Turizm Rehberliği (MYO) Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024


Turizm Rehberliği Nedir?

Turizm sektörü her ülke için çok önemli bir kaynaktır ve turizmle ilgili bölümlere olan ilgiyi artırmaktadır. Turizmle ilgili eğitimler içerisinde Turizm Rehberliği bölümü önemli bir yere sahiptir.

Turizm Rehberliği bölümü 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Turizm Rehberliği Bölümünün amacı, mesleğini en iyi şekilde yerine getirebilecek ve turizm sektörüne katkı sağlayabilecek kişiler yetiştirmektir.

Turizm Rehberliği bölümünü seçmeyi düşünen öğrencilerin güçlü diyalog becerilerine, sosyal, disiplinli ve güçlü ifade becerilerine sahip olmaları gerekmektedir.

Turizm Rehberliği Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Turizm Rehberliği Bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları gerekmektedir.

Turizm Rehberliği Bölümünün Dersleri Neler?

Turizm Rehberliği Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatları boyunca tarih, işletme ve turizm alanlarında birçok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Turizm Rehberliği bölümü bulunan aday öğrenciler için;

 • İşletmeye Giriş
 • Genel Turizm Bilgileri
 • Sanat Tarihine Giriş
 • Medeniyet tarihi
 • Turist Rehberliği ve Mesleki Etiğe Giriş
 • İletişime Giriş
 • Ekonomi ve Turizm
 • Türkiye Tarihi Coğrafyası
 • Rekreasyon Liderliği
 • Turizm Sosyolojisi

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu kursları başarıyla tamamlamaları durumunda “Turizm Rehberliği Lisans Diploması” alacaklardır.

Turizm Rehberliği Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Turizm Rehberliği Bölümünden mezun olan kişiler, turistlere rehberlik etmek ve gezi programında yer alan yerleri turistlere detaylı bir şekilde anlatmak için gezi programlarını hazırlamaktadır. Turistlere önemli konularda yardımcı olur. Turistlere, bulunduğu yere özgü kültürel yemekler ve mekanlar hakkında bilgi sağlar. Turizm Rehberliği mezunlarının çoğu aşağıdaki yerlerde bulunmayı tercih etmektedir.

 • Nakliye Firmaları
 • Tur Şirketleri
 • Turizm Organizasyon Firmaları
En Popüler:  Rekreasyon Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024

Turizm Rehberliği Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Turizm Rehberliği Bölümü mezunları birçok turizm, tur ve organizasyon firmasında yer bulabilirler. Türkiye’de turizm rehberlik bölümü mezunları için pek çok iş fırsatı var.

Turizm Rehberliği (MYO) Bölümü Taban Puanları 2024

Turizm Rehberliği (MYO – Meslek Yüksek Okulu) Bölümü 2024 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 01:52:37’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Turizm Rehberliği (MYO) Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Turizm Rehberliği (MYO) Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Turizm Rehberliği (MYO) Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu