Uluslararası Perakende Yönetimi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Uluslararası Perakende Yönetimi Nedir?

Uluslararası Perakende Yönetimi Bölümü bir lisans programı olup, bölümün amacı uluslararası perakende ticaret konusunda bilgi ve deneyime sahip ve sektöre katkı sağlayacak kişiler yetiştirmektir.

Uluslararası Perakende Yönetimi bölümünü seçmeyi düşünen öğrenciler disiplinli, sorumlu ve ticaret ve perakende sektörleriyle ilgilenmelidir.

Uluslararası Perakende Yönetimi Bölümü Eğitim Dönemi Kaç Yıl?

Uluslararası Perakende Yönetimi bölümünde 4 yıllık bir eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Uluslararası Perakende Yönetimi Bölümündeki Dersler Nelerdir?

Uluslararası Perakendecilik Yönetimi Bölümü öğrencileri, uluslararası perakende ticaretin nasıl olacağı ve nasıl yapılacağı sorularına verilen cevaplarda 4 dönemlik eğitim hayatlarında pek çok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Uluslararası Perakende Yönetimi bölümü olan aday öğrenciler için;

  • Perakendeye Giriş
  • İstatistik
  • Ekonomiye giriş
  • Kurumsal Finansman
  • Muhasebeye Giriş
  • Pazarlamanın Temelleri
  • Finansal Raporlama ve Maliyet Analizi
  • Tedarik zinciri yönetimi
  • Perakende Stratejisi; Pazar-Finans-Lokasyon ve Lokasyon
  • Satınalma Yönetimi ve Perakende Fiyatlandırma

Kursların çoğundan özellikle 2 yıl sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Uluslararası Perakende Yönetimi Lisans Diploması” alacaklardır.

Uluslararası Perakende Yönetimi Mezunu Ne Yapar?

Uluslararası Perakendecilik Bölümü mezunu kişiler, ithalat ve ihracat için gerekli mevzuat, planlama ve yönetim görevlerini yerine getirmek için uluslararası ticaret şirketlerinin temel görevleridir.

Uluslararası Perakende Yönetimi Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Uluslararası Perakende Yönetimi mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerler kamu kurumları, ticari kuruluşlar, finans kurumlarıdır.

En Popüler:  Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alınan puan, devlet kurumlarındaki iş olanaklarından yararlanmak için belirleyici olacaktır.

Uluslararası Perakende Yönetimi Bölümü Taban Puanları 2023

Uluslararası Perakende Yönetimi Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 02:47:16’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Uluslararası Perakende Yönetimi Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Uluslararası Perakende Yönetimi Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Uluslararası Perakende Yönetimi Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu