Tiyatro Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Tiyatro Nedir?

M.Ö. 6. yüzyılda ortaya çıkan tiyatro, her geçen gün kendine olan ilgiyi artırmayı başarmış ve bu nedenle sanatta çok önemli bir yere sahiptir. Günümüzde pek çok tiyatro kursu ve eğitimi var ama tiyatroyu detaylı öğrenmek isteyenler tiyatro bölümünü okumayı tercih ediyor.

Tiyatro bölümünün amacı, mezunların mesleki yaşamlarında başarılı olacak ve sanata katkı sağlayacak, sanat dünyasını yeni fikirlerle besleyecek ve sanat sektöründe fark yaratacak kişiler yetiştirmektir.

Tiyatro bölümünü seçmeyi düşünen öğrenciler için sanata ilgi, tiyatroya ilgi, ezberleme ve oyunculuk becerisi, disiplinli olmak aranan temel özelliklerdir.

Tiyatro Bölümünün Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Tiyatro bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını tamamlamaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını sağlamaları gerekmektedir.

Tiyatro Bölümünün Dersleri Neler?

8 dönemlik eğitim hayatları boyunca tiyatro bölümü öğrencileri, sanat ve tiyatro hakkında detaylı bilgiler öğrenecek ve aldıkları eğitimi meslek hayatlarında kullanmaları istenecektir.

Tercih listesinde tiyatro bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Hareket ve Doğaçlama
  • Tasarım
  • Dramatik Analiz
  • Dramatik İfade
  • Oyunculuk Teknikleri
  • Dünya Tiyatro Tarihi
  • Hareket ve Eylem
  • Çağdaş Dünya Tiyatrosu
  • Oyunculukta Yöntem
  • Hareket Tasarımı

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Tiyatro Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomasını alanlara “Tiyatro Oyuncusu” unvanı verilir.

Tiyatro Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Yönetmenin verdiği rolde kelimeleri, karakteri, tavrı, ruh halini ve konuşmayı yorumlar ve uygulamaya koyar. Provalarda çok iyi çalışıyor, rolünü seyirci ve seyirci önünde en iyi şekilde oynamaktan ve sergilemekten sorumludur.

En Popüler:  Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Tiyatro mezunu için iş fırsatları nelerdir?

Tiyatro mezunlarının meslek hayatlarında çalışabilecekleri pek çok yer vardır. TRT’de film ve dizi şirketlerinde, devlet ve özel radyolarda, devlet ve özel tiyatrolarda yer bulabilirler.

Tiyatro Bölümü Taban Puanları 2023

Tiyatro Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 02:03:07’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Tiyatro Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Tiyatro Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Tiyatro Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu