Tesisatçı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir tesisatçının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir tesisatçı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Tesisatçılar, evlerimize ve iş yerlerimize su, kanalizasyon ve diğer sıvıları taşıyan boru sistemlerinin kurulumundan, onarımından ve bakımından sorumludur. Ayrıca, tıkanmış borulardan bozuk su ısıtıcılarına kadar bu sistemlerle ilgili tüm sorunları teşhis etmek ve çözmekle görevlidirler.

Tesisatçıların işlerini etkin bir şekilde yapabilmeleri için çeşitli becerilere sahip olmaları gerekir. Planları ve diyagramları okuyabilmeleri ve çeşitli ekipmanların birlikte nasıl çalıştığını anlayabilmeleri gerekir. Ayrıca, ne yaptıklarını müşterilere veya servis çağrısı sırasında hazır bulunabilecek ekibin diğer üyelerine açıklayabilmeleri için güçlü iletişim becerilerine ihtiyaçları vardır.

Tesisatçı Sorumlulukları ve Görevleri

Tesisatçıların aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Borular, musluklar veya tuvaletler gibi sıhhi tesisat sistemlerini onarmak veya değiştirmek için sorunları teşhis etmek ve çözümler belirlemek
 • Sızdıran çatılar veya sıhhi tesisat sistemlerinde küf oluşumuna yol açabilecek böcek istilası gibi potansiyel tehlikeler için binaları incelemek
 • Borular ve demirbaşlar dahil olmak üzere evlerde veya işyerlerinde yeni tesisat sistemleri kurmak
 • Bir binada su hasarına yol açabilecek sızıntılar veya diğer hasarlar için sıhhi tesisat sistemlerinin incelenmesi
 • El aletleri, elektrikli aletler ve kaynak makinesi gibi diğer ekipmanları kullanarak borulardaki veya sıhhi tesisat sistemlerinin diğer bileşenlerindeki sızıntıları onarmak
 • Sistemdeki havanın neden olduğu gurultu seslerini dinleyerek veya hattaki kabarcıkları sızıntılara karşı gözlemleyerek tesisat sistemlerindeki sorunları teşhis etmek
 • Kırık bölümleri değiştirerek veya boruyu uzatmak için yeni bölümler ekleyerek hasarlı boruları onarmak
 • Su basmasını önlemek için bodrumlara drenaj sistemlerinin kurulması
 • Musluk ve tuvaletlerdeki sızıntıları onarmak, arızalı valfleri değiştirmek ve gevşek kolları sıkmak

Tesisatçı Maaşı Ne Kadar?

Tesisatçıların maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir. Bir sıhhi tesisat şirketi için çalışan tesisatçılar, genellikle bir son müşteri için çalışanlardan daha fazla kazanır.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (29.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.10 TL/saat)

Tesisatçıların istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Sıhhi tesisat hizmetlerine olan talep, yeni konut inşaatı ve yenileme projeleri de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan kaynaklanacaktır. Ayrıca, sıhhi tesisat hizmetlerine olan talep, mevcut binalardaki eskiyen altyapının değiştirilmesi ihtiyacından kaynaklanacaktır.

Dipnot: Tesisatçı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Tesisatçı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir tesisatçının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Tesisatçıların çalışmaya başlamadan önce bir teknik eğitim programını tamamlamaları gerekir. Bu programlar genel olarak iki yıl sürer ve sıhhi tesisat, matematik, plan okuma ve bina bilimi dersleri içerir.

En Popüler:  Kabul Temsilcisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu tesisatçı, işteyken rolleri için ihtiyaç duydukları belirli becerileri ve teknikleri öğrenir. Bu rol için eğitim, genellikle mevcut bir tesisatçıyı birkaç gün veya hafta boyunca izlemeyi içerir. Bu süre zarfında, kursiyer boruları takma ve onarma, kanalizasyon kanallarını açma ve tıkanıklıkları temizleme gibi çeşitli görevleri nasıl tamamlayacağını öğrenecektir.

Bazı tesisatçılar orduda veya mesleki programlar aracılığıyla ek eğitim alabilirler. Askeri tesisatçılar, temel sıhhi tesisat, gelişmiş boru tesisatı, kaynak ve marangozluk dahil olmak üzere çeşitli alanlarda eğitim alırlar. Ayrıca patlayıcı kullanmayı ve ağır makineleri kullanmayı öğrenebilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Çoğu eyalet, tesisatçıların bağımsız olarak çalışmak için lisans almalarını gerektirir. Lisans almak için, bir tesisat çıraklık programını tamamlamış olmanız ve ek olarak belirli bir miktarda iş başında deneyime sahip olmanız gerekir. Ehliyet kazanmadan önce iş deneyimi kazanmanız gereken süre, yaşadığınız eyalete göre değişir. Eyaletiniz için minimum gereksinimleri karşıladıktan sonra, ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yürütülen Kalfalık Tesisat Sınavını geçmeniz gerekecektir. Ardından, eyaletinizde lisans başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Gereksinimler eyalete göre değişiklik gösterdiğinden, nasıl lisans alınacağına ilişkin belirli ayrıntıları almak için eyaletinizin sıhhi tesisat kuruluna başvurmalısınız.

Tesisatçı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Başarılı olmak için tesisatçıların aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Teknik beceriler: Tesisatçılar planları, diyagramları ve şemaları okumak ve anlamak için teknik beceriler kullanır. Bir işi tamamlamanın en iyi yolunu belirlemek ve iş sırasında ortaya çıkabilecek olası sorunları belirlemek için bu becerileri kullanırlar. Birçok tesisat hesaplaması temel matematiği içerdiğinden, teknik beceriler matematik becerilerini de içerir.

İletişim yetenekleri: Tesisatçılar müşterileri, diğer esnaflar ve amirleri ile iletişim kurabilmelidir. Tesisat sürecini müşterilerine açıklayabilmeli ve iş sırasında ortaya çıkan sorunları açıklayabilmelidirler. Sıhhi tesisat işinin doğru yapıldığından emin olmak için diğer esnaflarla da iletişim kurabilmelidirler.

Problem çözme yetenekleri: Tesisatçılar, sıhhi tesisat sistemleriyle ilgili sorunları belirlemek ve onarmak için problem çözme becerilerini kullanırlar. Sorunun kaynağını belirlemek ve en iyi çözümü belirlemek için tesisat sistemleri hakkındaki bilgilerini kullanırlar. Bu durum bir sistemin parçalarının onarılmasını veya değiştirilmesini veya bir soruna yeni bir çözüm bulmayı içerebilir.

Fiziksel dayanıklılık: Tesisatçılar genellikle dar alanlarda ve uzun süreler boyunca dizlerinin üzerinde çalışırlar. Fiziksel dayanıklılık, tesisatçıların yorulmadan uzun süre çalışabilmeleri için önemlidir.

Detaylara dikkat: Tesisatçıların, boruları ve armatürleri doğru şekilde kurduklarından emin olmak için detay odaklı olmaları gerekir. Ayrıca planları okurken ve materyalleri ölçerken de hassas olmaları gerekir. Bu beceri, projeleri zamanında ve bütçe dahilinde tamamlamalarına yardımcı olur.

Tesisatçı Çalışma Şartları Nasıl?

Tesisatçılar, konut, ticari ve endüstriyel siteler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Kurşun, asbest ve kimyasallar gibi çeşitli tehlikeli maddelere maruz kalabilirler. Tesisatçılar ek olarak tarama alanları ve tavan araları gibi kapalı alanlarda da çalışırlar ve uygunsuz konumlarda çalışmaları gerekebilir. Tesisatçılar genellikle haftada 40 saat çalışır. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak veya acil durumlara müdahale etmek için fazla mesai yapmak zorunda kalabilirler.

En Popüler:  Ürün Fotoğrafçısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Tesisatçı İçin Mesleki Gelişme

İşte tesisatçıların çalışma şeklini etkileyen üç metod. Tesisatçıların becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Sıhhi Tesisat Sektöründe Çeşitlilik İhtiyacı

Sıhhi tesisat endüstrisi büyük bir çeşitlilik sorunuyla karşı karşıya. ABD Sayım Bürosu verilerine göre, tesisatçıların sadece %2’si Afrika kökenli Amerikalı ve %1’den azı Hispanik. Bu çeşitlilik eksikliği, pek çok müşteriye ihtiyaçlarını anlayan profesyoneller tarafından hizmet verilmediği anlamına geldiğinden, bir bütün olarak endüstri için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Bu sorunu çözmek için, tesisat şirketlerinin yeterince temsil edilmeyen topluluklardan işçileri işe almak ve elde tutmak için daha fazla çaba sarf etmesi gerekiyor. Bunu, daha iyi ücret ve yan haklar sunarak ve kariyerlerini ilerletmek isteyen çalışanlara eğitim ve destek sağlayarak yapabilirler.

Yeşil Teknolojiye Odaklanma

Dünya çevreye daha duyarlı hale geldikçe, yeşil teknolojiye olan talep artmaya devam edecek. Bu durum tesisatçıların çevre dostu sistemleri kurmaya ve sürdürmeye odaklanması gerekeceği anlamına gelir.

Rekabetçi kalabilmek için tesisatçıların enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olan en son teknolojilere aşina olmaları gerekecektir. Ayrıca, bu sistemlerde meydana gelebilecek herhangi bir sorunu giderebilmeleri gerekecektir.

Müşteri Hizmetlerine Vurgu

Tesisatçılar, kendilerini rekabetten ayırmanın bir yolu olarak müşteri hizmetlerine giderek daha fazla odaklanıyorlar. Tesisatçılar mükemmel müşteri hizmeti sunarak müşterileriyle kalıcı ilişkiler kurabilir ve onların güvenini kazanabilir.

Bu eğilim, müşterilerin değer ve kaliteli iş aradığı mevcut ekonomide özellikle önemlidir. Tesisatçılar, mükemmel müşteri hizmeti sunarak, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşıladıklarından ve rekabette bir adım önde olduklarından emin olabilirler.

Tesisatçı Nasıl Olunur?

Bir tesisatçı kariyeri, inşaat sektöründe çalışmak isteyenler için harika bir seçim olabilir. Kariyerinize başlamadan önce tesisat konusunda sağlam bir temele sahip olmak önemlidir. Bu yüzden bir çıraklık programını tamamladığınızdan ve sürekli eğitim kursları aldığınızdan emin olun.

Ayrıca sıhhi tesisat endüstrisinde kullanılan en son teknolojiler ve teknikler hakkında güncel kalmalısınız. Bu durum sahadaki değişikliklere ayak uydurmanıza ve müşterilerinize yüksek kalitede hizmet vermenize yardımcı olacaktır.

Dipnot: Tesisatçı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir çıraklık eğitimini veya resmi bir eğitim programını tamamladıktan sonra tesisatçılar, boru tesisatçıları ve buhar tesisatçıları yolculuk işçisi olarak kabul edilir. Mesleğin gerektirdiği görevlerin çoğunu yerine getirebilirler ve çoğu zaman fazla zorluk çekmeden iş bulabilirler. Birçok yolculuk çalışanı, farklı müşteriler için çeşitli projeler üzerinde çalışan bağımsız yükleniciler olmayı seçer. Bazıları sonunda kendi işlerini açar.

Birkaç yıllık deneyime sahip tesisatçılar, boru tesisatçıları ve buhar tesisatçıları, denetim veya yönetim pozisyonlarına geçebilirler. Ek eğitimle sıhhi tesisat veya boru tesisatı müfettişleri olabilirler. Bazıları sıhhi tesisat, ısıtma ve boru tesisatı müteahhitleri için tahminciler, satın alma acenteleri veya proje yöneticileri olabilir. Bazıları çıraklık programlarında eğitmen veya eğitmen olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu