Tuğla Mason Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir tuğla ustasının ne yaptığını, bu işi nasıl elde edeceğinizi ve bir tuğla ustası olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Her gün gördüğümüz binaların birçoğunun yapımından tuğla ustaları sorumludur. İlk temelin atılmasından tuğla veya taş gibi dekoratif elemanların yerleştirilmesine kadar tuğla ve blok duvar inşaatının tüm yönleriyle ilgilenirler.

Tuğla ustaları, ağır ekipmanlarla olduğu kadar elleriyle de çalışma konusunda yetenekli olmalıdır. Mevcut betonu veya kayayı kırmak ve ardından yeni malzemeleri yerine yerleştirmek için genellikle kırıcılar, testereler, matkaplar ve diğer araçları kullanırlar.

Tuğla Mason Sorumlulukları ve Görevleri

Bir tuğla duvarcı genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Duvarlara veya tavanlara pencere, kapı ve diğer yapı bileşenlerinin montajı
 • Tuğla veya diğer yapıları oluşturmak için beton, harç veya diğer duvar malzemelerinin karıştırılması
 • PVC borular ve diğer malzemeler kullanılarak çatılar veya zeminler için drenaj sistemlerinin kurulması
 • PVC borular, bağlantı parçaları ve diğer malzemeleri kullanarak lavabo, tuvalet ve duş gibi sıhhi tesisat armatürlerinin montajı
 • Beton levhalar veya diğer duvar ürünleri oluşturmak için farklı türde çimento ve kum, çakıl ve kireç gibi malzemeleri karıştırmak
 • Yapıya ek güç sağlamak için beton zeminlere veya duvarlara takviye çelik çubukların takılması
 • Duvarları ve diğer bina yapılarını oluşturmak için tuğla veya diğer malzemeleri kesmek ve döşemek
 • Projeleri planlamak ve maliyetleri tahmin etmek için bir ekiple çalışmak
 • Duvarlara veya tavanlara alçıpan, seramik karo veya diğer malzemeleri yerleştirmek

Tuğla Mason Maaşı Ne Kadar?

Tuğla ustalarının maaşları, deneyim seviyelerine, yaptıkları tuğla işinin türüne ve işin yerine göre değişir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 21.000 TL (51.40 TL/saat)

Tuğla ustalarının istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

Baca ve şömine gibi bazı duvarcılık işlerinin geçmişte olduğundan daha az popüler olması nedeniyle tuğla ustalarına olan ihtiyacın azalması bekleniyor. Ayrıca birçok bina yığma malzemelerden ziyade çelik ve betondan inşa ediliyor.

Dipnot: Tuğla Mason İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Tuğla Mason İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir tuğla ustasının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Tuğla ustaları genellikle bir lise diplomasına veya Genel Eğitim Geliştirme (GED) sertifikasına ihtiyaç duyar. Bazı tuğla duvar ustaları, duvarcılık alanında iki yıllık bir önlisans mezuniyeti almayı tercih eder. Bu derece, duvarcılık ilkelerinde güçlü bir temel sağlar ve kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Tuğla ustaları eğitimlerinin çoğunu çıraklık yoluyla alırlar. Çıraklık, tuğla ustalarının bir ücret kazanırken gerekli beceri ve teknikleri öğrenmelerini sağlar. Çıraklık genellikle dört ila beş yıl sürer.

Tuğla ustaları, işverenlerinin belirli süreçleri ve prosedürleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için iş başında eğitim alabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bir tuğla duvarcı, hizmet sunmadan önce geçerli bir eyalet lisansına sahip olmalıdır. Ruhsat almak için, bir tuğla ustasının Çalışma Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış bir meslek okuluna devam etmesi ve mezun olması gerekir. Okulda, tuğla duvarcı tuğla örmenin temellerini öğrenir ve bir lisans almak için bir sınavı geçer.

Tuğla Mason Olmak İçin Gerekli Beceriler

Tuğla ustaları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Teknik beceriler: Tuğla ustaları, planları okumak ve takip etmek, harcı karıştırıp uygulamak ve bina kurallarına uygun bir desende tuğla döşemek için teknik beceriler kullanır. Ayrıca, çatlamış bir tuğla veya hatalı bir bağlantı gibi inşaat sürecinde ortaya çıkan sorunları belirlemek ve düzeltmek için teknik beceriler kullanırlar.

Fiziksel uygunluk: Tuğla ustaları genellikle açık havada ve şantiyelerde çalışırlar. Bu yüzden fiziksel uygunluk bu kariyer için önemli bir beceridir. Tuğla ustalarının ağır malzeme ve ekipmanları kaldırabilmeleri ve taşıyabilmeleri önemlidir ve genellikle sıcak ve soğuk hava koşullarında çalışırlar.

Problem çözme: Tuğla ustaları, çalışırken karşılaştıkları zorluklara çözüm bulmak için problem çözme becerilerini kullanırlar. Bir projeyi tamamlamak için alternatif malzemeler bulmaları veya doğru araçlara sahip olmadıklarında bir görevi tamamlamanın bir yolunu bulmaları gerekebilir. Tuğla ustaları, işlerinin kalitesiyle ilgili sorunları belirlemek ve çözmek için problem çözme becerilerini de kullanır.

İletişim: Tuğla ustaları genellikle marangozlar, elektrikçiler ve tesisatçılar dahil olmak üzere diğer inşaat profesyonelleriyle çalışır. İletişim becerileri, bir projeyi tamamlamak için bu profesyonellerle çalışmanıza yardımcı olabilir. Projeyle ilgili soruları yanıtlamak veya inşaat sürecini açıklamak için müşterilerle iletişim kurmanız da gerekebilir.

Takım çalışması: Tuğla ustaları genellikle marangozlar, elektrikçiler ve tesisatçılar gibi diğer inşaat profesyonelleriyle çalışır. Daha büyük projelerde diğer tuğla ustalarıyla da çalışabilirler. Başkalarıyla iyi çalışabilmek, tuğla ustalarının sahip olması gereken önemli bir beceridir. İşlerini daha verimli ve güvenli bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olabilir.

Tuğla Duvarcı Çalışma Şartları Nasıl?

Tuğla ustaları genellikle çeşitli hava koşullarına maruz kaldıkları şantiyelerde açık havada çalışırlar. Son teslim tarihlerini karşılamak için akşamları ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun saatler çalışabilirler. Ayrıca yoğun inşaat dönemlerinde fazla mesai yapabilirler. Bazı tuğla ustaları asbest, kurşun ve silika gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek tehlikeli maddelere maruz kalabilir.

Tuğla Mason İçin Mesleki Gelişme

İşte tuğla ustalarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Tuğla ustalarının becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

İnşaatta Robotik Kullanımı

İnşaatta robotik kullanımı, hem müteahhitlere hem de ev sahiplerine birçok fayda sağladığı için hızla popülerlik kazanan bir trend.

Tuğla ustaları, inşaatta robotik kullanımına aşina olarak bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum onların daha verimli ve güvenli bir şekilde çalışmalarını sağlarken aynı zamanda en son teknolojiyi kullanmalarını sağlayacaktır. Ayrıca, bu trend büyümeye devam ettikçe robotik kullanabilen tuğla ustaları da yüksek talep görecektir.

Sürdürülebilirliğe Odaklanma

Dünya, sürdürülebilirliğe duyulan ihtiyacın giderek daha fazla farkına vardıkça, tuğla mason endüstrisi daha çevre dostu yapı malzemelerine odaklanmaya başlıyor.

Bu değişim, geri dönüştürülmüş cam şişelerden yapılan geri dönüştürülmüş cam tuğlalar gibi ürünlere olan talebin artmasına neden oluyor. Bu eğilime uyum sağlayabilen tuğla ustaları, sürdürülebilir yapı malzemeleri için büyüyen pazardan yararlanmak için iyi bir konumda olacaklardır.

Müteahhitler ve Taşeronlar Arasında İşbirliği

Tuğla duvar endüstrisi, müteahhitler ve taşeronlar arasında daha fazla işbirliğine doğru bir kayma görüyor. Bunun nedeni, tuğla ustalarından artık tuğla döşemekten daha fazlasını yapmalarının istenmesidir.

Tuğla ustalarından daha karmaşık işler yapmaları istendiğinden, işi halletmek için diğer profesyonellerle işbirliği yapmaları gerekecek. Bu durum diğer ekip üyeleriyle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri ve proje içindeki rollerini anlamaları gerektiği anlamına gelir.

Nasıl Tuğla Mason Olunur?

Bir tuğla ustası olarak bir kariyer, ödüllendirici ve kazançlı olabilir. Duvar örmenin temellerini öğrenerek işe doğru yerden başlamak önemlidir. Bu durum bir çıraklık veya online kurslar aracılığıyla yapılabilir. Temel bilgilerde uzmanlaştıktan sonra daha karmaşık projelere geçebilirsiniz.

Tuğla ustaları kendileri veya bir şirket için çalışabilirler. Ayrıca tarihi koruma veya ticari inşaat gibi belirli alanlarda uzmanlaşabilirler.

Dipnot: Bir Tuğla Mason İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir çıraklık programını tamamladıktan sonra, tuğla duvar ustaları sahada giriş seviyesi işler bulabilirler. Deneyimle, süpervizör veya proje yöneticisi gibi pozisyonlara terfi edebilirler. Bazı tuğla ustaları kendi işlerini kurarlar.

Öğretmek veya araştırma yapmakla ilgilenenler, teknik enstitülerde veya topluluk kolejlerinde duvarcılık veya duvarcılık konusunda eğitmen olabilirler. Bazıları ek olarak tarihi binaları korumak ve restore etmek için çalışan mimari konservatörler olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu