Test Lideri Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir test liderinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir test lideri olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Test uçları, test ekipmanını test edilen cihazlara veya sistemlere bağlamak için kullanılır. Tipik olarak, uçlarında farklı türdeki bileşenlere kolayca takılmalarını sağlayan çeşitli konektörlere sahip elde taşınır cihazlardır. Test uçları, elektronik imalat ve onarımında yaygın olarak kullanılır. Fakat hobiler veya çeşitli elektronik cihazların işlevselliğini test etmek isteyen diğer kişiler tarafından da kullanılabilir.

Test Lideri Sorumlulukları ve Görevleri

Bir test lideri genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Yürütme için test planlarını onaylamadan önce tüm adımların tamamlandığından ve tüm gereksinimlerin karşılandığından emin olmak için test planlarının gözden geçirilmesi
 • Programcılar, analistler ve yazılım geliştiriciler gibi diğer proje ekibi üyeleriyle proje durumu, sorunları veya endişeleri hakkında iletişim kurmak
 • Gelecekteki projelerde uygulamalarını belirlemek için yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmak
 • Son teslim tarihlerinin karşılanmasını ve kalite standartlarının korunmasını sağlamak için yöneticilerle koordinasyon sağlamak
 • Sonuçları tahmin edilen sonuçlarla karşılaştırarak veya kod kapsamı veya kusur oranları gibi diğer metrikleri kullanarak bir testin başarısını değerlendirmek
 • Test sürecine dahil olan satıcılar ve diğer harici taraflarla faaliyetleri koordine etmek
 • Proje amaç ve hedeflerini belirlemek için müşterilerle koordinasyon sağlamak ve buna göre testleri planlamak
 • Kilometre taşlarının karşılandığından emin olmak için test döngüsü boyunca ilerlemeyi izlemek
 • Sorunları belirlemek ve çözüm bulmak için yazılım uygulamaları ve bilgisayar sistemleri üzerinde testler yapmak

Test Lideri Maaşı Ne Kadar?

Test liderinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirkete göre değişir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 21.000 TL (50.40 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 32.000 TL (79.30 TL/saat)

Test adaylarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Daha fazla şirket, maliyetleri azaltmak ve verimliliği artırmak için test hizmetlerini dış kaynak kullandıkça, test uçlarına olan talep artacaktır. Ayrıca, test adayları için önemli bir yeni iş kaynağı olan elektronik endüstrisinden test uçları talebi gelmeye devam edecek.

Dipnot: Test Lideri İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Test Lideri İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir test ucu pozisyonu aşağıdakileri gerektirebilir:

En Popüler:  Lüks Seyahat Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Eğitim: Test adaylarının genellikle mühendislik, bilgisayar bilimi veya matematik gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Bazı işverenler, mühendislik veya bilgisayar bilimleri alanında önlisans mezuniyetine sahip adayları kabul edebilir.

Antrenman tecrübesi: Test adayları genel olarak iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin kültürü, politikaları ve prosedürleri hakkında bilgi edinmeyi içerebilir. Ayrıca şirketin yazılım ve bilgisayar sistemlerinin nasıl kullanılacağına ilişkin talimatları da içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, test adaylarına ek nitelikler ve sektör hakkında daha fazla bilgi sunabilir. Rol için gerekli olmasa da sertifikalar, iş başvurusunda bulunurken daha rekabetçi bir aday olmanıza yardımcı olabilir.

Test Lideri Olmak İçin Gerekli Beceriler

Test adaylarının başarılı olmaları için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, bir süreç veya prosedürdeki küçük değişiklikleri fark etme yeteneğidir. Test adaylarının, bir testin gerektiği gibi çalışmadığını veya bir testin doğru prosedürü takip etmediğini fark etmeleri gerektiğinden, genellikle ayrıntılara çok dikkat etmeleri gerekir. Bu beceri, bir sorunun kaynağını belirlemenize ve bir çözüm bulmanıza yardımcı olabilir.

İletişim yetenekleri: Test liderleri genellikle diğer test liderleri, proje yöneticileri ve diğer paydaşlar dahil olmak üzere ekiplerinin diğer üyeleriyle iletişim kurar. Etkili iletişim, sizin ve ekibinizin başarılı bir test stratejisi geliştirmek için birlikte çalışmasına yardımcı olabilir. Testinizin sonuçlarını ekibinizin geri kalanına ve müşteriye açıklamak için iletişim becerilerini de kullanabilirsiniz.

Teknik bilgi: Teknik bilgi, test ettiğiniz teknolojiyi anlama yeteneğidir. Bu durum teknolojinin nasıl çalıştığını, test ederken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve test sonuçlarının ne anlama geldiğini bilmeyi içerebilir. Teknik bilgiye sahip olmak, test uçlarına hazırlanmanıza ve sonuçları anlamanıza yardımcı olabilir.

Problem çözme yetenekleri: Test adayları için problem çözme becerileri de önemlidir. Bir test cihazının bir görevi tamamlayamaması veya bir bilgisayar sisteminin arızalanması gibi, test sırasında ortaya çıkan sorunlara çözümler bulmanız gerekebilir. Test süreçlerini ve prosedürlerini iyileştirmenin yollarını bulmak için problem çözme becerilerini de kullanabilirsiniz.

Takım çalışması: Takım çalışması, ortak bir hedefe ulaşmak için başkalarıyla birlikte çalışma yeteneğidir. Test liderleri, test planları geliştirmek ve yürütmek için genellikle ekiplerinin diğer üyeleriyle birlikte çalışır. Bu durum herkesin kendi rolünü anlamasını ve aynı hedeflere ulaşmak için birlikte çalışmasını sağlamak için başkalarıyla birlikte çalışabilmelerini gerektirir.

Test Lideri Çalışma Şartları Nasıl?

Bir test lideri genel olarak bir ofis ortamında çalışır. Fakat eğitim veya konferanslar için seyahat gerekebilir. Çalışma programı genellikle tam gün olup, Pazartesiden Cumaya kadardır. Fakat biraz fazla mesai gerekebilir. Test lideri pozisyonu, aynı anda birden fazla görevi yerine getirme ve baskı altında iyi çalışma becerisi gerektiren yüksek stresli bir iştir. Test lideri, bağımsız olarak çalışabilmeli ve kendi kendini motive edebilmelidir, ek olarak bir takım oyuncusu olmalıdır. Test lideri ek olarak mükemmel iletişim, kişilerarası ve liderlik becerilerine sahip olmalıdır.

En Popüler:  Posta Odası Süpervizörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Potansiyel Müşteri İçin Mesleki Gelişmeni Test Edin

İşte test adaylarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Test adaylarının becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalması gerekecektir.

Daha Fazla Otomasyon İhtiyacı

İşletmeler giderek daha fazla otomatik hale geldikçe, test liderlerine olan ihtiyaç azalacaktır. Bunun nedeni, testlerin çalıştırılması ve sonuçların raporlanması gibi geleneksel olarak test liderleri tarafından yapılan birçok görevi gerçekleştirmek için otomasyonun kullanılabilmesidir.

Ancak bu, test uçlarına artık ihtiyaç duyulmadığı anlamına gelmez. Aslında, otomasyon kullanan herhangi bir işletmenin başarısı için hala gereklidirler. Test uçları, otomasyonun düzgün çalıştığından emin olmaya yardımcı olabilir ve ek olarak nasıl iyileştirileceği konusunda rehberlik sağlayabilir.

Çevik Testin Önemi

Çevik test, yazılım test endüstrisinde hızlı geri bildirim ve sürekli iyileştirmeyi vurgulayan yükselen bir trenddir. Geleneksel testlerden farklı bir dizi beceri gerektirir, bu da onu bu alanda başarılı olmak isteyenler için önemli kılar.

Test liderleri, ekipleri yönetmekten ve öncelikleri belirlemekten sorumlu olduklarından, çevik testten yararlanmak için benzersiz bir konumdadır. Çevik testi ve bunu ekipleri içinde nasıl uygulayacaklarını anlayan test liderleri, şirketlerinin bu yeni test yaklaşımından en iyi şekilde yararlanmasını sağlayabilir.

Güvenlik Testine Odaklanma

İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, güvenlik testlerine olan ihtiyaç katlanarak arttı. Bunun nedeni, bilgisayar korsanlarının giderek daha karmaşık hale gelmesi ve yazılım ve donanımdaki güvenlik açıklarından yararlanmanın yeni yollarını bulmalarıdır.

Sonuç olarak, potansiyel güvenlik risklerini tanımlayabildikleri ve bunlara karşı koruma sağlamak için çözümler geliştirebildikleri için test uçları yüksek talep görmektedir.

Nasıl Test Lideri Olunur?

Test lideri olarak bir kariyer çok faydalı olabilir. Çeşitli teknolojiler ve ekiplerle çalışma ve yazılım ürünlerinin kalitesine olumlu etki yapma fırsatı sunar. Bir test lideri olarak, güçlü teknik becerilere sahip olmanız, insanları etkin bir şekilde yönetebilmeniz ve testler hakkında stratejik düşünebilmeniz gerekir.

Test lideri olmak için test ve proje yönetimi deneyiminizi geliştirmeniz önemlidir. Bunu, projelerde daha fazla sorumluluk alarak, ekstra görevler için gönüllü olarak ve diğer profesyonellerle ağ kurarak yapabilirsiniz. Ayrıca test ve teknolojideki en son trendleri takip etmelisiniz.

Dipnot: Test Lideri İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Test kabloları için ilerlemenin birçok farklı yolu vardır. Bazı test adayları mevcut organizasyonlarında daha fazla sorumluluk alarak veya daha karmaşık projelerle çalışarak yükselebilir. Diğerleri kendi test veya danışmanlık işlerini başlatmayı seçebilir. Yine diğerleri, yönetim rollerine geçebilir veya gereksinim toplama veya kalite güvencesi gibi yazılım geliştirme sürecinin diğer alanlarında pozisyon alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu