Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Urdu Dili ve Edebiyatı Nedir?

Urdu Dili ve Edebiyatı bölümü bir lisans programı olup bölümün amacı Urdu Dili ve Edebiyatı bölümüne ilgi ve merakı olan kişileri yetiştirmek, içinde bulundukları sektöre katkı ve fayda sağlamaktır.

Urdu Dili ve Edebiyatı bölümünü seçmeyi düşünen öğrencilerin disiplinli, sorumluluk sahibi, edebiyat ve dillere ilgi duyan, meraklı ve öğrenmeye istekli olması temel nitelikler arasındadır.

Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Urdu Dili ve Edebiyatı bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümünün Dersleri Neler?

Urdu Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatlarında Urdu Dili ve Edebiyatı ile ilgili birçok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Urdu Dili ve Edebiyatı bölümü olan aday öğrenciler için

  • Urduca Okuma
  • Urduca Dilbilgisi
  • Urducadan Türkçeye çeviri
  • Klasik Metinler
  • Bağımsızlık Sonrası Pakistan Tarihi
  • Konuş
  • Metin İncelemeleri
  • Türkçeden Urduca Tercüme
  • İleri Dilbilgisi
  • Urduca Edebiyat Tarihi

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Urdu Dili ve Edebiyatı Lisans Diploması” alacaklardır.

Urdu Dili ve Edebiyatı Mezunu Ne Yapar?

Urdu Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları, çalıştıkları kurumlarda gerekli çeviri ve metin çevirisi görevlerini yerine getirmek başlıca görevleri arasındadır.

En Popüler:  Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Urdu Dili ve Edebiyatı Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Urdu Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları, mezun olduktan sonra devlet bakanlıklarında ve Urduca çevirisine ihtiyaç duyabilecekleri işleri olan özel kurum ve şirketlerde kendilerine yer bulabilirler.

Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü Taban Puanları 2023

Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 02:04:37’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
Ankara Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Urdu Dili ve Edebiyatı (Örgün) DİL 21 Dolmadı
İstanbul Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Urdu Dili ve Edebiyatı (Örgün) DİL 41 Dolmadı

Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu