Ticari Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir ticari pazarlama yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve ticari pazarlama yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Ticari pazarlama yöneticisinin rolü, çalıştıkları sektör hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmayı gerektiren bir görevdir. Şirketlerinin ürünlerini veya hizmetlerini diğer işletmelere satmasına yardımcı olan pazarlama stratejileri geliştirmek ve yürütmekten sorumludurlar.

Ticari pazarlama yöneticileri, yeni satış fırsatları yaratmak, müşterilerle mevcut ilişkileri yönetmek veya her ikisini birden yapmakla görevlendirilebilir. Amaçları, önemli ortaklar ve müşterilerle güçlü ilişkiler kurarak geliri artırmaktır.

Ticari Pazarlama Müdürü Sorumlulukları ve Görevleri

Bir ticari pazarlama müdürü genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Karlılığı korurken ürünlerin mümkün olan en iyi fiyattan satılmasını sağlamak için satıcılarla fiyatlandırma müzakeresi yapmak
 • Ürün özelliklerine ve hedef pazarlara dayalı pazarlama kampanyaları ve promosyon stratejileri geliştirmek
 • Basılı reklamlar için metin yazma ve görsel seçme veya televizyon reklamları geliştirme dahil olmak üzere reklam planları geliştirmek
 • Kar marjlarından ödün vermeden bir ürünün satışlarını artırmak için fiyatlandırma stratejileri geliştirmek
 • Ürün geliştirme ve tasarım dahil olmak üzere marka yönetimi çabalarını denetlemek
 • Tüm materyallerin şirket standartlarını karşıladığından emin olmak için reklam ajansları ile koordinasyon
 • Sözleşmelerin müzakere edilmesi ve envanter seviyelerinin yönetilmesi de dahil olmak üzere şirketin tedarikçilerle olan ilişkisini yönetmek
 • Büyüme fırsatlarını belirlemek için rekabeti ve endüstri trendlerini izlemek
 • Araştırma, analiz ve potansiyel müşterilerle toplantılar yoluyla şirketin ürünleri veya hizmetleri için potansiyel yeni pazarların belirlenmesi

Ticari Pazarlama Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Ticari pazarlama yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye veya komisyon şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 21.000 TL (50.40 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 26.000 TL (66.80 TL/saat)

Ticari pazarlama yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

E-ticaret büyümeye devam ettikçe, online perakendecilerin ürünlerini ve hizmetlerini müşterilere şahsen pazarlaması gerekecek. Ayrıca, doğrudan tüketiciye yönelik reklamcılığın büyümesi, şirketlerin sosyal medya ve diğer dijital platformlar aracılığıyla müşterilere ulaşmasına yardımcı olabilecek ticari pazarlama yöneticilerine olan talebi artıracaktır.

Dipnot: Ticari Pazarlama Müdürü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Ticari Pazarlama Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Ticari pazarlama müdürü olmak için bir takım nitelikler gereklidir. Onlar içerir:

Eğitim: Bir lisans mezuniyeti genellikle bir pazarlama yöneticisi olmak için minimum bir gerekliliktir. Bazı şirketler pazarlama veya ilgili bir alanda yüksek lisans yapmayı tercih edebilir. İlgili kurslar, pazarlama stratejisi, pazarlama araştırması, istatistik, ekonomi, iş hukuku ve iş iletişimini içerir.

En Popüler:  Ses Öğretmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Bir ticari pazarlama yöneticisinin eğitiminin çoğu iş başında gerçekleşecektir. Şirketin ürün ve hizmetlerini, hedef pazarını ve pazarlama stratejilerini öğreneceklerdir. Ayrıca şirketin bilgisayar programlarının ve yazılımlarının kullanımı konusunda eğitim alabilirler.

Ticari pazarlama yöneticileri staj yoluyla da eğitim alabilirler. Staj sırasında, sektör ve ticari pazarlama müdürü rolünde başarılı olmak için ihtiyaç duydukları beceriler hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. Ayrıca çeşitli pazarlama rollerinde deneyim kazanabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, bir bireyin niteliklerini mevcut ve potansiyel işverenlere kanıtlayabilir. Ticari pazarlama yöneticileri, sorumlulukları hakkında daha pratik bilgi edinmek ve kariyer ilerleme fırsatlarını ilerletmek için sertifikalar kazanabilirler.

Ticari Pazarlama Müdürü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Ticari pazarlama yöneticilerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Pazarlama becerileri: Pazarlama becerileri, bir pazarlama yöneticisinin beceri setinin temelidir. Bu beceriler, pazarlama kampanyaları için planlama, strateji ve taktikleri içerir. Pazarlama yöneticileri pazarlama becerilerini pazarlama stratejileri geliştirmek, pazarlama kampanyaları oluşturmak ve pazarlama materyalleri geliştirmek için kullanır.

Satış yetenekleri: Satış becerileri de pazar yöneticileri için önemli bir beceridir. Bu beceriler, satış sürecini ve müşterileri satın almaya nasıl motive edeceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Satış becerileri, bir ürünün değerini ve müşterileri onu satın almaya nasıl ikna edeceğinizi anlamanıza da yardımcı olabilir.

İletişim yetenekleri: Bir pazarlama yöneticisi olarak iş arkadaşlarınız, müşterileriniz ve tedarikçileriniz dahil olmak üzere çeşitli insanlarla iletişim kurarsınız. Etkili iletişim, fikirleri ve bilgileri başkalarına açık ve özlü bir şekilde aktarmanıza izin verdiği için bir pazarlama yöneticisi için önemli bir beceridir. Güçlü iletişim becerileri, kariyeriniz için faydalı olabilecek başkalarıyla ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.

Ürün bilgisi: Ürün bilgisi, bir ürünün özelliklerini ve faydalarını anlama yeteneğidir. Bu durum tüketicilere hitap eden ve onları satın almaya teşvik eden pazarlama stratejileri oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek için ürün incelemelerini okumayı, üretim şirketinin web sitesini ziyaret etmeyi veya ürünün tasarımcısıyla konuşmayı düşünün.

Stratejik Planlama: Stratejik planlama, gelecek için bir plan oluşturma yeteneğidir. Bir pazarlama yöneticisi olarak, gelecek yıl için bir pazarlama stratejisi oluşturmaktan sorumlu olabilirsiniz. Bu durum eğilimleri tahmin etmeyi, fırsatları belirlemeyi ve iş hedeflerine ulaşmak için bir plan geliştirmeyi içerir. Stratejik planlama, pazarlama yöneticileri için önemli bir beceridir çünkü başarı için bir plan geliştirmelerine olanak tanır.

Ticari Pazarlama Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

Ticari pazarlama müdürü, normal mesai saatleri içinde bir ofis ortamında çalışır. Fakat bazen müşterilerle buluşmak veya ticari fuarlara katılmak için seyahat edebilir. Ticari pazarlama müdürü, şirket için satışları ve karları artıracak pazarlama planlarını geliştirmekten ve uygulamaktan sorumlu olduğu için iş stresli olabilir. Ticari pazarlama müdürü, baskı altında iyi çalışabilmeli ve son teslim tarihlerini karşılayabilmelidir. İş ek olarak yoğun dönemlerde biraz fazla mesai gerektirebilir.

En Popüler:  Muhasebe Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Ticari Pazarlama Müdürü İçin Mesleki Gelişme

İşte ticari pazarlama yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Ticari pazarlama yöneticilerinin becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Dijital Pazarlamanın Büyümesi

Dijital pazarlamanın büyümesi, işletmelerin ürün ve hizmetlerini pazarlama şeklini hızla değiştiren bir trend. Giderek daha fazla insan bilgi almak için internete yöneldikçe, işletmeler başarılı olmak için güçlü bir online varlığa sahip olmaları gerektiğinin farkına varıyor.

Bu durum ticari pazarlamacıların potansiyel müşterilere ulaşmak için dijital pazarlama araçlarını ve tekniklerini nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerektiği anlamına gelir. Tüketicilere ulaşmak için giderek daha önemli kanallar haline gelen Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına da aşina olmaları gerekecek.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

Müşteri deneyimi daha önemli hale geldikçe, ticaret pazarlamacılarının müşteriler için olumlu deneyimler yaratmaya odaklanması gerekecek. Bu durum etkili kampanyalar geliştirmekten mükemmel müşteri hizmeti sunmaya kadar her şeyi içerir.

Olumlu müşteri deneyimleri yaratabilen ticaret pazarlamacıları, müşterilerin kendilerine istediklerini sağlayan işletmelere dönme olasılıkları daha yüksek olduğundan, uzun vadede daha başarılı olacaktır. Ayrıca, müşteri deneyimine odaklanan ticari pazarlamacılar, pazardaki değişiklikleri yönetmek için daha donanımlı olacaklar.

Markalaşmaya Vurgu

Markalaşma her zaman işin önemli bir parçası olmuştur. Fakat günümüz ekonomisinde daha da önemli hale gelmektedir. Ticari pazarlamacılar, müşterilerde yankı uyandıran güçlü marka stratejileri geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir.

Bunu yapabilmek için ticari pazarlamacıların bir markayı neyin iyi yaptığını ve değerlerini müşterilere nasıl ileteceklerini anlamaları gerekir. Ayrıca markayı destekleyen logolar ve reklamlar gibi görsel öğeler oluşturabilmeleri gerekir.

Ticari Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur?

Pazarlamada başarılı bir kariyer, yaratıcılığınızı ve stratejik düşünme becerilerinizi kullanmanın harika bir yolu olabilir. Reklamcılık, marka bilinci oluşturma veya dijital pazarlama gibi sizi en çok ilgilendiren pazarlama alanlarını belirleyerek başlamak önemlidir.

Bir uzmanlığa karar verdikten sonra, o alandaki bilginizi geliştirmek önemlidir. Sektör bloglarını ve makalelerini okuyun, web seminerlerine ve atölye çalışmalarına katılın ve diğer pazarlamacılarla online tartışmalara katılın. Ayrıca diğer pazarlamacılarla iletişim kurmalı ve alanınızdaki en son trendlerden haberdar olmalısınız.

Dipnot: Ticari Pazarlama Müdürü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu kariyerde ilerlemenin en iyi yolu daha fazla deneyim kazanmaktır. Tecrübe kazandıkça daha fazla sorumluluk alabilecek ve şirketinizde yükselebileceksiniz. Ayrıca, iş başvurusunda bulunurken size avantaj sağlayacak bir yüksek lisans mezuniyeti gibi daha yüksek bir eğitim düzeyi almayı da düşünebilirsiniz.

İnsanların ticari pazarlama müdürü olarak kariyerlerinde ilerledikçe ilerledikleri birkaç ortak iş unvanı vardır. Bunlar arasında ticari pazarlama direktörü, ticari pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı ve baş pazarlama görevlisi bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu