Türk Halk Oyunları Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024


Türk Halk Oyunları Nedir?

Türk Halk Oyunları, binlerce yıllık Türk geleneğinde yer alan ve bölgesel farklılıklar gösteren halk kültüründe sahneleme eserlerinin incelenmesine ve Türki Cumhuriyetlerde yarattığı etkileşime destek veren bir sanat disiplinidir.

Türk Halk Dansları Bölümü Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti’nin evrimi bağlamında sergilenen ve yıllardır araştırma altında geçirdiği içerikler, etnografik saha çalışmaları ve koreografinin bu oyun formatına ait kısımlarını da sunmayı hedefliyor.

Türk Halk Oyunları Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Türk Halk Oyunları üniversitelerde Konservatuar kapsamında eğitim verilen 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Söz konusu Türk Halk Oyunları Bölümü sadece özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul etmektedir. Her üniversite kendi bünyesinde özel yetenek sınavı yapmak zorunda olduğundan, sınavla ilgili gelişmeleri kendi internet sitelerinde ilgililere duyurur.

Türk Halk Oyunları Bölümünün Dersleri Neler?

Özel yetenek sınavı aşamalarını başarıyla geçen ve bu bölümde eğitim almaya hak kazanan öğrenciler;

 • Kinesiyolojik Anatomi
 • Müziksel Okuma ve Algı
 • Egzersiz Fizyolojisi
 • Bale
 • Ritim Bilgileri
 • Enstrüman Eğitimi
 • Türk Halk Oyunları (Afyon, Kaşık, Kivrak Zeybek, Muğla, Bar, Tokat, Artvin, Kafkas, Karşılama-Hora, Üsküp, Gaziantep, Halay)
 • Hareket Gösterimi
 • Türk Müziği Solfej ve Teorisi
 • Türk Halk Dansları Sahneleme Çalışmaları
 • Dansçılar için Oyunculuk
 • Geleneksel giyim
 • Üretim
 • Türk Halk Müziği Repertuarı

ve 4 yıllık eğitim öğretim süreci boyunca alanıyla ilgili birçok dersten sorumludurlar. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler “Türk Halk Oyunları Lisans Diploması” almaya hak kazanır.

En Popüler:  Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024

Türk Halk Oyunları Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Türk kültürünün bir parçası olan halk oyunlarının tarihi, yerel farklılıkları ve müzikleri üzerine araştırmalar yaparak bunları günümüz insanlarına sunmak amacıyla yapılan oyunların organizasyonudur.

Türk Halk Oyunları Bölümü Mezunları İçin İş İmkanları Neler?

Bu bölümün mezunları genellikle eğitim kurumlarında yer alabilirler. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm okul kategorilerinde Müzik Öğretmeni olarak çalışabilirler.

Öte yandan mezunlar, halk eğitim merkezleri de dahil olmak üzere birçok dans temalı kurs ve benzeri kurumlarda eğitmen olarak çalışabilirler. Ayrıca koreograf olarak gösteri ve eğlence sektöründe yer alabilir ve şovlar düzenleyebilirler.

Mezunların devlet alanlarında yer alabilmeleri için Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den yeterli puan almaları beklenmektedir.

Türk Halk Oyunları Bölümü Taban Puanları 2024

Türk Halk Oyunları Bölümü 2024 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 01:48:07’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Türk Halk Oyunları Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Türk Halk Oyunları Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Türk Halk Oyunları Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu