Tedarik Zinciri Uzmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Tedarik Zinciri Uzmanı İş Tanımı

Tedarik Zinciri Uzmanı, siparişten sevkiyata kadar faturalandırma ve müşteri hizmetlerine kadar bir tedarik zincirinin performansını sağlar. Bu durum Tedarik Zinciri Uzmanının envanter ve siparişleri takip etmesini ve gelecekteki tedarik ihtiyaçlarını tahmin etmesini gerektirir.

Tedarik Zinciri Uzmanı, tüm sürecin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için tedarik zincirindeki çeşitli farklı çalışanları ve departmanları denetleyen bir denetim kapasitesinde çalışır. Nakliye, üretim veya tedarik zinciri yönetimi şirketlerinde çalışabilir veya bir şirketin tedarik zincirini analiz etmek ve koordine etmek için danışmanlık bazında çalışabilirler. Pozisyonlar imalat ve hükümet, iki azalan sektörde yoğunlaştığı için, Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre iş büyümesinin bir miktar düşüş göstermesi beklenmektedir.

Tedarik Zinciri Uzmanının Görevleri ve Sorumlulukları

Gönderileri başarıyla koordine etmek için bir Tedarik Zinciri Uzmanı birçok farklı görevi yerine getirir. Bu temel görev ve sorumlulukları belirlemek için Tedarik Zinciri Uzmanlarının iş listelerini analiz ettik.

Tedarik Malzemeleri

Tedarik Zinciri Uzmanı nihai ürünün üretimi ve sevkiyatı için malzeme tedarik eder. Bu durum uygun miktarın tanımlanmasını ve sipariş edilmesini, fiyatlandırma ve sevkiyat şartlarının müzakere edilmesini ve müşteri siparişlerini yerine getirmek için gereken malzemelerin zamanında teslimini denetlemeyi içerir.

Envanteri Koru

Tedarik Zinciri Uzmanları hammadde sevkiyatının yeterli envanterini, çizelgeleme ve alımını ve üretim çizelgelemesini sağlar. Genellikle fiziksel olarak stok gönderileri alır ve organize ederler.

Talebi Yanıtlayın

Tedarik Zinciri Uzmanı, yeterli tedariki sağlamak için mevcut siparişleri değerlendirmeli ve gelecekteki talebi tahmin etmelidir. Tedarik zincirinde ve talebinde önemli bir değişiklik olduğunda, Tedarik Zinciri Uzmanı talepteki bu değişikliklere cevap vermek ve ortaya çıkan tedarik zinciri sorunlarını çözmekle sorumludur. Siparişlerde öngörülemeyen değişiklik veya sürprizlerden kaçınmak için müşterilerle düzenli olarak iletişim kurarlar.

En Popüler:  Jinekolog İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Proses Siparişleri

Tedarik zincirini denetlemek için Tedarik Zinciri Uzmanları tüm siparişleri girmeli ve işlemelidir. Özellikle tedarikçiler ve müşterilerden gerekli tüm belgeleri doldurmaları ve sunmaları özellikle önemlidir. Ayrıca faturalandırma sürecini ve evrak işlerini de denetlerler.

Tedarik Zinciri Uzmanı Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Tedarik Zinciri Uzmanları, üst üste binen projeleri nasıl yöneteceklerini, son başvuru tarihlerini nasıl takip edeceklerini ve zamanlarını verimli bir şekilde nasıl kullanacaklarını bilen son derece organize ve detay odaklı bireylerdir. Problem çözme yetenekleri ve matematiksel yetenekleri olan güçlü analitik düşünürler, ama aynı zamanda ikna edici ve müzakere konusunda iyi olan büyük iletişimcilerdir. Başarıya ulaşmak için bir Tedarik Zinciri Uzmanı inisiyatif almalı ve başkalarının yapamayacağı şekilde iyileştirme fırsatlarını tanımlayabilmelidir.

Ana beceriler: Baktığımız iş ilanlarına dayanarak, işverenler bu temel yeteneklere sahip Tedarik Zinciri Uzmanlarını istiyorlar. Tedarik Zinciri Uzmanı olarak çalışmak istiyorsanız aşağıdakilere odaklanın.

 • Microsoft Office uygulamalarında yeterlilik gösterme
 • Önceki işlerde maliyeti düşürme veya verimliliği artırma deneyimi göstermek
 • Müşteriye dönük konumda deneyim sahibi olmak
 • Profesyonel planlama deneyimine sahip olmak
 • ERP sistemleri hakkında bazı bilgiler göstermek

Gelişmiş beceriler: Birçok işveren aşağıdaki yeteneklere ihtiyaç duymasa da birden fazla iş listesi bunları tercih edilen şekilde içeriyordu. Bunları Tedarik Zinciri Uzmanı araç kutunuza ekleyin ve kariyer seçeneklerinizi genişletin.

 • SAP kullanma deneyimi
 • Lojistik, İşletme, Mühendislik veya Tedarik Zinciri Yönetiminde Lisans
 • Tedarik zinciri ve lojistik deneyimi
 • İthalat ve gümrük müşavirliği tecrübesi

Tedarik Zinciri Uzman İş Kaynakları

Bir Tedarik Zinciri Uzmanı olarak bir kariyeri keşfetmeye devam etmenize yardımcı olacak en iyi endüstri kaynaklarını bulmak için İnternet’te arama yaptık. Düşünce liderlerinden endüstri gruplarına kadar bu liste öğrenme, bağlantı kurma ve katılım fırsatları ile doludur.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

En Popüler:  Network Teknisyeni İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Tedarik Zinciri Ülkesi – Bir tedarik zinciri şirketinden büyük bir blog

Tedarik Zinciri Yönetimi Değerlendirmesi – Lider tedarik zinciri yönetimi blogu

Endüstri Grupları

Tedarik Zinciri Yönetimi Profesyonelleri Konseyi – Tedarik zinciri profesyonelleri için lider bir profesyonel organizasyon

Tedarik Yönetimi Enstitüsü – Tedarik yönetimi profesyonelleri için bir enstitü

Tedarik Zinciri Uzman Kitapları

Yalın Tedarik Zinciri ve Lojistik Yönetimi – Tedarik ve tedarik zincirlerinin düzenlenmesi üzerine bir kitap

Tedarik Zinciri Yönetiminin Temelleri – Kapsamlı bir tedarik zinciri yönetimi kaynağı

Operasyonlar ve Tedarik Zinciri Yönetimi – Operasyonlar ve tedarik zinciri hakkında yüksek puanlı bir ders kitabı

Tedarik Zinciri Uzmanı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Tedarik Zinciri Uzmanı
 • Tedarik Zinciri Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu