Vizyon Terapisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir vizyon terapistinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir vizyon terapisti olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Görme terapistleri, görme bozukluğu veya bozukluğu olan kişilere yardım eden yüksek eğitimli profesyonellerdir. Ayrıca otizm veya DEHB gibi görüşlerini etkileyen başka rahatsızlıkları olan kişilerle de çalışabilirler.

Görme terapistleri, bu koşulları tedavi etmek ve bunlardan etkilenenlerin yaşam kalitesini iyileştirmek için çeşitli teknikler kullanır. Bunlar, göz hareketini iyileştirmek için tasarlanmış egzersizleri, gözlerden gelen duyusal bilgilerin nasıl yorumlanacağına yönelik eğitimleri ve hatta zayıf görmeye katkıda bulunan temel sorunları ele almak için davranışsal terapiyi içerebilir.

Vizyon Terapisti Sorumlulukları ve Görevleri

Görme terapistlerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Bir çocuğun zayıf görme becerileri nedeniyle özel eğitim hizmetlerine uygun olup olmadığını belirlemek gibi görsel ihtiyaçlarını veya endişelerini belirlemek için hastaların değerlendirmelerini yapmak
 • Öğrenme güçlüğü çeken hastalar için görsel performansı artırabilecek yaşam tarzı veya çevre değişiklikleri için önerilerde bulunmak
 • Öğrenme yeteneğini etkileyen görme problemlerini tedavi etmek için hastalarla görme terapisi seansları yürütmek
 • Terapi seansları sırasında ne beklemeleri gerektiğini anlamaları için tedavi planlarını ebeveynlere ve hastalara açıklamak
 • Yakın görüşlülük, uzak görüşlülük, astigmatizma ve presbiyopi dahil olmak üzere görme problemlerini teşhis etmek için hastalarda göz muayeneleri yapmak
 • Hastanın tedaviye yanıtını değerlendirmek ve ilerleme kaydedildiğinden emin olmak için buna göre ayarlama yapmak
 • Göz kası güçlendirme gibi çeşitli egzersizler yoluyla görmenin nasıl iyileştirileceğine dair talimatlar vermeyi içerebilen, bireysel hasta ihtiyaçlarına dayalı tedavi planları geliştirmek
 • Ayarlamaların gerekli olup olmadığını belirlemek için terapi seansları sırasında hastanın ilerlemesini gözlemlemek ve belgelemek
 • Tedavi için göz doktoruna sevki gerektirebilecek katarakt veya glokom gibi görme problemlerini tespit etmek için göz muayenesi yapmak

Vizyon Terapisti Maaşı Ne Kadar?

Vizyon terapisti maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirket türüne göre değişir. Ayrıca komisyonlar veya ikramiyeler yoluyla ek gelir elde edebilirler.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.20 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Görme terapistlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Yakın görüşlülük (bulanık uzak görüş), ileri görüşlülük (bulanık yakın görüş) ve astigmatizma (görme alanında bulanık görme) gibi görme sorunları yaşlı insanlar arasında yaygındır. Bebek patlaması nesli yaşlandıkça, görme terapistlerine olan talebin artması bekleniyor çünkü görme kaybı yaşlı insanlar arasında daha yaygın.

Dipnot: Görme Terapisti İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  Aktüer Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Vizyon Terapisti İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir vizyon terapistinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Görme terapistlerinin optometri veya oftalmoloji alanında en az yüksek lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Bu programların anatomi, fizyoloji, biyoloji, kimya ve farmakoloji derslerini tamamlaması ve içermesi dört yıl sürer. Öğrenciler ek olarak bilgi ve becerilerini uygulayabilecekleri bir klinik ortamda zaman geçirirler.

Antrenman tecrübesi: Görme terapistleri, eğitimlerinin çoğunu eğitim programları aracılığıyla alırlar. Stajları sırasında, lisanslı bir görme terapisti gözetiminde hastalarla çalışma konusunda uygulamalı deneyim kazanırlar.

Mezun olduktan sonra, çoğu görme terapisti bir göz doktorunun ofisinde veya hastanede giriş seviyesi bir pozisyonda çalışır. Optik mağaza gibi bir perakende ortamında da çalışabilirler. Bu rollerde, hastalarla çalışma ve farklı ekipman ve teknoloji türleri hakkında bilgi edinme konusunda daha fazla deneyim kazanabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: ABD’de çalışmak için bir vizyon terapisti, çalıştıkları eyalet tarafından lisanslanmalıdır. Çoğu eyalet, adayların görme terapisinde yüksek lisans mezuniyetine sahip olmalarını ve Mesleki Terapistler Derneği Mesleki Terapi Lisans Sınavını geçmelerini gerektirir.

Görme Terapisti Olmak İçin Gerekli Beceriler

Vizyon terapistlerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: Terapistler, hastalar ve meslektaşları ile etkileşim kurmak için iletişim becerilerini kullanır. Bu becerileri tedavi planlarını açıklamak, soruları yanıtlamak ve geri bildirim sağlamak için kullanırlar. Terapistler ek olarak tedavi seçeneklerini açıklamak ve sigortayla ilgili soruları yanıtlamak için iletişim becerilerini kullanırlar.

Teknik beceriler: Teknik beceriler, bir işi gerçekleştirmek için teknoloji ve ekipmanı kullanma becerileridir. Bir vizyon terapisti olarak, iş görevlerinizi yerine getirmek için teknik beceriler önemlidir. Mesela bir veri tabanına hasta bilgilerini girmek için bir bilgisayar kullanmanız veya bir hastanın görüşünü test etmek için tıbbi ekipman kullanmanız gerekebilir.

Eleştirel düşünme becerileri: Eleştirel düşünme becerileri, sahip olduğunuz bilgilere dayanarak kararlar vermenizi sağlar. Bir görme terapisti olarak, bir hasta için en iyi tedavi planı hakkında kararlar vermeniz gerekebilir. Bu durum hastanın semptomlarını, tıbbi geçmişini ve diğer faktörleri dikkate almayı içerebilir. Eleştirel düşünme becerileriniz hasta için en iyi kararı vermenize yardımcı olabilir.

Problem çözme yetenekleri: Terapistler, danışanlarının zorlukların üstesinden gelmesine ve olumlu değişiklikler yapmasına yardımcı olmak için problem çözme becerilerini kullanır. Müşterilerin sorunları tanımlamasına, çözümler geliştirmesine ve çözümlerinin etkinliğini değerlendirmesine yardımcı olmak için problem çözme becerilerini kullanabilirler. Terapistler ek olarak problem çözme becerilerini danışanların kendi durumlarını yönetmek için başa çıkma mekanizmaları ve diğer araçları geliştirmelerine yardımcı olmak için kullanabilir.

İşbirliği becerileri: Terapistler genellikle hastalarına en iyi tedaviyi sağlamak için diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Mesela bir görme terapisti, bir hastanın gözlüğe ihtiyacı olup olmadığını veya farklı bir tedavi gerektiren bir rahatsızlığı olup olmadığını belirlemek için bir göz doktoruyla birlikte çalışabilir. Terapistler ek olarak bir tedavi planı oluşturmak ve durumlarını anlamalarına yardımcı olmak için hastalarıyla işbirliği yapar.

Vizyon Terapisti Çalışma Şartları Nasıl?

Görme terapistleri genel olarak özel muayenehanelerde, hastanelerde veya kliniklerde çalışır. Bebeklerden yaşlılara kadar her yaştan hastayla çalışırlar. Ambliyopi, şaşılık ve binoküler görme bozuklukları dahil olmak üzere çeşitli görme sorunları olan hastalarla çalışabilirler. Ayrıca beyin hasarı, felç veya diğer nörolojik durumlardan kaynaklanan görme bozuklukları olan hastalarla da çalışırlar. Görme terapistleri genel olarak tam zamanlı çalışır ve bazıları hastaların programlarına uymak için akşamları veya hafta sonları çalışabilir. Ayrıca terapi sağlamak için hastaların evlerine veya okullarına gidebilirler.

En Popüler:  Test Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Görme Terapisti İçin Mesleki Gelişme

İşte görme terapistlerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Vizyon terapistlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Önleyici Tedbirlere Odaklanma

Görme tedavisi daha popüler hale geldikçe, önleyici tedbirlere artan bir odaklanma vardır. Bu durum ebeveynlerin çocuklarının okulda sorun yaşamaya başlamadan önce görsel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmanın yollarını aradığı anlamına gelir.

Görme terapistleri, erken teşhis ve önleme konusunda uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca sağlıklı görsel gelişimi destekleyen programlar oluşturmak için okullarla birlikte çalışabilirler.

Klinikte Teknolojinin Kullanımı

Hastalar günlük yaşamlarında cihazları daha rahat kullanmaya başladıkça klinikte teknoloji kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Giyilebilir cihazlar ve akıllı gözlükler gibi yeni teknolojileri benimseyen insanların sayısı arttıkça bu eğilimin devam etmesi muhtemeldir.

Görme terapistleri bu yeni teknolojileri kliniklerinde kullanmaya başladıkça, bunları nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarına aşina olmaları gerekecektir. Bu durum bu cihazların yararlarının anlaşılmasını ve bunların tedavi planlarına nasıl entegre edileceğini içerir.

Önlemeye Vurgu

Göz bakımı endüstrisi, önlemeye daha fazla önem vermeye doğru kaymaktadır. Bu değişim, makula dejenerasyonu ve katarakt gibi yaşa bağlı göz hastalıkları geliştiren insan sayısındaki artıştan kaynaklanmaktadır.

Görme terapistleri bu hastalıkların önlenmesinde önemli bir rol oynadığından hastalarına yardımcı olmak için yeni beceriler ve teknikler geliştirmeleri gerekecektir. Ayrıca, hastalarının ailelerine ve arkadaşlarına önlemenin önemini anlatabilmeleri gerekecektir.

Nasıl Görme Terapisti Olunur?

Bir vizyon terapisti olarak bir kariyer çok faydalı olabilir. İnsanların vizyonlarını yenileyerek veya geliştirerek yaşam kalitelerini iyileştirmelerine yardımcı olma fırsatı sunar. Gözün nasıl çalıştığına ve görme sorunlarının nasıl geliştiğine dair güçlü bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Ayrıca hastaları doğru bir şekilde değerlendirebilmeniz ve doğru tedaviyi reçete edebilmeniz gerekir.

Görme terapisti olmak için optometri veya oftalmoloji alanında yüksek lisans mezuniyetini tamamlamanız gerekir. Ayrıca Vizyon Terapisi için Ulusal Kurul Sınavını geçmeniz gerekecek. Sertifika aldıktan sonra, pratik yapmaya ve görme sorunları olan insanlara yardım etmeye başlayabilirsiniz.

Dipnot: Vizyon Terapisti İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir görme terapisi programını tamamladıktan sonra, birçok görme terapisti kendi özel muayenehanelerini açmayı seçer. Bazıları bir hastanede veya başka bir sağlık hizmeti ortamında çalışmayı da seçebilir. Bazı görme terapistleri sonunda öğretim veya araştırma pozisyonlarına geçebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu