BT departmanları ile koordinasyon sağlamak
 • Dizüstü bilgisayarlar ve sunucular dahil olmak üzere şirket bilgisayar sistemlerinin bakımı ve sorunlarının giderilmesi
 • Teknoloji çözümleriyle iş hedeflerine ulaşılmasını sağlamak için diğer departmanlarla koordinasyon sağlamak
 • İşletim sistemleri, donanım ve yazılım uygulamaları bilgisini kullanarak bilgisayarlar veya diğer elektronik cihazlarla ilgili sorunları çözme

Yardım Masası Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Bir yardım masası mühendisinin maaşı, eğitim seviyelerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirkete göre değişebilir. BT sektöründe çalışan yardım masası mühendisleri, genellikle diğer sektörlerde çalışanlardan daha fazla para kazanır.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (40.80 TL/saat)

Yardım masası mühendislerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Daha fazla kuruluş müşterilerine ürün ve hizmetlere online erişim sağladıkça yardım masası hizmetlerine olan talep artacaktır. Bu online sistemleri desteklemek ve sorunlar ortaya çıktığında sorunları gidermek için yardım masası mühendislerine ihtiyaç duyulacaktır.

En Popüler:  İlaç Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Yardım Masası Mühendisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir yardım masası mühendisi pozisyonu için gereksinimlerden bazıları şunlardır:

Eğitim: Çoğu yardım masası mühendisinin en az bir lisans mezuniyetine ihtiyacı vardır. Bazı işverenler, lise diploması sertifikası olan adayları işe alabilir. Fakat çoğu bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi, bilgisayar mühendisliği veya ilgili başka bir alanda lisans mezuniyetini tercih eder.

Antrenman tecrübesi: Çoğu yardım masası mühendisi, yeni işverenlerinden iş başında eğitim alacaktır. Bu eğitim, yardım masası mühendisini şirketin teknolojisi ve süreçleriyle tanıştıracaktır. Ayrıca, yardım masası mühendisinin şirket tarafından kullanılan belirli terminolojiyi ve prosedürleri öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bilgi teknolojisi alanında yetkinlik göstermek için takip edebileceğiniz birkaç sertifika vardır ve bunlar kariyerinizde daha hızlı ilerlemenize yardımcı olabilir.

Yardım Masası Mühendisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Yardım masası mühendislerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: Bir yardım masası mühendisi olarak, müşteriler ve iş arkadaşlarınızla profesyonel ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz. Müşteri endişelerini dinleyip anlayabilmeli, teknik çözümleri açıklayabilmeli ve soruları net ve özlü bir şekilde cevaplayabilmelisiniz.

Teknik bilgi: Güçlü bir teknik geçmişe sahip olmak, müşterilere daha iyi destek sağlamanıza yardımcı olabilir. Desteklediğiniz yazılım ve donanım hakkında daha fazla bilgi edinmek için ders almayı veya kitap okumayı düşünün. En son yazılım ve donanım hakkında bilgi edinmek için online kurslar da alabilirsiniz.

Problem çözme yetenekleri: Bir yardım masası mühendisi olarak, aşina olmadığınız sorunları çözmeniz gerekebilir. Daha önce hiç karşılaşmadığınız sorunlara çözümler sunmak zor olabilir. Fakat sakin kalmak ve bir çözüm bulmak için problem çözme becerilerinizi kullanmak önemlidir.

Müşteri hizmetleri becerileri: Müşteri hizmetleri becerileri, yardım masası mühendisleri için de önemlidir. Müşterilerle günlük olarak etkileşime girerler ve mükemmel müşteri hizmeti sunabilmelidirler. Bu durum müşteri endişelerini dinlemeyi, sorunları çözmeyi ve çözümler sağlamayı içerir.

Organizasyon becerileri: Yardım masası mühendisleri, çalışmalarını ve ekiplerinin çalışmalarını takip etmek için organizasyon becerilerine ihtiyaç duyar. Ayrıca, müşterinin sorunu, sorunun durumu ve çözümle ilgili ayrıntılar da dahil olmak üzere müşteri bilgilerini takip etmek için organizasyon becerilerine ihtiyaçları vardır.

Yardım Masası Mühendis Çalışma Şartları Nasıl?

Yardım masası mühendisleri, şirket ofisleri, devlet kurumları ve eğitim kurumları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak veya sistem kesintileri sırasında destek sağlamak için akşamları veya hafta sonları çalışmaları gerekebilir. Yardım masası mühendisleri genel olarak bölmelerde veya küçük ofislerde çalışır ve belirli ortamlarda çalışırken üniforma veya başka koruyucu giysiler giymeleri gerekebilir. Ayrıca destek sağlamak veya yeni donanım veya yazılım yüklemek için farklı yerlere seyahat etmeleri gerekebilir.

En Popüler:  Mülk Denetleyicisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Yardım Masası Mühendisi İçin Mesleki Gelişme

İşte yardım masası mühendislerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Yardım masası mühendislerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Teknik Yetenek İhtiyacı

İşletmeler müşteri deneyimlerini iyileştirmenin yollarını ararken, daha fazla teknik yeteneğe duyulan ihtiyaç, tüm endüstrilerde görülen bir eğilimdir. Bu durum karmaşık sorunları gidermek ve çeşitli teknolojiler için destek sağlamak için gerekli becerilere sahip yardım masası mühendislerine yönelik talebin artmasına neden oluyor.

Yardım masası mühendisleri, ek teknolojilerde sertifika alarak veya problem çözme becerilerini geliştirerek bu trendden yararlanabilir. Bunu yaparak, işverenlerine daha da fazla değer sağlayabilecek ve kendilerini rekabetten ayrı tutabileceklerdir.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

İşletmeler müşteri deneyimine daha fazla odaklandıkça, Yardım Masası Mühendislerinin mükemmel hizmet sunmaya odaklanması gerekecektir.

Bu durum Yardım Masası Mühendislerinin, zorlu müşterilerle nasıl başa çıkılacağı ve sorunların nasıl hızlı bir şekilde çözüleceği gibi müşteri hizmetleri tekniklerinde çok bilgili olmaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca soruları doğru yanıtlayabilmeleri için sattıkları ürün ve hizmetlere aşina olmaları gerekecektir.

Artan Teknoloji Kullanımı

İşyerinde teknolojinin kullanımı hızla artıyor ve bu durum Yardım Masası Mühendisinin rolü üzerinde önemli bir etkiye sahip.

Teknoloji işyerinde daha yaygın hale geldikçe, Yardım Masası Mühendislerinin, sorunları çözmek ve destek sağlamak için teknolojiyi kullanma konusunda uzman olmaları gerekecektir. Bu durum yazılım ve donanım araçlarının nasıl kullanılacağını öğrenmenin yanı sıra ağların nasıl yapılandırılacağını ve yönetileceğini anlamayı da içerir.

Nasıl Yardım Masası Mühendisi Olunur?

Bir yardım masası mühendisi kariyeri, teknoloji kariyerinize başlamanın harika bir yolu olabilir. Bu durum büyüme için birçok fırsatı olan bir alandır ve size çeşitli teknolojilerle çalışma şansı verir. Bir yardım masası mühendisi olarak, müşteri sorularını yanıtlayacak ve sorunları gidereceksiniz. Güçlü iletişim becerilerine sahip olmanız ve sorunları çözerken yaratıcı düşünebilmeniz gerekir.

Yardım masası mühendisi olmak için BT ve ağ oluşturma konusunda biraz deneyime ihtiyacınız olacak. Bu deneyimi yerel kütüphanenizde veya okul bölgenizde gönüllü olarak ya da BT ve ağ oluşturma konusunda online kurslar alarak elde edebilirsiniz. Ayrıca sanal asistan veya serbest yazar olarak çalışarak özgeçmişinizi oluşturabilirsiniz.

Kariyer ve İş İmkanları

Yardım masası mühendisleri, kıdemli yardım masası mühendisleri, lider yardım masası mühendisleri veya BT destek yöneticileri olmak için ilerleyebilirler. İlerledikçe, yeni yardım masası mühendislerini eğitmek ve onlara rehberlik etmek için daha fazla sorumluluk alabilirler. Ayrıca, bir yardım masası mühendisleri ekibini yönetmekten ve tamamlanan işi denetlemekten sorumlu olabilirler. Bazı kuruluşlarda, yardım masası mühendisleri, yardım masası mühendislerinin çalışmalarını koordine etmeyi ve müşteri sorgularının zamanında çözülmesini sağlamayı içerecek olan BT yardım masasının yönetiminden de sorumlu olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu