Türk İslam Arkeolojisi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024


Türk-İslam Arkeolojisi Nedir?

Türk-İslam Arkeolojisi Bölümü bir lisans programı olup, bölümün amacı Türk-İslam medeniyetlerine ait olabilecek mirasları koruyup koruyabilecek, gerekli çalışmaları yapıp eski kalıntıları gün yüzüne çıkaracak kişiler yetiştirmektir. sektör. Sektöre kazandırılan kişilerin sektöre katkı ve fayda sağlaması beklenmektedir.

Türk-İslam Arkeolojisi bölümünü düşünen öğrencilerin disiplinli, sorumlu, Türk-İslam medeniyetleri ve arkeolojisi ile ilgilenen ve meraklı olmaları gerekmektedir.

Türk-İslam Arkeolojisi Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Türk-İslam Arkeolojisi bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Türk-İslam Arkeolojisi Bölümünün Dersleri Neler?

Türk-İslam Arkeolojisi bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatlarında temel tıp bilimi ve anestezi üzerine pek çok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Türk-İslam Arkeolojisi bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Türk İslam Tarihi
  • Arkeoloji Kazı Teknikleri ve Saha Yönetimi
  • İslam Tarihi
  • İslam’da Kültürel Miras
  • Kültürel Miras
  • Arkeolojiye Giriş
  • İslam medeniyeti
  • İslam Kültür Dinamikleri
  • Demir Çağı’nda Avrasya Arkeolojisi
  • Medeniyet tarihi

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Türk-İslam Arkeolojisi Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomasını alanlara Arkeolog unvanı verilir.

Türk İslam Arkeolojisi Mezunu Ne Yapar?

Türk-İslam medeniyetlerine ait tarihi eserlerin korunması ve incelenmesi, arkeolojik kazıların planlanması ve yönetilmesi Türk İslam Arkeolojisi bölümü mezunlarıdır.

Türk-İslam Arkeolojisi Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Türk-İslam Arkeolojisi mezunları, genellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı devlet kurumları içinde kendilerine yer bulurlar.

En Popüler:  Sinema ve Televizyon Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024

Türk İslam Arkeolojisi Bölümü Taban Puanları 2024

Türk İslam Arkeolojisi Bölümü 2024 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 01:43:37’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İzmir) (Devlet) Türk İslam Arkeolojisi (Örgün) EA 31 216,88468 909.108

Türk İslam Arkeolojisi Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Türk İslam Arkeolojisi Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Türk İslam Arkeolojisi Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu