Tütün Eksperliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Tütün Eksperliği Nedir?

Tütün Uzmanlığı Bölümü bir lisans programı olup, bölümün amacı tütün bitkilerinin yetiştirme ve işleme aşamalarında çalışabilecek ve sektöre katkı sağlamaları beklenen kişiler yetiştirmektir.

Tütün Uzmanlığı bölümünü seçmeyi düşünen öğrenciler, bitkilerle ilgilenen, tütün üretimi ve yetiştiriciliği sektöründen sorumlu, tarım ve endüstriyel üretim sektörlerinde yer alabilecek bireylere sahip olmalıdır.

Tütün Eksperliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Tütün Eksperliği bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Tütün Eksperliği Bölümünün Dersleri Neler?

Tütün Uzmanlığı Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatlarında tütün bitkisi üretimi, yetiştiriciliği ve işlenmesi ile ilgili pek çok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Tütün Ekspertizi bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Biyokimya
  • Genel Fizik
  • Tütün Laboratuvarı Teknikleri
  • Tütün Hastalıkları
  • Tütün Tarımı
  • Bitki Ekolojisi
  • Tarımsal Savaş Yöntemleri
  • Tütün İşleme Tekniği
  • Tütün İşleme Makinaları
  • Tütün Politikası

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Tütün Uzmanı Lisans Diploması” alacaklardır.

Tütün Eksperliği Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Tütün Eksperliği Bölümü mezunu kişiler, çalıştıkları kurum veya şirketlerde tütün bitkilerinin yetiştirilmesi, üretimi, toplanması ve işlenmesinde görev alırlar.

Tütün Eksperliği Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Tütün Uzmanı mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerler Tekel Genel Müdürlüğü’ne bağlı kurum ve kuruluşlardır. İsterlerse üniversitelerde öğretim görevlisi olarak da çalışabilirler.

En Popüler:  Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alınan puan, devlet kurumlarındaki iş olanaklarından yararlanmak için belirleyici olacaktır.

Tütün Eksperliği Bölümü Taban Puanları 2023

Tütün Eksperliği Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 01:40:37’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Tütün Eksperliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Tütün Eksperliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Tütün Eksperliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu