Ticari Analist Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir ticari analistin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve ticari bir analist olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Ticari analistler, şirketlerin ve endüstrilerin performansını analiz etmekten sorumludur. Farklı işletmelerin kendi pazarlarında ne kadar iyi performans gösterdiğini belirlemek için arz ve talep, fiyatlandırma eğilimleri, rekabet vb. dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bakarlar.

Ticari analistler doğrudan bir şirket için çalışabilir veya birden fazla müşteriye analiz hizmetleri sağlayan bağımsız yükleniciler olabilir. Özel rollerine bakılmaksızın, ticari analistler, güçlü analitik becerilere ve ekonomi, finans, muhasebe, pazarlama vb.

Ticari Analist Sorumlulukları ve Görevleri

Ticari analistler genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Kamu kayıtlarından veri toplayarak ve tüketim kalıplarındaki eğilimleri belirlemek için anketler yaparak mevcut piyasa koşullarını analiz etmek
 • Potansiyel yatırımların finansal analizini yapmak ve potansiyel risk faktörlerini belirlemek
 • Belirli tüketici gruplarına hitap edecek yeni ürünler veya hizmetler için fırsatları belirlemek için müşteri demografisini ve davranış kalıplarını analiz etmek
 • Endüstri standartlarına ve yönetmeliklerine uyduklarından emin olmak için karmaşık yasal belgeleri gözden geçirmek
 • Endüstri trendlerini araştırarak ve mevcut ürün veya hizmetlere uygulanabilecek yeni teknolojileri veya iş yapma yöntemlerini belirleyerek yeni iş fırsatlarını belirlemek
 • Araştırmadan elde edilen bulguları detaylandıran ve belirli bir alandaki performansı iyileştirmek için atılacak adımları öneren raporlar oluşturmak
 • Müşterilerin mevcut tekliflerle ilgili neyi sevip neyi sevmediklerine ilişkin geri bildirimlerine dayalı olarak mevcut ürünlerde veya hizmetlerde değişiklik önermek
 • Rakiplere karşı rekabet etme stratejisi geliştirmek için rakiplerin ürünlerini, fiyatlandırma stratejilerini ve pazarlama kampanyalarını analiz etmek
 • Bulguları ve önerileri yönetime yazılı veya sözlü olarak iletmek

Ticari Analist Maaşı Ne Kadar?

Ticari analistlerin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve endüstrisine bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (34.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Ticari analistlerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Ticari analistlere olan talep, bilinçli iş kararları vermek için verileri değerlendirme ve anlama ihtiyacından kaynaklanacaktır. Şirketlerin müşterilerini, pazarlarını ve rakiplerini anlamalarına ve büyüme için yeni fırsatları belirlemelerine yardımcı olmak için ticari analistlere ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Ticari Analist İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  İş ve İş Hukuku Avukatı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Ticari Analist İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Ticari bir analistin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, analistlerin finans, muhasebe veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmasını ister. Bazı işverenler, işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder. İlgili kurslar arasında muhasebe, finans, ekonomi, istatistik ve iş hukuku yer almaktadır.

Antrenman tecrübesi: Bir analistin eğitiminin çoğu okuldayken gerçekleşecektir. Çalışmaya başladıklarında onlara yardımcı olacak finans ve muhasebenin temellerini öğrenecekler. Ayrıca işlerinde kullanmaları gereken bilgisayar programlarını ve yazılımlarını nasıl kullanacaklarını öğreneceklerdir.

Analistler, şirketlerinin belirli sistemlerini ve prosedürlerini öğrenmek için iş başında eğitim de alabilirler. Ayrıca şirketin politikaları ve prosedürleri konusunda eğitim alabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, becerilerinizi ve niteliklerinizi mevcut ve potansiyel işverenlere kanıtlamanıza olanak tanır. Ticari analistler, sorumlulukları hakkında daha fazla teorik bilgi edinmek, mesleki becerilerini test etmek ve kariyerlerini daha da ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

Ticari Analist Olmak İçin Gerekli Beceriler

Ticari analistler başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Veri analizi: Veri analizi, bilgiyi yorumlama ve ondan sonuçlar çıkarma yeteneğidir. Ticari bir analist olarak, satış verileri, demografik veriler ve finansal veriler dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelen verileri analiz etmeniz gerekebilir. Verileri analiz etme ve bunlardan sonuçlar çıkarma beceriniz, bilinçli iş kararları vermenize yardımcı olabilir.

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Bir analist olarak müşterilerle, yöneticilerle ve diğer çalışanlarla iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim, bilgileri net bir şekilde aktarmanıza ve soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir.

Iş bilgisi: İş bilgisi, ticari analistlerin bir işletmenin finansal yönlerini anlamalarına yardımcı olabilir. Bu durum bir kar-zarar tablosunun nasıl okunacağını veya finansal verilerin nasıl yorumlanacağını bilmeyi içerebilir. İş bilgisi, bir işletmenin ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçları karşılayan çözümlerin nasıl sağlanacağını anlamanıza da yardımcı olabilir.

Problem çözme: Problem çözme becerileri, sorunları tanımlamanıza ve çözmenize olanak tanır. Bir analist olarak, satış sürecinde ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmaktan sorumlu olabilirsiniz. Mesela bir müşteri şirketinizin web sitesinde bir ürün bulmakta zorlanıyorsa, soruna çözüm bulmaktan siz sorumlu olabilirsiniz.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, bilgileri analiz etme ve sahip olduğunuz bilgilere dayanarak kararlar verme yeteneğidir. Ticari bir analist olarak, sahip olduğunuz bilgilere dayanarak müşterilere tavsiyelerde bulunmaktan sorumlu olabilirsiniz. Eleştirel düşünme, müşteriniz için en iyi kararı vermenize yardımcı olabilir.

Ticari Analist Çalışma Şartları Nasıl?

Ticari analistler, ofis binaları, fabrikalar ve perakende kuruluşları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Genellikle normal mesai saatlerinde çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapabilirler. Ticari analistler genellikle diğer analistler, muhasebeciler ve pazarlama araştırması uzmanlarıyla birlikte ekipler halinde çalışır. Ayrıca, bir kuruluşun satış ve pazarlama çabalarının verimliliğini ve etkinliğini artırmaya yardımcı olacak bilgi toplamak ve analiz sağlamak için satış görevlileri, yöneticiler ve yöneticilerle birlikte çalışabilirler.

En Popüler:  Teknik Ekip Lideri Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Ticari Analist İçin Mesleki Gelişme

İşte ticari analistlerin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Ticari analistlerin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Daha Fazla Veriye Dayalı Karar Gereksinimi

Daha fazla veriye dayalı kararlara duyulan ihtiyaç, iş dünyasında hızla ivme kazanan bir trend. Bunun nedeni, verilerin daha iyi kararların nasıl alınacağına dair değerli bilgiler sunabilmesi ve bu da artan kâr ve başarıya yol açabilmesidir.

Ticari analistler, veri toplamaktan ve analiz etmekten sorumlu olduklarından, bu eğilimden yararlanmak için benzersiz bir konumdadır. Ticari analistler, veriye dayalı karar vermeye daha aşina hale gelerek, şirketlerinin gerçek dünyadaki kanıtlara dayanarak daha iyi kararlar almasına yardımcı olabilir.

İşletme ve BT Arasında İşbirliği

İş ve BT uzmanları arasında işbirliğine yönelik büyüyen bir eğilim var. Bunun nedeni, yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi söz konusu olduğunda her iki tarafın da önemli katkıları olduğunun farkına varılmasıdır.

İşletmeler işbirliğinin değerini anlamaya devam ettikçe, ticari analistler yüksek talep görecektir. İlgili tüm tarafların ihtiyaçlarını karşılayan çözümler geliştirmek için hem iş hem de BT ekipleriyle etkin bir şekilde çalışabilmeleri gerekecektir.

Veri Güvenliği Daha Büyük Bir Endişe Oluyor

Veri güvenliği işletmeler için daha büyük bir endişe haline geldiğinden, ticari analistlerin veri koruma konusunda uzman olmaları gerekecektir.

Bu durum ticari analistlerin veri depolama sistemlerindeki olası güvenlik açıklarını belirleyebilmesi ve bunları azaltmanın yollarını önermesi gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, hassas verilerin çalınmasını veya güvenliğinin ihlal edilmesini önleyen politikalar ve prosedürler oluşturabilmeleri gerekecektir.

Ticari Analist Nasıl Olunur?

Ticari bir analist olarak bir kariyer çok faydalı olabilir. Çeşitli sektörlerde ve farklı şirketlerle çalışma fırsatı sunar. Ayrıca muhasebe, finans, pazarlama ve iş stratejisi dahil olmak üzere birçok alanda beceri ve bilginizi geliştirme şansına sahip olacaksınız.

Bu kariyer yolunda başarılı olmak için güçlü analitik becerilere sahip olmak, eleştirel düşünebilmek ve sorunları yaratıcı bir şekilde çözebilmek önemlidir. Ayrıca hem sözlü hem de yazılı olarak etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz.

Dipnot: Ticari Analist İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Ticari analistler genellikle kariyerlerine ticari analist stajyeri veya araştırma görevlisi gibi giriş seviyesi pozisyonlarda başlarlar. Tecrübe ve bilgi kazandıkça, ticari analist veya kıdemli ticari analist gibi üst düzey pozisyonlara geçebilirler. İstisnai becerilere ve deneyime sahip olanlar, yönetici veya müdür pozisyonlarına terfi ettirilebilir.

Güçlü araştırma ve analitik becerilere sahip ticari analistler, pazar araştırması analisti veya iş zekası analisti gibi araştırmayla ilgili diğer pozisyonlara geçebilirler. Güçlü iletişim ve kişilerarası becerilere sahip olanlar, satış müdürü veya pazarlama müdürü gibi yönetim pozisyonlarına geçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu