Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Nedir?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü bir lisans programı olup, bölümün amacı, eğitim kurumlarında öğrencilere Türk dili ve edebiyatını en iyi ve faydalı şekilde öğretmek ve öğrencilerin Türk dili ve edebiyatı dersi hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü mezunlarının eğitim sektörüne ve öğrencilerine katkı ve fayda sağlamaları beklenmektedir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretimi, seçmek isteyen, öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, ilgi ve öğretme arzusu olan, disiplinli, öğrencilerle iletişim kurabilen, sakin ve sorumluluk sahibi öğrencilerin bulunduğu bölümün temel özelliklerinden biridir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümünün Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümünün Dersleri Neler?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatları boyunca Türk dili ve edebiyatı ve öğretmenlik mesleği hakkında öğrenebilecekleri birçok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü olan aday öğrenciler için;

  • Eğitim bilimine giriş
  • Yazılı anlatım
  • Edebiyat bilgisi ve teorileri
  • Gelişim psikolojisi
  • Türkçe gramer morfolojisi
  • Öğretim teorilerini ve yaklaşımlarını öğrenmek
  • Türk halk edebiyatı
  • Ölçme ve değerlendirme
  • Program geliştirme ve öğretme
  • Eski Türk edebiyatı
En Popüler:  İngiliz ve Rus Dilleri Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomasını alan mezunlara Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni unvanı verilir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü mezunları, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni unvanına sahip olup, mesleki yaşamlarında temel görevleri çalıştıkları eğitim kurumlarında öğrencilere Türk dili ve edebiyatını en iyi şekilde öğretmektir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Mezunları İçin İş İmkanları Neler?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerler resmi veya özel eğitim kurumlarıdır. Üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra kamu sektöründe istihdam edilebilmek için gerekli sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları 2023

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 01:49:37’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu