Uluslararası İşletmecilik Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Uluslararası İşletme Nedir?

Yurt dışı ticaretin çok yoğun olması Uluslararası İşletme Departmanının önemini her geçen gün artırmaktadır. Günümüzde işletme sahibi olmak ve iç ve dış piyasalarda çalışabilmek önemli bir faktördür.

Uluslararası İşletme Bölümünün amacı, iş yönetimi yöntem ve uygulamalarına kolaylıkla uyum sağlayabilen, aldıkları eğitimi profesyonel yaşamlarında etkin bir şekilde kullanabilen ve kurumunu finansal olarak geliştiren ve sektöre kazandıran öğrenciler yetiştirmektir.

Uluslararası İşletme bölümü mezunu bireyler, şirketlerin işlerini aradıkları özelliklerden bazıları; disiplinli, lider, sorumlu, iletişim yetenekleri yüksek, takım çalışmasına uygun ve gelişmiş sosyal becerilerdir.

Uluslararası İşletme Bölümünde Eğitim Kaç Yıldır?

Uluslararası İşletme bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Uluslararası İşletme Bölümünün Dersleri Neler?

Uluslararası İşletme Bölümü öğrencileri, eğitim hayatları boyunca sayısal, işletme, pazarlama ve ekonomi alanlarında birçok dersle karşılaşacak ve bu derslerden başarılı olmaları istenecektir.

Tercih listesinde Uluslararası İşletme bölümü olan aday öğrenciler için;

  • İşletme Matematiği
  • İş istatistikleri
  • Muhasebe prensipleri
  • Yönetim prensipleri
  • İş finansı
  • İş ve İdari İletişim
  • İnsan kaynakları yönetimi
  • Ekonomi
  • Uluslararası iş
  • Finansal Muhasebe

Çoğu dersin özellikle 4 yıl boyunca başarılı olması gerekecektir. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Uluslararası İşletme Lisans Diploması” alacaklardır.

Uluslararası İşletme Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Uluslararası İşletme bölümünden mezun olan bireyler, çalıştıkları kurum içerisinde iktisat ve finans bölümünden yönetim bölümüne kadar pek çok farklı pozisyonda yer alabilirler. İç finansal planlama ve denetim, ana görevleridir.

En Popüler:  Makine Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Uluslararası İşletme Bölümü Mezunu İçin İş Fırsatları Nelerdir?

Uluslararası İşletme Bölümü mezunları, kamu veya özel sektörde yer bulabilirler. Uluslararası İşletme mezunları daha çok Bankalarda, Lojistik Şirketlerinde, İhracat-İthalat Şirketlerinde çalışmayı tercih etmektedir.

Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alınan puan, devlet kurumlarındaki iş olanaklarından yararlanmak için belirleyici olacaktır.

Uluslararası İşletmecilik Bölümü Taban Puanları 2023

Uluslararası İşletmecilik Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 02:51:46’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Uluslararası İşletmecilik Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Uluslararası İşletmecilik Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Uluslararası İşletmecilik Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu