Veri Uzmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Veri Uzmanı İş Tanımı

Veri Uzmanları kağıt üzerindeki bilgileri elektronik veri sistemlerine aktarır. Genellikle bu verilerin doğru ve erişilebilir olmasını sağlamak için müşterilerle yakın bir şekilde çalışarak dönüşüm sürecinin tamamını denetlerler. Bir Veri Uzmanı, bu bilgilerin geçerliliğini doğrulamak için veri kaynaklarını araştırmalıdır. Veri Uzmanları ayrıca, belirli istemci kullanımı için veritabanları tasarlamaktan ve veri depolama ve alma sistemleri, veritabanları ve yazılım kullanımı konusunda müşterileri eğitmekten sorumlu olabilir.

Veri Uzmanları öncelikle kurumsal BT departmanlarında istihdam edilir. Fakat danışmanlık şirketleri, devlet kurumları veya sağlık sektöründe de çalışabilirler. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Veri Uzmanları gibi veritabanlarını yönetenler için öngörülen iş büyüme oranı %11’dir. Aynı zamanda sistem tasarlayan veritabanı yöneticilerinin istihdam oranının aynı dönemde %26 olması bekleniyor. Veri işleme ve bulut bilişim hizmetleri için üçüncü taraf firmaların artan kullanımının, bu öngörülen iş büyüme istatistiklerinde ana faktör olduğuna inanılmaktadır.

Veri Sorumlusu Görevleri ve Sorumlulukları

Çeşitli proje görevleri için veri kaynakları tasarlamak ve geliştirmek.
Veri süreçlerinin dönüşümü için yardım sağlanması.
Çözüm ve uygulama içeren kütüphaneler geliştirmek ve sürdürmek.
Bilgi modellerinin tasarımı için IDEF yöntemlerinin kullanılması.

Çeşitli görevler, özel olarak tasarlanmış veritabanlarında veya veri depolama sistemlerinde depolanacak verileri bir araya getirdiği, araştırdığı ve doğruladığı için Veri Uzmanlarına düşer. Veri Uzmanları için çeşitli iş ilanlarını analiz ettik ve çoğu işverenin bu pozisyon için aşağıdaki görev ve sorumlulukları listelediğini tespit ettik.

Verileri Analiz Edin ve Doğrulayın

Veri Uzmanları genellikle herhangi bir veri dönüştürme işlemine, bir müşterinin bilgilerinin ayrıntılı bir veri analizini yaparak başlar. Kaydedilen bilgilerin doğruluğunu sağlamak için veri kaynaklarını araştıracak ve mevcut veriler üzerinde gerekli düzeltmeleri yapacaklardır.

Dijital Dönüşüm Programı Oluşturma

Bir Veri Uzmanı genellikle bir müşterinin mevcut sistemlerini analiz eder ve söz konusu sisteme uygun bir program oluşturur. Bazı durumlarda bir Veri Uzmanı verileri dönüştürmek için gereken bir veritabanı veya yazılım programı tasarlayabilir.

Rapor Oluştur

Veri Uzmanları, müşterilere bir dönüşüm programının ilerlemesiyle ilgili sürekli raporlar sunmalıdır. İş akışı ve iş akışı kesintileri, istisnalar, maliyetler ve analiz sonuçlarını içeren raporlar sunmalıdırlar.

En Popüler:  Gece Müdürü İş Tanımı ve Maaşları - 2023

Teknik Destek ve Yardım Sağlayın

Bir dönüştürme projesi tamamlandıktan sonra, bir Veri Uzmanı genellikle bir istemciyi veritabanı veya yazılım sisteminin kullanımı konusunda eğitir. Veri Uzmanları ayrıca veritabanlarını korur ve kullanıcıların sistemle ilgili sorularını yanıtlar.

Veri Uzmanı Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Profesyonel yetenekler

Saklı yordamlar ve sorguların geliştirilmesinde önemli deneyim.
Sağlık hizmeti sunum uygulamalarıyla ilgili sağlam bilgi.
Data Loader gibi Salesforce uygulamalarının operasyonel bilgisi.
Araştırma tasarlama ve istatistiksel tahmin yöntemlerine aşinalık.

Gerekli tüm görevleri başarıyla yerine getirmek için, bir Veri Uzmanı güçlü analitik, problem çözme, sözlü ve yazılı iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Bunlar son teslim tarihlerini tutarlı bir şekilde karşılayabilen ve ekip ortamında iyi çalışabilen detay odaklı bireyler olmalıdır. Güçlü planlama, örgütsel ve eleştirel düşünme yetenekleri de bu alanda çalışanlar için faydalıdır. Bir Veri Uzmanı, bütçeleme ve zamanlama gibi proje yönetimi süreçlerine aşina olmalıdır. Bu yeteneklere ek olarak Veri Uzmanlarının işverenleri aşağıdaki yeteneklere sahip adayları tercih edebilir:

  • Veri ayrıntılarını ve doğruluğunu analiz etme – Dönüştürülmekte olan verilerin geçerli ve doğru olmasını sağlamak Veri Uzmanlarının temel sorumluluğundadır
  • Mevcut veri tabanlarının ve sistemlerin değerlendirilmesi – Veri Uzmanı, bir müşterinin sisteminin dönüştürülen verileri entegre edebildiğini ve depolayabildiğini doğrulamalıdır
  • Veri eşleme süreçlerini denetleme – Tüm veri dönüştürme sürecini yönetmek bir Veri Uzmanının ana görevlerinden biridir
  • Özel çözümler oluşturma – Veri uzmanları, veritabanlarını ve yazılımı istemci veri depolama gereksinimlerini karşılayacak şekilde özelleştirmek için hazırlanmalıdır

Veri Uzmanı Soru-Cevap

Bir Veri Uzmanı tarafından gerçekleştirilen temel görevlerden bazıları nelerdir?

Özetle, bir Veri Uzmanı iş yararları için verileri kullanmalı ve eyleme geçirilebilir bilgiler sağlamalıdır. Gerçekte bu, veri manzarasını anlamak anlamına gelir. Bu yüzden neyin mevcut olmadığı ve neyin mevcut olmadığı, verileri sorgulamak için en iyi araçları seçmek ve manipülasyon ve analiz yoluyla, iş sorularını yanıtlayan bilgiler sunmak için görülen eğilimleri ve modelleri tanımak anlamına gelir. Bir Veri Uzmanı, müşterilere (ajans tabanlıysa) veya çalıştığınız markaya (müşteri tarafı ise) bağlı olarak çok sayıda farklı veri kaynağına bakabilir ve günde milyonlarca veri kaydını işleyebilir.

Bir Veri Uzmanı hangi zorluklarla karşı karşıyadır?

Günlük olarak ortaya çıkabilecek bir takım zorluklar vardır. En yaygın olanı, düşük kaliteli verilerle uğraşmak ve bunun herhangi bir analiz üzerindeki sınırlarını anlamaktır. İş için doğru araçlara, sistemlere veya yeteneklere sahip olmamanız, bunun üstesinden gelmek için beceri kazanmanız, işe almanız veya başka iş önerileri yapmanız gerektiği anlamına gelir. Diğer zorluklar arasında en son yöntemlerden ve teknolojiden en üst düzeyde kalmak yer alıyor. Bu durum sürekli gelişen bir endüstride kötü bir başarı değil ve verileri, matematiği ve istatistikleri herkesin anlayabileceği bir dile etkili bir şekilde çevirebilmesi; ve hipotezlerin yanlış olduğunu kanıtlamak. Örneğin dijital paydaşlarınız insanların her gün web sitelerine geri döndüğüne inanabilirken, analiziniz hemen çıkma oranlarının yüksek olduğunu ve insanların ayda bir kez ziyaret ettiğini kanıtlıyor, bu nedenle herkes cevabı duymak istemeyecek!

En Popüler:  Mesleki Rehabilitasyon Danışmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Veri Uzmanları en çok hangi yetenekleri kullanır?

Kodlama açık bir cevaptır; sorgulama ve istatistiksel diller Veri Uzmanlarının verileri gerçekten kazmalarını sağlar. Aritmetik yetenekleri de önemlidir. Sayıları ve istatistikleri gözlemek ve bulguları gerçek dünya problemiyle ilişkilendirebilmek her zaman kolay bir iş değildir. Bunları, bir işletmenin kullanabileceği, uygulanabilir ve olumlu bir şeye dönüştürmek, sık sık uğraşacağınız bir şey olacaktır.

Veri Uzmanı olmadan önce ne düşünmelisiniz?

Zamanlarının çoğunun nerede harcanacağını anlama ihtiyacı. Çoğu zaman verinin amaca uygun olmasını sağlamaktır. Excel’de de düşündüğünüzden daha fazla zaman harcayacaksınız, bu nedenle tablolara ve grafiklere büyük miktarda veri eklemenin tadını çıkarmak kesinlikle çok önemlidir.

Bu işte ne tür bir kişi başarılı?

Bir Veri Uzmanının ayrıntılara, iyi iletişim becerilerine ve çok ayrıntılı olmasına dikkat etmesi gerekir. Esnek, metodik olmalı ve problem çözmenin alternatif yollarını düşünebilmelidirler. Bu sayede müşterilerine çözüm bulabilirler. Ayrıca şirkete bağlı olarak müşterinin karşı karşıya olabileceği ve işletmenin her düzeyindeki insanlarla sohbet edebileceğiniz için kişilik sahibi olmaları gerekir. Ayrıca günlük yaptığınız işler konusunda sonuç odaklı ve tutkulu olmanız gerekir.

Veri Uzmanı olmanın en faydalı tarafı nedir?

Pek çok tanınmış markayla çalışıyorum, bu nedenle görüşlerimin, işletmelerinin veya daha geniş kampanyalarının belirli bir kısmındaki yaklaşımlarını ve etkinliklerini nasıl değiştirebileceğini görmek harika. Ulusal perakende satış mağazalarındaki mağaza düzenlerini değiştirmek, demansla mücadele etmek için yeni bir ilaç geliştirmek, hatta favori web sitenizdeki ürün önerileri ve teklifleri arasında değişebilir. Her sayı, istatistik ve öngörü, bir işletmeyi ileriye taşımaya yardımcı olabilir ve bunu gerçekleştirmenin bir parçası olmak harika.

Veri Uzmanı Maaşı

Online kaynaklara göre Veri Uzmanları için ortalama maaş 43.576 TL.

Veri Uzmanı Eğitim Gereksinimleri

Veri Uzmanları için eğitim gereksinimleri işverene göre değişir. Bazıları sadece iş adaylarının lise diplomasına sahip olmasını isterken, diğerleri bilgi teknolojisi, işletme veya ilgili alanlarda önlisans veya lisans derecesi gerektirir. Birçok durumda, alandaki ileri pozisyonlar için bir derece gerekli olabilir.

Veri Uzmanı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Ağ Uzmanı
  • Veri işlemcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu