Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Televizyon Haberciliği ve Programlama Nedir?

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı, gelişmeleri gazete dışındaki diğer ortamlar aracılığıyla kamuoyuna iletmekle ilgilenen profesyoneller yetiştirmeyi amaçlayan akademik bir disiplindir.

Daha çok yayın haberciliği olarak bilinen televizyon programcılığı, kamuoyuna gazetelerde yayınlanmak yerine elektronik olarak veya radyo yoluyla sunulan bir haber türüdür. Yayın gazeteciliğinde medya, televizyon, radyo ve interneti içerir. Yayın gazeteciliği, yazılı basın da dahil olmak üzere eski gazetecilik türlerinden daha hızlı yayılmayı amaçlamaktadır ve daha erişilebilir olması amaçlanmaktadır. Radyo ve televizyon yayınları, geleneksel yazılı medyadan çok daha az resmi dillerde çok çeşitli insanlara haber vermek üzere tasarlanmıştır. İnternette yayınlanan haberler, olaylarda insanları olur olmaz güncelleyebilir. Bu durum makaleler, sosyal medya ve daha fazlası aracılığıyla olabilir.

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı, İletişim Fakültesi kapsamında üniversitelerde eğitim veren 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölüm, öğrencileri yalnızca Sözel Puan türüne göre kabul eder.

Söz konusu Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü, 2019-2020 yılı YÖK verilerine göre sadece 2 üniversitede 7 farklı seçeneğe sahip.

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü Dersleri Neler?

Üniversitede televizyon gazeteciliği ve programcılığı eğitimi almayı hedefleyen aday öğrenciler;

 • İletişim teknolojisi
 • İletişim Sosyolojisi
 • Görüntü Teknikleri
 • Haber Yazma Teknikleri
 • İletişim Hukuku ve Fikri Mülkiyet
 • Televizyon Program Türleri
 • Modernleşme ve Sanat
 • Radyo Televizyon Haberciliği
 • Kültürlerarası İletişim ve Reklam
 • İleri Düzenleme Teknikleri
 • TV Programlama
 • Haber Fotoğrafçılığı
 • Radyo ve Televizyonda Metin Yazarlığı
 • Yeni Medya ve İletişim Teknolojileri
 • Canlı Yayın Uygulamaları
 • Genel Yayın Yönetmeni
En Popüler:  Müzecilik (MYO) Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

ve 4 yıllık eğitim öğretim süreci boyunca alanıyla ilgili birçok dersten sorumlu olacaklar. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler “Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Lisans Diploması” almaya hak kazanır.

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Mezunu Ne Yapar?

Yazılı basın dışındaki her türlü gelişmeyi kamuoyuna ulaştırmak için her yerde yayın yapıyorlar.

Televizyon Haberciliği ve Programlama Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Televizyon gazeteciliği ve programcılığı mezunları, devlet veya özel televizyon kanallarında, haber ajanslarında, belgesel yapım şirketlerinde ve haber ajanslarında çeşitli şubelerde muhabir ve haber sunucusu olarak çalışabilirler.

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü Taban Puanları 2023

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 03:39:33’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama Ücret
İstanbul Bilgi Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Televizyon Haberciliği ve Programcılığı (Burslu) (İng.) SÖZ 7 415,70684 6.486
İstanbul Aydın Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Televizyon Haberciliği ve Programcılığı (Burslu) SÖZ 9 337,42095 90.442
İstanbul Gelişim Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Televizyon Haberciliği ve Programcılığı (Burslu) SÖZ 8 319,39006 141.084
Beykent Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Televizyon Haberciliği ve Programcılığı (Burslu) SÖZ 6 318,85683 142.839
Beykent Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Televizyon Haberciliği ve Programcılığı (%50 Burslu) SÖZ 36 207,40672 809.023 ₺18.336
İstanbul Aydın Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Televizyon Haberciliği ve Programcılığı (%50 Burslu) SÖZ 54 Dolmadı ₺20.750
İstanbul Bilgi Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Televizyon Haberciliği ve Programcılığı (%50 Burslu) (İng.) SÖZ 38 Dolmadı ₺34.350
İstanbul Gelişim Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Televizyon Haberciliği ve Programcılığı (%50 Burslu) SÖZ 42 Dolmadı ₺19.440
En Popüler:  Mekatronik (MYO) Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu