Türkoloji Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Türkoloji Nedir?

Türkoloji bölümü bir lisans programı olup, bölümün amacı Türk dili, Türk edebiyatı ve kısmen Türk tarihi hakkında bilgi ve deneyime sahip olacak, sektöre katkı ve fayda sağlayacak kişiler yetiştirmektir.

Türk dili ve Türk edebiyatına disiplinli, sorumlu, ilgili ve meraklı olmak Türkoloji bölümünü seçmeyi düşünen öğrencilerin temel nitelikleri arasındadır.

Türkoloji Bölümünde Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Türkoloji bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Türkoloji Bölümünün Dersleri Neler?

Türkoloji bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatlarında Türk dili, Türk edebiyatı ve Türk tarihi üzerine pek çok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Türkoloji bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Yeni Türk Edebiyatına Giriş
  • Osmanlı Türkçesine Giriş
  • Eski Türk Edebiyatına Giriş
  • Tanzimat Edebiyatı
  • Göktürk
  • Karahanlı Türk
  • Harezm Türk
  • Çağatay Türkçesi
  • Türkoloji Çalışmaları
  • Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Türkoloji Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomasını alan kişilere Türkolog unvanı verilir.

Türkoloji Bölümü Mezunları Ne Yapar?

Türkoloji bölümü mezunları, çalıştıkları kurum ve kuruluşun temel görevleri arasında, Türkoloji araştırmalarında ağızları incelemek, diğer ağızlarla karşılaştırmak, edebi eserlerini incelemek ve araştırma yapmaktır. Türkologlar herhangi bir kuruma bağlı olmadan da kendi çalışmalarını yapabilirler.

Türkoloji Bölümü Mezunları İçin İş İmkanları Neler?

Türkoloji mezunları üniversitelerde öğretim görevlisi ve araştırma görevlisi olarak, eğitim kurumlarında Türkçe öğretmeni olarak çalışabilirler.

En Popüler:  Sağlık Turizmi İşletmeciliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alınan puan, devlet kurumlarındaki iş olanaklarından yararlanmak için belirleyici olacaktır.

Türkoloji Bölümü Bölümü Taban Puanları 2023

Türkoloji Bölümü Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 01:42:07’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Türkoloji Bölümü Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Türkoloji Bölümü Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Türkoloji Bölümü Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu